Dostupni linkovi

Kolumnista portala Peščanik Dejan Ilić pušten na slobodu, najavljena krivična prijava za izazivanje panike i nereda


Kolumnista portala Peščanik Dejan Ilić, fotografija iz arhive.
Kolumnista portala Peščanik Dejan Ilić, fotografija iz arhive.

Kolumnista Dejan Ilić pušten je na slobodu, objavio je 10. aprila portal Peščanik čiji je on autor.

Ilić je priveden u ranije u četvrtak, a Treće osnovno javno tužilaštvo u Beogradu saopštilo je da su "povodom lažnih tvrdnji koje su iznete putem sredstava javnog informisanja" doneli rešenje o zadržavanju.

Sumnjiče ga da je izvršio krivično delo izazivanje panike i nereda time što je u emisiji "Pokreni se" na televiziji Nova 29. marta "iznošenjem lažnih tvrdnji izazvao paniku".

Ministarstvo unutrašnjih poslova (MUP) Srbije saopštilo je da je Ilić pušten na slobodu i da će protiv njega će biti podneta krivična prijava za izazivanje panike i nereda.

Dejan Ilić je za N1 rekao da je 9. aprila najpre pozvan na razgovor u policijsku stanicu, a da misli da je do toga došlo jer je Politika tog dana objavila deo intervjua u kome on kaže da je "prelazna vlast mnogo bolja nego krvoproliće na ulici".

Politika je napisala da je "kolumnista Peščanika Dejan Ilić izneo je u javnost uznemirujuće tvrdnje da samo prelazna vlada može sprečiti krvoproliće u Srbiji".

Ilić je za N1 to demantovao.

"Moj apel nije bio prema vlastima, već prema opoziciji i studentima, da se dogovore oko prelazne vlade, jer je to verovatno najmirnije rešenje koje nam je u ovom trenutku dostupno. Mislim svako normalan je shvatio da tu zagovaram mirno rešenje za krizu. I rekao sam da i ako u SNS treba da se sedi u toj vladi, bolje to, nego da se na ulicama dešava nasilje", naveo je.

'Opasna poruka za slobodu izražavanja u Srbiji'

Nezavisno udruženje novinara Srbije (NUNS) izrazilo je nakon privođenja zabrinutost zbog policijskog zadržavanja kolumniste Peščanika i ocenilo da je takva reakcija tužilaštva "ozbiljan presedan i opasna poruka za slobodu izražavanja u Srbiji".

"Krivični progon zbog izgovorene političke ocene ili predikcije o mogućim posledicama društvenih i političkih procesa, ne samo da je nesrazmeran, već i protivzakonit u svetlu domaćih i međunarodnih normi koje garantuju slobodu mišljenja i govora", ocenio je NUNS u saopštenju.

Regionalna mreža Bezbedni novinari (SafeJournalists) osudila je privođenje kolumniste zbog javnog iznošenja mišljenja.

"Svaki napad na novinare je napad na javni interes, demokratiju i prava svih građana", dodali su.

Osude stižu i od Udruženja novinara Srbije (UNS). Odluku Tužilaštva okarakterisali su kao napad na slobodu govora, mišljenja i izražavanja.

Opozicija traži oslobađanje Dejana Ilića

Nakon vijesti u privođenju, opozicione stranke u Srbiji zatražile su hitno oslobađanje Dejana Ilića.

Pokret slobodnih građana (PSG) je od tužilaštva zatražio "povlačenje besmislenih optužbi" protiv Ilića za izazivanje nereda i panike.

"Svakome ko je slušao šta je Dejan Ilić rekao u toj emisiji, jasno je da nema nikakvog osnova za njegovo zadržavanje i da je on upravo upozoravao pre svega vlast, ali i opoziciju i sve druge društvene aktere, da bi trebalo da se radi na deeskalaciji sukoba kroz formiranje prelazne vlade", saopštio je PSG.

Privođenje Ilića osudila je i Demokratska stranka (DS). Smatraju DS je to "najnoviji čin represije režima".

Dodaju da "režim (predsednika Srbije) Aleksandra Vučića, u maniru svakog autokrate, pribegava zastrašivanju građana, intelektualaca i slobodnih ljudi, verujući da će batinom ugušiti pobunu dostojanstva".

Stranka slobode i pravde (SSP) smatra da je Dejan Ilić "najnovija žrtva progona koji se odvija po nalozima iz zgrade Predsedništva Srbije".

"Prema razrađenom mehanizmu, kada neko argumentovano kritikuje režim, kreće medijski linč po tabloidima, a onda stiže poziv iz policije na informativni razgovor zbog izmišljenog krivičnog dela - širenje panike", navodi SSP u saopštenju.

"Taj proces sprovode oni koji godinama zaista šire paniku optužujući opoziciju ali i sve neistomišljenike da sprovode obojene revolucije, planiraju rat, i spremaju krvoproliće", dodaju.

Privođenje Ilića, poslanik Zeleno-levog fronta (ZLF) Radomir Lazović okarakterisao je kao čin "režimske represije".

Lazović je rekao da je Srbija u velikoj društvenoj i političkoj krizi i da ljudi koji govore o tome doprinose da se kriza ne produbi i da se ne krene ka nasilju, a jedno od tih rešenja je i prelazna Vlada.

On je najavio tužbe protiv medija koje su izvrtali izjave po tom pitanju i dodao da čitava javnost treba da stane iza Ilića, koji je nudio rešenje kako da se izađe iz krize, prenosi Beta.

Formiranje prelazne vlade, koja bi ispunila studentske zahteve i pripremila izbore, bio je proteklih meseci predlog više opozicionih stranaka i neformalne inicijative Proglas, ali je vlast odbijala.

Prethodna vlada, na čijem je čelu bio predsednik Srpske napredne stranke Miloš Vučević, pala je nakon njegove ostavke u jeku masovnih protesta, koje proteklih meseci predvode studenti u blokadi državnih univerziteta.

Studenti koji blokiraju niški, novosadski, kragujevački i novopazarski univerzitet takođe su prethodnih dana izneli predlog o formiranju ekspertske vlade koja bi ispunila studentske zahteve.

XS
SM
MD
LG