Porodica Nizame Hećimović, koju je ubio bivši partner Nermin Sulejmanović prošlog augusta, te neformalna grupa građana, uputili su zahtjev Ministarstvu unutrašnjih poslova i Upravi policije entiteta Federacija Bosne i Hercegovine u kojem traže da se istraži postupanje policije Tuzlanskog Kantona uoči i nakon njenog ubistva, potvrdio je za Radio Slobodna Evropa tetak ubijene Nizame Hećimović, Samir Pamuković.
Nermin Sulejmanović je mučenje i ubistvo Nizame Hećimović prenosio uživo na Instagram profilu.
Osim Nizame, ubio je oca i sina, Đengiza i Denisa Ondera, te teško ranio Harisu Onder, njihovu majku i suprugu, nakon čega je počinio samoubistvo
Samo nekoliko dana prije nego što je ubijena, Nizama Hećimović je od suda i policije zatražila izricanje mjera i zabranu prilaska i uznemiravanja.
Porodica u zahtjevu federalnoj policiji traži "otvaranje unutrašnje istrage povodom nepostupanja i nebalogovremenog postupanja policije u Gradačcu, Srebreniku i policije Tuzlanskog Kantona u odbrani života troje građana u avgustu 2023. godine".
"Tražimo od viših organa da provedu temeljitu istragu i odgovore zbog čega lokalne policijske snage nisu poduzele blagovremene radnje da spriječe ubistvo, koje se desilo na udaljenosti od dvije minute od policijske stanice", navodi se u zahtjevu.
Dodaje se da je reakcija lokalne policije kasnila najmanje 40 minuta, kao i da je unutrašnja istraga koja je uslijedila "rađena samo da bi se opravdali policajci za nepostupanje".
Početkom novembra prošle godine, Tomislav Ljubić, glavni kantonalni tužilac Tuzlanskog kantona izjavio je na konferenciji za novinare da "nema protupravnog djelovanja ovlaštenih službenih osoba iz policijske uprave Gradačca i suca koji je radio u predmetu Nizame Hećimović".
Istovremeno, na konferenciji za medije je Dalibor Bingas, postupajući tužilac u predmetu, rekao kako "ništa ne ukazuje da je neko sarađivao sa Nerminom Sulejmanovićem i da nije bilo potrebe da se sa njim sarađuje i da mu se dostavljaju lokacije", dok je Dževad Korman, direktor uprave policije Tuzlanskog kantona naveo da je protiv više policijskih službenika unutrašnja istraga o kojoj nije želio govoriti detalje.
Iz Ministarstva unutrašnjih poslova Tuzlanskog kantona su prošlog augusta naveli kako je "bilo dovoljno dokaza da Općinski sud u Gradačcu izrekne mjere zabrane prilaska i uznemiravanja, koje je posredstvom policije zatražila Nizama Hećimović, samo nekoliko dana prije nego što je ubijena".
Iz Ministarstva unutrašnjih poslova su tada poručili i "da je neosnovana odluka suda da odbije zaštititi Nizamu Hećimović, jer je Ministarstvo unutrašnjih poslova Tuzlanskog kantona samo u prvih sedam mjeseci ove godine sudu podnio ukupno pet zahtjeva za izricanje zaštitnih mjera prema devet osoba zbog nasilja u porodici".