Dostupni linkovi

Kremlj saopštio da čeka detalje sporazuma o prekidu vatre u Ukrajini


Članovi delegacije SAD i Ukrajine nakon pregovora u Džedi, 11. mart 2025.
Članovi delegacije SAD i Ukrajine nakon pregovora u Džedi, 11. mart 2025.

Rusija je oprezno reagovala na predloženi sporazum o prekidu vatre koji su objavili ukrajinski i američki pregovarači i odbacila mogućnost telefonskog razgovora između predsjednika Vladimira Putina i Donalda Trumpa u narednim danima.

Govoreći dan nakon što je dogovor objavljen, portparol Kremlja Dmitrij Peskov rekao je 12. marta da ruski zvaničnici čekaju da čuju više detalja od američkih pregovarača prije nego što daju dalje komentare.

U međuvremenu, reakcija na ulicama Moskve bila je pomiješana, a jedan čovjek je rekao da je "pristajanje na primirje sada, kada je neprijatelj oslabljen, potpuno neprikladno i pogrešno".

Ali drugi su pozdravili tu vijest. "Želimo samo da se ovo završi što je prije moguće kako bi ljudi prestali umirati", rekla je jedna žena u ruskoj prijestolnici. "Toliko ih je već stradalo."

Sporazumom, postignutim u Džedi, u Saudijskoj Arabiji, 11. marta se posebno poziva na 30-dnevni prekid vatre između Kijeva i Moskve, iako je navedeno da će to biti predmet odobrenja Rusije. Također se navodi da se Washington složio da nastavi s razmjenom obavještajnih podataka s ukrajinskim planerima i pošiljkama oružja i opreme.

Američka obustava razmjene oružja i obavještajnih podataka s Kijevom uslijedila je nakon burne razmjene riječi u Bijeloj kući 28. februara između Trumpa, američkog potpredsjednika J.D. Vancea i ukrajinskog predsjednika Volodimira Zelenskog.

"Sada ćemo ovu ponudu odnijeti Rusima i nadamo se da će oni reći da, da će reći da miru", rekao je državni sekretar Marco Rubio novinarima u Džedi. "Lopta je sada na njihovom terenu."

Američki i ukrajinski pregovarači, na početku pregovora, u Džedi, Saudijska Arabija, 11. marta
Američki i ukrajinski pregovarači, na početku pregovora, u Džedi, Saudijska Arabija, 11. marta

Mike Waltz, savjetnik Bijele kuće za nacionalnu sigurnost, trebao se sastati sa svojim ruskim kolegom ove sedmice, a Trumpov posebni izaslanik Steve Witkoff također je planirao otputovati u Moskvu, vjerovatno kako bi se sastao s Putinom.

Rusko ministarstvo vanjskih poslova nije komentiralo, iako je glasnogovornica rekla da su razgovori s američkim predstavnicima mogući sljedećih dana.

Komentatori povezani s Kremljem u međuvremenu su sporazum opisali kao pozitivan ishod za Rusiju.

Konstantin Kosachev, zastupnik u gornjem domu ruskog parlamenta, ustvrdio je da su rezultati razgovora bili isključivo američki, te da pokazuju slabost Zelenskog.

"Rusija napreduje i stoga će biti drugačije sa Rusijom", rekao je on na Telegramu.

"Svaki sporazumi (uz potpuno razumijevanje potrebe za kompromisom) biće pod našim uslovima, a ne američkim", rekao je. "I to nije hvalisanje, već razumijevanje da se pravi sporazumi i dalje pišu tamo, na prvoj liniji fronta. Što bi i Washington trebao razumjeti."

"Najvažnije je ne miješati se u rusko-američke pregovore komentarima trećih strana. Pustite pregovarače da rade", napisao je. "Pobjeda će biti naša."

Sergej Markov, bivši savjetnik Kremlja, rekao je da bi ruski zvaničnici mogli odgovoriti kontra-ponudom: obustavom isporuke zapadnog oružja Kijevu na isti period od 30 dana, iz Sjedinjenih Država i evropskih saveznika.

"Evropa mora podržati primirje u Ukrajini ne riječima, već djelima- embargo na isporuku oružja u zonu sukoba je dobro poznata formula u diplomatiji", rekao je on u postu za Telegram.

Iako je Washington najveći pojedinačni dobavljač oružja Ukrajini, evropski saveznici zajedno obezbjeđuju isto toliko oružja i druge opreme.

XS
SM
MD
LG