Dostupni linkovi

Mihajlović: Srbiji potrebne strateške rezerve gasa i regionalni krizni plan


Ministarka Zorana Mihajlović je izjavila da je Srbiji neophodno proširenje skladišta gasa i planiranje strateških rezervi.
Ministarka Zorana Mihajlović je izjavila da je Srbiji neophodno proširenje skladišta gasa i planiranje strateških rezervi.

Ministarka rudarstva i energetike Srbije Zorana Mihajlović izjavila je da je snabdevanje gasom iz Bugarske normalizovano i da se od 3. novembra popodne Srbija redovno snabdeva gasom iz te zemlje.

Bugarska je 1. novembra obustavila dotok gasa Balkanskim tokom u Srbiju i delimično Rumuniju zbog havarije koja se dogodila na gasovodnoj mreži starog gasovoda kroz tu zemlju. Srbija je zbog toga interventno uvezla dva puta po pet miliona kubika gasa iz Mađarske.

Ministarka Mihajlović je za televiziju Prva 4. novembra izjavila da je Srbiji neophodno proširenje skladišta gasa i planiranje strateških rezervi, kao i regionalni krizni plan.

"Suština je da ćemo iz ove krize izaći sa činjenicom da imamo dovoljne količine energije i energenata i za domaćinstva i za privredu. Pritom se cene za građane neće menjati do kraja zimske sezone", rekla je Mihajlović.

Prema njenim rečima, u narednih godinu dana bi trebalo da se proširi skladište u Banatskom dvoru, da bi bilo strateških rezervi gasa kako Srbija ne morala da uvozi gas kada dođe do nepredviđenih situacija.

Mihajlović je dodala da se o tome govori godinama unazad, ali do sada nije ništa urađeno, kao i da su tehnički problemi na gasovodima regionalni i da je važno imati zajednički krizni plan sa Mađarskom i Bugarskom.

"Srbijagas je radio sve što je mogao, interventno nabavljao dovoljne količine gasa, ali je svakako neophodno da proširimo naše skladište sa 450 miliona kubnih metara na 800 miliona, kako bismo smanjili mogućnost da budemo ranjivi i da ne moramo da uvozimo gas u kriznim situacijama", rekla je ona.

Mihajlović je navela da se stabilizacija tržišta očekuje u martu ili aprilu naredne godine, ali da će cene gasa svakako biti više nego što su bile prošle i 2019. godine.

Srbija u potpunosti zavisi od ruskog gasa. Ugovor sa ruskim distributerom "Gasprom" ističe krajem 2021. godine, u toku su pregovori o novom aranžmanu, a predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je 15. oktobra za Radio-televiziju Srbije da je ruska strana predložila tri puta višu cenu gasa u odnosu na postojeću.

Vučić bi, kako je najavio, 25. novembra trebalo da se sastane sa predsednikom Rusije Vladimirom Putinom. Od tih razgovora zavisiće i buduća cena gasa u Srbiji, rekao je za Tanjug direktor "Srbijagasa" Dušan Bajatović po povratku iz Moskve 15. oktobra.

Na pragu zime, Evropa koja je takođe u najvećoj meri zavisna od ruskog gasa, suočena je sa oskudnim rezervama i povećanjem cena tog energenta, sa mogućnošću daljeg rasta, a vlade pokušavaju da pronađu načine da ograniče troškove potrošačima.

Gas i do deset puta skuplji nego 2020.
molimo pričekajte

No media source currently available

0:00 0:04:23 0:00

Preporučujemo

XS
SM
MD
LG