Direktor Kancelarije za Kosovo Petar Petković izjavio je da je kosovski premijer izneo "niz notornih laži, spinova i manipulacija", optužujući vlasti Srbije za direktno mešanje kosovske izbore održane u februaru.
Petković je kazao da je Kurti, koji je 9. marta održao konferenciju za novinare sa kosovskim ministrom Nenadom Nešićem, potvrdio da je kosovski ministar "Nenada Rašić njegov trojanski konj", kao i da je očajan zbog pobede Srpske liste i podrške srpskog naroda.
"Beograd će na čelu sa Aleksandrom Vučićem nastaviti da podržava Srpsku listu i srpski narod na Kosovu i Metohiji i nastaviće to da čini javno i transparentno, kao što oduvek svaka pomoć iz Beograda ide zvaničnim kanalima i finansijskim tokovima i to je ono što Kurtija boli, što nikakvim terorom i nasiljem nije uspeo da Srbe odvoji od njihove jedine države Srbije", rekao je Petković.
Ukazao je da o izbornom inženjeringu najbolje svedoči to da mesec dana od završenih izbora još nema konačnih rezultata, prenela je Beta.
Petković je rekao da je "Kurti taj koji se najdirektnije meša u političku situaciju u Srbiji podržavajući direktno obojenu revoluciju, navodne studentske proteste, blokadere i srpsku opoziciju".
Kosovski premijer Aljbin Kurti (Albin Kurti) optužio je u Srbiju da se direktno mešala u parlamentarne izbore na Kosovu 9. februara, te da utiče na izbore srpskih poslanika i poslanika drugih manjina. Kurti je optužio Srbiju za hibridnu intervenciju, kroz finansijske mamce i uslovljavanje, ucjene, zastrašivanja i pretnje da bi se birači naterali da glasaju za Srpsku listu.
"Državni aparat Srbije uložio je izuzetne napore da nanese štetu rivalskim srpskim entitetima, posebno Stranci slobode, pravde i opstanka i Srpskoj demokratskoj stranci, kao i biračima subjekata iz drugih zajednica, uglavnom Roma i Aškalija", rekao je Kurti 9. marta.
Stranku za slobodu, pravdu i opstanak predvodi Nenad Rašić, koji je ministar u Kurtijevoj vladi, imenovanoj nakon smene vodeće srpske stranke sa podrškom Beograda, Srpske liste, iz kosovskih institucija.
Rašić je, govoreći sa Kurtijem na konferenciji u Prištini, rekao da vlasti Srbije koriste kosovske Srbe kao mehanizam upravljanja, ali i kao element destruktivnosti.
"Ne žele da imamo punu integraciju i harmoničan život na Kosovu, već upravo suprotno", rekao je Rašić.
Posmatračka misija EU je u predstavljanju svojih preliminarnih nalaza o izborima 9. februara istakla da se Srbija umešala u izbore pritiskom na srpske birače na Kosovu.
Nemačka je takođe optužila Srbiju za mešanje u izbore na Kosovu.
Prema podacima Centralne izborne komisije Kosova, Srpska lista - koja uživa podršku zvaničnog Beograda - dobila je preko 38.000 glasova, dok je Rašićeva stranka dobila oko 4.000 glasova.
Ustav Kosova garantuje srpskoj zajednici deset od 120 mjesta u Skupštini i još deset drugim nevećinskim zajednicama.
Marta Temido, šefica delegacije poslanika Evropskog parlamenta, rekla je krajem februara da je posmatračka misija utvrdila da su se vlasti Srbije mešale u kosovske izbore podržavajući Srpsku listu – jednu od šest srpskih stranaka koje su učestvovale na izborima.