Dostupni linkovi

Oružje iz Srbije u ratu u Sudanu, piše Amnesty International


Izbeglice iz Sudana prelaze granicu sa Čadom, avgust 2023.
Izbeglice iz Sudana prelaze granicu sa Čadom, avgust 2023.

Oružje i municija iz Srbije, Kine, Rusije, Turske, Ujedinjenih Arapskih Emirata i Jemena uvoze se u velikim količinama i koriste u ratu u Sudanu, otkrila je organizacija za ljudska prava Amnesty International.

U izveštaju "Novo oružje podstiče sukob u Sudanu" dokumentovano je da je novoizrađeno oružje iz navedenih država uvezeno u Sudan i okolinu, neretko kršeći embargo na oružje u regionu Darfur.

"Snabdevanjem Sudana oružjem, države potpisnice Ugovora o trgovini oružjem, poput Kine i Srbije, krše svoje obaveze prema članovima 6 i 7 Ugovora, i na taj način potkopavaju pravno obavezujući okvir koji reguliše globalnu trgovinu oružjem", saopštio je Amnesty International.

Iz Ministarstva odbrane i kompanije "Zastava oružje" nisu odmah odgovorili na upit RSE o saznanjima ove organizacije.

Amnesty International analizirao je više od 1.900 zapisa o pošiljkama iz dva izvora podataka o trgovini. Analizirao je i podatke iz izvora otvorenog koda i drugih digitalnih dokaza, uključujući oko 2.000 fotografija i video snimaka nedavno proizvedenog ili uvezenog oružja u Sudan.

Takođe, u februaru i martu razgovarao je sa 17 regionalnih i sudanskih eksperata za oružje, kako bi potvrdio analizu podataka i istražio linije snabdevanja oružjem koje koriste razne grupe u Sudanu.

"Stalni dotok oružja u Sudan nastavlja da seje smrt i patnju civila u širokim razmerama. Jasno je da je postojeći embargo na oružje, koji se sada odnosi samo na Darfur, potpuno neadekvatan i da se mora ažurirati i proširiti na ceo Sudan", rekao je viši direktor Amnesty International za regionalni uticaj na ljudska prava Deprose Muchena.

Kako piše ova organizacija, od početka sukoba sudanske vojske i paravojnih Snaga za brzu podršku u aprilu 2023. godine ubijeno je više od 16.650 ljudi.

XS
SM
MD
LG