Dostupni linkovi

NATO dodatno podržava BiH zbog 'stranih aktera' koji je podrivaju


Konferencije NATO štaba u BiH i nekoliko ambasada zemalja Zapada u Sarajevu, 24. maj 2023.
Konferencije NATO štaba u BiH i nekoliko ambasada zemalja Zapada u Sarajevu, 24. maj 2023.

Očito postoji nekoliko "stranih aktera" koji koče napredak, ali i podrivaju državu Bosnu i Hercegovinu, kao i druge zemlje regije Zapadnog Balkana.

NATO zbog toga pruža dodatnu podršku BiH, kazala je brigadna generalica Pamela McGaha, komandantica NATO snaga u BiH govoreći o suprotstavljanju ruskom utjecaju u ovoj zemlji.

Tokom konferencije za medije u srijedu, 24. maja, koju su u Sarajevu organizirali NATO štab u BiH i nekoliko zapadnih ambasada, MgGaha je kazala da su u razgovorima s ministarstvima sigurnosti i obrane identificirali 12 prioritetnih područja u kojima NATO može pomoći.

Pamela McGaha
Pamela McGaha

"To su programi kibernetičke (cyber) obrane, na čemu se radi s Ministarstvom sigurnosti, dok smo s Ministarstvom obrane dogovorili podršku jedinicama i u opremi za reakciju u slučaju vanrednih situacija u BiH", kazala je McGaha.

Na pitanje Radija Slobodna Evropa hoće li Sjevernoatlantski savez preuzeti ulogu EUFOR-a u slučaju da Rusija i/ili Kina blokiraju produženje mandata mirovnih snaga EU u Bosni i Hercegovini (BiH), McGaha je kazala da "preferiraju opciju nastavka mandata EUFOR-a".

McGaha je kazala kako ne želi spekulirati kakav će biti rezultat glasanja u Vijeću sigurnosti Ujedinjenih nacija u novembru, ali je naglasila da je međunarodna zajednica posvećena očuvanju sigurnog okruženja u Bosni i Hercegovini.

Misija EUFOR Althea za BiH formirana je 2004. godine. Vijeće sigurnosti Ujedinjenih nacija u novembru svake godine treba produžiti jednogodišnji izvršni mandat toj vojnoj misiji Evropske unije.

EUFOR ima mandat i za korištenje vojne sile. Međutim, iz EUFOR-a su u više navrata navodili da bi uvjet za to bio da je “sigurno i stabilno okruženje ozbiljno ugroženo, a postojeće sigurnosne strukture bile u opasnosti da se raspadnu”.

Misija EUFOR Althea se na terenu provodi korištenjem sredstava i sposobnosti NATO-a, na temelju dogovora s NATO-om poznatim kao "Berlin Plus".

Članstvo BiH u NATO krucijalno za sigurnost zemlje

Britanski ambasador u BiH Julian Reilly kazao je da Ujedinjena Kraljevina podržava Oružane snage BiH, da je ta podrška konzistentna i da će se ona nastaviti.

Julian Reilly
Julian Reilly

Odgovarajući na pitanje RSE da li se može očekivati smanjenje podrške NATO-a i njenih zemalja članica prema BiH, budući da je trenutni fokus na jačanju kapaciteta Ukrajine, Reilly je pokazao listu planiranih programa suradnje UK-a i BiH za ovu godinu.

"Suština NATO-a je kolektivna sigurnost. Suština partnerstva sa zemljama koje su u Partnerstvu za mir i drugim programima izgradnja kolektivne sigurnosti u Evropi. BiH godinama doprinosi kolektivnoj sigurnosti širom svijeta", kazao je Reilly.

Govoreći u kontekstu ruske agresije na Ukrajinu, te protivljenju Rusije članstvu BiH u NATO-u, naglasio je da BiH ima pravo da sama bira svoju budućnost, kao i da Velika Britanija podržava euroatlantsku budućnost BiH.

