Dostupni linkovi

Nuklearni pregovori u Beču prekinuti jer UN traži odgovore Irana o nestalim snimcima


Izaslanik Evropske unije Enrike Mora (na slici), koordinator pregovora u Beču, rekao je da vreme za postizanje sporazuma brzo ističe.
Izaslanik Evropske unije Enrike Mora (na slici), koordinator pregovora u Beču, rekao je da vreme za postizanje sporazuma brzo ističe.

Neimenovani izvor u administraciji američkog predsednika Džoa Bajdena izjavio je da je Iranu, ako to odluči, potrebno "zaista kratko" vreme da razvije nuklearno oružje, dodajući da je situacija "alarmantna".

Zvaničnik Bajdenove administracije nije ponudio procenu takozvanog "vremena proboja" – odnosno, koliko bi vremena bilo potrebno Teheranu da razvije nuklearno oružje, ako se odrekne svih međunarodnih sporazuma koji ograničavaju nuklearni program. Ranije je to bilo procenjeno na nekoliko meseci, a američki zvaničnik je rekao da je vreme proboja Irana "neprihvatljivo kratko".

Komentari, koje prenosi Radio Slobodna Evropa na engleskom jeziku, usledili su nakon što je 17. decembra prekinuta poslednja runda pregovora sa Iranom, koji se održavaju kako bi se spasio značajni nuklearni sporazum iz 2015. godine.

Pregovori su prekinuti nakon što je telo UN za nuklearni nadzor pokrenulo pitanje nestalih snimaka sa nadzornih kamera iz iranskog nuklearnog kompleksa.

Šef Međunarodne agencije za atomsku energiju (IAEA) Rafael Grosi rekao je 17. decembra da nije postignuto razumevanje sa Iranom po pitanju nestalih podataka sa jedne od kamera na lokaciji u Karadžu, zapadno od Teherana.

IAEA i Iran postigli su prethodnog dana dogovor da se nadzorne kamere zamene, jer je Iran tvrdio da su oštećene u junu, u napadu za koji krivi Izrael.

Upitan na konferenciji za novinare u Beču da li misli da su podaci mogli biti uništeni u junskom napadu, Grosi je odgovorio: "Sumnjamo u to".

"Zato ih pitamo 'Gde su (snimci)?' Nadamo se da ćemo dobiti odgovor, jer je veoma čudno da nestaju", rekao je Grosi.

Pregovori u Beču sprovode se uz indirektno učešće Sjedinjenih Država. Ostali učesnici su Velika Britanija, Francuska, Nemačka, Kina i Rusija.

Učesnici pregovora u Beču su rekli da imaju za cilj da se razgovori ubrzo nastave, iako još nisu objavili tačan datum.

Izaslanik Evropske unije Enrike Mora, koordinator pregovora u Beču, rekao je: "Nadam se da će to biti tokom 2021.godine", dok je glavni kineski pregovarač Van Kun rekao da se nada da će se razgovori "nastaviti pre kraja godine".

Mora je rekao da vreme za postizanje sporazuma brzo ističe.

"Nemamo mesece, pre imamo nedelje da postignemo dogovor", rekao je evropski izaslanik na konferenciji za novinare na kraju sedme runde pregovora.

"Postoji osećaj hitnosti koji je apsolutno važan, ako želimo da zaista imamo uspeh u ovim pregovorima", dodao je on.

Iran je 2019. počeo da krši nuklearna ograničenja postignuta sporazumom iz 2015. godine, odgovarajući tako na povlačenje SAD iz sporazuma i uvođenje oštrih sankcija koje su uništile iransku ekonomiju.

Nekadašnji američki predsednik Donald Tramp (Trump) povukao je SAD iz iranskog nuleakrnog sporazuma 2018. godine.

Sa značajnim jazovima između Irana i Sjedinjenih Država po nekim ključnim pitanjima, kao što su brzina i obim ukidanja sankcija i kako i kada će Iran poništiti svoje dosadašenje nuklearne poteze, izgleda da su šanse za postizanje sporazuma male, ocenio je ranije ove sedmice Rojters.

Iran insistira na momentalnom ukidanju svih sankcija. Vašington je spreman da ukloni ograničenja koja su "protivurečna" sa nuklearnim sporazumom ako Iran nastavi da ga se pridržava, što implicira da će ostati druge sankcije nametnute zbog terorizma ili kršenja ljudskih prava.

Iran takođe traži garancije da "nijedna američka administracija“ neće ponovo odustati od sporazuma. Ali Bajden to ne može da obeća jer je nuklearni sporazum neobavezujući politički dogovor, a ne pravno-obavezujući sporazum.

XS
SM
MD
LG