Hiljade ljudi zatražilo je na protestu ispred zgrade provladine televizije Informer u Beogradu ukidanje tog medija.
Protrest je završen nakon nešto više od šest sati.
Na skupu u organizaciji studenata u blokadi građani su potpisali peticiju kojom se traži zabrana rada Informera zbog kršenja novinarskog kodeksa i načina izveštavanja o demonstracijama visokoškolaca u Srbiji.
Reporter RSE je javio da je policija tokom višečasovnog protesta čuvala prilaz televiziji, a da je ispred zgrade bila postavljena i ograda.
Deo studenata pozvao je glavnog urednika Informera Dragana J. Vučićevića da izađe.
Na ogradi kod TV Informer bio je napravljen "zid sa transparentima". Na većem transparentu piše - "Dezinformer".
"Informer je direktno u službi vlasti. Politički bilten prerušen u medij. Ovde smo da pokažemo da istina nije na prodaju", rekla je studentkinja iz organizacije protesta i pročitala izvode iz novinarskog kodeksa koji propisuju objektivno informisanje.
Pojedini studenti na protestu bili su obučeni u opremu za deratizaciju.
Tokom protesta pojedini studenti izveli su performans u kome vršili "dekontaminaciju terena".
Kako je javio reporter RSE, preko razglasa se čulo "u toku je dekontaminacija medijskog otpada. Molimo vas da se ne približavate, zona je kontaminirana, sterilizacija je u toku. Čistimo teren ali je previše posla".
"Ovde smrdi od laži, dezinformisanja i targetiranja. Potrebna je dezinfekcija, dezinsekcija i deratizacija", rekao ja za RSE na protestu Marko, student Fakulteta političkih nauka.
Prosvetna radnica Nina rekla je za RSE da je na protestu da podrži studente koji su mete "targetiranja".
Direktan povod za protest bio je komentar Dragana J. Vučićevića, glavnog i odgovornog urednika televizije Informer i istoimenih dnevnih novina, koji je u programu tog medija govorio o privatnom životu studenta Davuda Delimeđca.
"Ovim je Informer još jednom pokazao da nije medij, već oruđe propagande koje funkcioniše iznad zakona bez ikakvih posledica", saopštila je 18. marta grupa Studenti u blokadi.
Studenti u blokadi od 26. novembra blokiraju više od 60 fakulteta na pet univerziteta u Srbiji i zahtevaju krivičnu i političku odgovornost vlasti za pogibiju 16 osoba u padu nadstrešnice glavne železničke stanice u Novom Sadu 1. novembra.
Od tada je na poziv studenata u više od 400 gradova i mesta širom zemlje održano desetine protesta na kojima su učestvovale stotine hiljada ljudi.
Ministar odbrane u ostavci Bratislav Gašić pozvao je studente da hitno prestanu sa blokadom zgrade "Informera" poručivši im da se za pravdu i demokratiju ne može boriti protivpravnim i nedemokratskim sredstvima.
"Neprihvatljivo je da bilo ko, zbog neslaganja sa uređivačkom politikom nekog medija, fizički blokira njegovu redakciju i ograničava slobodu kretanja novinara", navodi se u saopštenju Ministarstva.
Ministarstvo informisanja i telekomunikacija takođe je u saopštenju izrazilo zabrinutost zbog protesta ispred sedišta redakcije Informera u Beogradu, uz ocenu da se na taj način vrši pritisak na sredstva javnog informisanja, a novinaraima onemogućava kretanje.
Negativno o demonstracijama zbog pada nadstrešnice
Provladin Informer, u čijem sklopu je i istoimeni portal, u grupi je domaćih privatnih medija koji izrazito negativno izveštavaju o studentskim protestima.
Studenti u blokadi okarakterisali su ga kao "direktnog neprijatelja".
"Ovo nije običan sukob – ovo je medijski rat između Informera i studenata, između laži i istine, između zloupotrebe moći i otpora", saopštili su polovinom marta.
Prema izveštaju Regulatornog tela za elektronske medije (REM), protiv Informer televizije u 2025. podneto je 20 prijava zbog, kako se navodi u dokumentima koje je primio REM, širenja govora mržnje, otvorene propagande, manipulacija i dezinformacija.
Početkom novembra prošle godine REM je Informer televiziji dodelio regionalnu dozvolu i beogradsku frekvenciju za emitovanje programa. Savet REM-a odluku objavio je 4. novembra, u danu kada mu je isticao mandat.
Nezavisno udruženje novinara Srbije (NUNS) tada je saopštilo da Informer ne ispunjava uslove za frekvenciju i da je dodelom REM prekršio svoj pravilnik, procedure i zakon.
"Protivpravno su je dali jer nisu održali razgovore sa onima koji su aplicirali za dozvolu", naveo je NUNS.
Propisi u Srbiji regulišu da je medij koji dobija dozvolu za emitovanje obavezan da poštuje zakone, doprinosi pluralizmu i ima sadržaj koji će informisati građane u javnom interesu.
Dnevni tabloid Informer, preteča istoimene televizije koja je kablovsko emitovanje počela sredinom 2023, po izveštaju Saveta za štampu od oktobra 2022. do kraja januara iduće godine 512 puta je prekršio novinarski kodeks, dok je u drugoj polovini 2021. za šest meseci učinio 949 prekršaja.