Glumački ansambli više pozorišta iz Beograda, Novog Sada, Sombora i Zrenjanina odlučili su da uđu u sedmodnevni štrajk od 11. februara.
"Po prvi put u istoriji srpskih pozorišta odlučujemo se na ovakav čin, prihvatajući poziv studenata na borbu za rad institucija i odgovoran odnos prema sopstvenoj delatnosti", navedeno je u saopštenju koje glumci objavljuju na društvenim mrežama.
Glumački ansambli, kako je navedeno, bezuslovno podržavaju sve studentske zahteve.
Glavni zahtev studenata koji blokiraju fakultete je utvrđivanje odgovornosti zbog stradanja 15 osoba u padu betonske nadstrešnice Železničke stanice u Novom Sadu 1. novembra.
"Njihova borba za pravdu, bezbednost, pravo na slobodno izražavanje i dostojanstven život je borba svih nas. Pružamo apsolutnu podršku i svim građanima koji veruju da ova naša zemlja može biti srećnije i pravednije mesto. Znamo da je naša publika među njima", dodaje se.
Navedeno je da u štrajk stupaju beogradska pozorišta – Narodno pozorište, Atelje 212, Beogradsko dramsko pozorište, Pozorište "Boško Buha", Malo pozorište "Duško Radović", Pozorište na Terazijama, Jugoslovensko dramsko pozorište,
Zatim Drama Srpskog narodnog pozorišta iz Novog Sada, zaposleni Pozorišta mladih, Novi Sad, većina kolektiva Novosadskog pozorišta/Újvidéki Színház, ansambl Narodnog pozorišta Sombor i Narodno pozorište "Toša Jovanović" u Zrenjaninu.
Navodeći da je pozorište živo samo onda kada je deo zajednice, glumci su poručili da zato napuštaju scenu i pridružuju se onima koji traže promenu.
"Pozorište je mesto istine, slobode i empatije, a mesecima već, istina, sloboda i empatija stoje na blokadama fakulteta i protestima širom Srbije", navedeno je.
Studenti u blokadi duže od dva meseca zahtevaju utvrđivanje političke i krivične odgovornosti zbog pada betonske nadstrešnice Železničke stanice u Novom Sadu kada je stradalo 15 ljudi, a teško povređeno dvoje.
Traže i sankcionisanje napadača na studente na protestima koji su usledili nakon tragedije i obustavljanje postupaka protiv demonstranata.
Studenti su zahtevali i povećanja budžeta za visoko obrazovanje od 20 odsto.
Predstavnici vlasti su u više navrata tvrdili da su svi zahtevi studenata ispunjeni pozivajući ih da otvore fakultete, dok akademci odgovaraju da zahtevi nisu ispunjeni i da nastavljaju blokade fakulteta.
Studenti drže u blokadi više od 60 fakulteta u Srbiji.
Njihov zahteve podržali su prosvetni radnici, advokati, profesori univerziteta, poljoprivrednici i ostali građani.