Dostupni linkovi

Koalicija 'Pod lupom' za mjesec dana bilježi 538 izbornih nepravilnosti u BiH


Plakati političkih stranaka pred opće izbore 2018. godine.
Plakati političkih stranaka pred opće izbore 2018. godine.

Posmatrači Koalicije za slobodne i poštene izbore "Pod lupom" zabilježili su ukupno 538 različitih izbornih nepravilnosti od 7. septembra do 11. oktobra, od čega se 185 odnosi na slučajeve preuranjene izborne kampanje te slučajeve zloupotrebe javnih resursa i/ili u svrhu izborne kampanje.

Ovo su podaci iz Prvog preliminarnog izvještaja za taj period kojeg su u četvrtak, 15. oktobra medijima u Sarajevu predstavili koordinatorica za javne politike Koalicije "Pod lupom" Jelena Tanasković-Mićanović i projekt menadžer Koalicije Dario Jovanović.

Iz Koalicije su podsjetili da izborna kampanja za predstojeće lokalne izbore u Bosni i Hercegovini (BiH) počinje 16. oktobra, te da je do tog datuma bilo zabranjeno bilo kakvo plaćeno javno oglašavanje.

"Kao i sve predizborne aktivnosti političkih subjekata, osim održavanja internih skupova organa i statutarnih tijela političkih subjekata. Koalicija „Pod lupom“ prijavila je više slučajeva preuranjene kampanje CIK-u", izjavila je Tanasković-Mićanović.


Posmatrači Koalicije bilježe da su za dosadašnji izborni period karakteristični slučajevi krađe identiteta i zloupotrebe ličnih podataka građana u svrhu glasanja putem pošte.

Zabilježili su ukupno 36 različitih slučajeva koji se odnose na zloupotrebe ličnih podataka za glasanje putem pošte u 23 opština i gradova u BiH.

Iz Koalicije "Pod lupom" navode kako je direktno njima prijavljeno 5 različitih slučajeva moguće zloupotrebe ličnih podataka građana/ki za registrovanje za glasanje putem pošte koji se odnose na stotine birača/ica, o čemu je Koalicija "Pod lupom" obavijestila Centralnu izbornu komisiju (CIK) BiH.

Posmatrači Koalicije su prijavili navode o 19 slučajeva trgovine mjestima u biračkim odborima u 15 različitih opština i gradova.

Govor mržnje zabilježen je u 17 slučajeva u 14 opština/gradova, a posebno je izražena zloupotreba društvene mreže Facebook za korištenje neprimjerenog govora, posebno od strane kandidata/kinja političkih subjekata.


Podsjećaju na slučaj koji je privukao najviše pažnje javnosti je spot kojeg je emitovao politički subjekt "Ujedinjena Srpska", "u kojem se na stereotipan i uvredljiv način prikazuju pripadnici konstitutivnih naroda i manjina u BiH".

Centralna izborna komisija (CIK) Bosne i Hercegovine (BiH) je, na hitnoj sjednici održanoj 7. Oktobra, donijela nepravosnažnu odluku kojom je poništila ovjeru za učešće na izborima stranke Ujedinjenja Srpska i njenog lidera Nenada Stevandića kaznila sa 10.000 konvertibilnih maraka (oko 5 hiljada eura).

Na ovu odluku postoji mogućnost žalbe Sudu Bosne i Hercegovine.

"Zabilježeni su koordinisani napadi političkih stranaka na nezavisni i nestranački karakter izborne posmatračke misije Koalicije „Pod lupom“ u vidu pokušaja infiltracije stranačkih aktivista u redove nestranačkih posmatrača. Koalicija "Pod lupom" najoštrije osuđuje ovakvu praksu od strane pojedinih političkih stranaka", rekla je Jelena Tanasković-Mićanović.

Trenutne aktivnosti Koalicije "Pod lupom" provode se kroz STEP projekat kojeg finansira Evropska unija, a sufinansiraju Vlada Sjedinjenih Američkih Država i Organizacija za sigurnost i saradnju u Evropi (OSCE).

Koalicija "Pod lupom" na izborni dan planira angažman 3.000 nestranačkih, građanskih posmatrača izbornog dana na biračkim mjestima širom BiH.

"Cilj Koalicije 'Pod lupom' su slobodni i pošteni izbori. Cilj Koalicije „Pod lupom“ je zaštita glasova građana birača. Nas ne zanimaju rezultati izbora – zanima nas da ti rezultati budu stvarni odraz izborne volje građana i na tome predano radimo šest godina", dodao je Dario Jovanović.

Iz Koalicije "Pod Lupom" podsjećaju građane i građanke BiH da sve izborne nepravilnosti mogu prijaviti na besplatni broj telefona 080 05 05 05 ili putem web stranice www.podlupom.org.

XS
SM
MD
LG