Dostupni linkovi

Vijeće za provedbu mira poziva RS na prekid aktivnosti koje 'ugrožavaju' BiH


Sjednica Vijeća za provođenje mira u BiH, ilustracija.
Sjednica Vijeća za provođenje mira u BiH, ilustracija.

Upravni odbor ambasadora Vijeća za provedbu mira (PIC) pozvao je na hitan prekid svih aktivnosti koje ugrožavaju Dejtonski mirovni sporazum i ustavno-pravni poredak Bosne i Hercegovine.

Ovo se navodi u saopštenju za javnost nakon što je Skupština Republike Srpske 27. februara usvojila zakone kojima se neustavno zabranjuje djelovanje pravosudnih i istražnih institucija Bosne i Hercegovine u tom bh. entitetu.

Usvojenim Prijedlogom zakona o neprimjenjivanju zakona i zabrani djelovanja vanustavnih institucija BiH predviđena je zabrana rada i postupanja Suda BiH, Tužilaštva BiH, Državne agencije za istrage i zaštitu (SIPA), te Visokog sudskog i tužilačkog savjeta BiH u Republici Srpskoj (RS). Jednostrano ukidanje nadležnosti države BiH na jednom njenom dijelu teritorija nije u skladu sa Ustavom Bosne i Hercegovine.

Sud BiH, Tužilaštvo BiH, te SIPA formirani su na osnovu zakona usvojenih u Parlamentarnoj skupštini Bosne i Hercegovine, te potvrđenih u državnom Domu naroda.

Da bi bili ukinuti, prema Ustavu BiH, o tome se takođe mora izjasniti Parlament BiH.

Ove aktivnosti su suprotne obavezama koje je Bosna i Hercegovina preuzela na putu ka članstvu u EU.

Iz PIC-a navode da su "entiteti dužni u potpunosti poštovati Ustav i zakone BiH".

"Članice Upravnog odbora su osudile usvajanje zaključaka i odluke u Narodnoj skupštini Republike Srpske 26. februara, i zakona 27. februara. Ovim aktivnostima vladajuće koalicije u Republici Srpskoj nastoje destabilizirati institucije koje vrše ustavne nadležnosti države, u skladu sa zakonima Bosne i Hercegovine, pri čemu je ustavnost njihove uspostave potvrdio Ustavni sud Bosne i Hercegovine", ističe se u saopštenju PIC-a.

Dodaje se da su entiteti dužni u potpunosti poštovati Ustav i zakone BiH.

PIC je tijelo čiji Upravni odbor čine ambasadori zapadnih zemalja, Organizacije islamske konferencije, a ranije i Rusije koja više ne učestvuje u radu, koje daje političke smjernice Uredu visokog predstavnika (OHR) u BiH.

Usvajanje zakona nakon presude Dodiku

Usvajanje zakona u Skupštini RS je došlo dan nakon presude predsjedniku RS-a Miloradu Dodiku, kome je Sud BiH izrekao prvostepenu presudu kojom je osuđen na godinu zatvora i šest godina zabrane obavljanja funkcije.

Vršilac dužnosti direktora Službenog glasnika RS-a Miloš Lukić oslobođen je krivice.

Oni su bili optuženi za nepoštovanje odluka visokog predstavnika Christiana Schmidta.

Rukovodstvo RS-a je uoči presude zaprijetilo "radikalnim odlukama" i napuštanjem svih institucija BiH, ukoliko Dodik bude osuđen.

Zakone je noć ranije usvojila Vlada RS-a i proslijedila ih u entitetski parlament.

XS
SM
MD
LG