Olav Reinertsen
Olav Reinertsen

"Članstvo BiH u Alijansi bilo bi krucijalno za sigurnost, stabilnost, ali i ekonomski prosperitet BiH", ocijenio je Olav Reinertsen, ambasador Norveške koja je aktualna NATO kontakt-ambasada za BiH.

Thomas Fitschen, njemački ambasador u BiH, ocijenio je kako se u BiH vidi "nova energija" u BiH, te naveo brzo formiranje vlada nakon oktobarskih izbora.

Thomas Fitschen
Thomas Fitschen

"Snažnije partnerstvo NATO-a i BiH od interesa je za same članice NATO-a", poručio je Fitschen.

Brkić: Osuđujemo rusku agresiju, ali razgovaramo i sa Rusijom

Josip Brkić, zamjenik ministra vanjskih poslova BiH kazao je kako nije vijest da se Rusija protivi članstvu BiH u NATO-u, te naglasio da su državne institucije BiH te koje samostalno donose odluke.

Na pitanje RSE kakvi su trenutni odnosi BiH i Rusije, te o čemu vlasti službeno razgovaraju s tom zemljom, Brkić je kazao kako "sve zemlje za ovim stolom razgovaraju s Rusijom i pregovaraju, uključujući i u kontekstu onog što Rusija radi u Ukrajini".

Josip Brkić
Josip Brkić

"Mi smo svi u BiH iskusili što je rat i agresija. Mi jasno i precizno osuđujemo rusku agresiju na Ukrajinu i podržavamo teritorijalni integritet Ukrajine, ne od prošle godine, već od 2014. i Krima kad je krenula ruska agresija na Ukrajinu", kazao je Brkić, dodajući da za ostvarenje vanjskopolitičkog cilja, kao što je članstvo u NATO-u ili EU, ne znači da se ne razgovara i s trećim zemljama.

"Rusija je energetski jako važan čimbenik u BiH. S Rusijom trebamo završiti bilateralne pregovore za članstvo u Svjetskoj trgovinskoj organizaciji. O dosta stvari moramo razgovarati", kazao je Brkić.

Bosna i Hercegovina sudjeluje u Akcijskom planu za članstvo (MAP) u NATO-u i jedina je država u tom statusu, nakon što su u članstvo primljene Sjeverna Makedonija u martu 2020. godine i Crna Gora u junu 2017.

I iz NATO-a su naveli kako "sudjelovanje u MAP-u ne prejudicira bilo kakvu odluku Saveza o budućem članstvu".

Gdje je BiH na putu ka NATO?

Članstvo BiH u NATO podržavaju većinski bošnjačke i hrvatske stranke u ovoj zemlji, dok se protive stranke iz entiteta Republike Srpske.

U Zakonu o obrani BiH, koji je usvojen 2005. godine većinom glasova stranaka i iz entiteta Republika Srpska, navodi se kako će "Parlamentarna skupština BiH, Vijeće ministara BiH, Predsjedništvo BiH, te svi subjekti obrane u okviru vlastite ustavne i zakonske nadležnosti, provesti potrebne aktivnosti za prijem BiH u članstvo NATO-a".

Član Predsjedništva BiH Nebojša Radmanović, kadar Saveza nezavisnih socijaldemokrata Milorada Dodika koji se danas protivi članstvu, u pismu tadašnjem generalnom sekretaru NATO-a Jaapu de Hoopu Schefferu je naglasio da su vlasti u BiH "iznad svega podvukle našu želju da postanemo punopravna članica NATO-a, što je od strateške važnosti za BiH".

Milorad Dodik je 2009. govorio kako "mi treba da se nađemo u NATO savezu". Od 2010. godine dužnosnici te, ali i drugih stranaka iz RS-a, jasno inzistiraju na tome da se o članstvu u NATO-u trebaju izjasniti građani na referendumu.

XS
SM
MD
LG