Dostupni linkovi

Iran optužuje zapadne sile za 'igru okrivljavanja'


Zamenik generalnog sekretara Evropske službe za spoljne poslove (EEAS) Enrike Mora i glavni iranski nuklearni pregovarač Ali Bageri Kani čekaju početak sastanka Zajedničke komisije JCPOA u Beču, Austrija, 3. decembra 2021.
Zamenik generalnog sekretara Evropske službe za spoljne poslove (EEAS) Enrike Mora i glavni iranski nuklearni pregovarač Ali Bageri Kani čekaju početak sastanka Zajedničke komisije JCPOA u Beču, Austrija, 3. decembra 2021.

Iran je optužio zapadne strane u nuklearnom sporazumu iz 2015. da "istrajavaju u igri okrivljavanja", dan nakon što su evropske diplomate upozorile da će sporazum uskoro prestati ako pokušaji da se oživi propadnu, preneo je Rojters.

U pesimističkoj oceni pregovora između Irana i velikih sila u Beču, diplomate Britanije, Francuske i Nemačke upozorile su 13. decembra da „ističe vreme“ za spas sporazuma, za koji su rekli da će vrlo brzo postati „prazna ljuštura“ ukoliko ne dođe do napretka u pregovorima.

„Neki akteri istrajavaju u svojoj navici okrivljavanja, umesto prave diplomatije. Mi smo odavno predložili svoje ideje i radili konstruktivno i fleksibilno“, odgovorio je na Tviteru glavni iranski nuklearni pregovarač Ali Bageri (Bagheri) Kani.

Osvrćući se na odluku Sjedinjenih Država o povlačenju iz iranskog nuklearnog sporazuma 2018. godine, Kani je naveo da je diplomatija dvosmerna ulica.

„Ako postoji dobra volja da se ispravi greška krivca, put za brz i dobar dogovor će biti utaban“, napisao je Kani.

Međutim, američki državni sekretar Entoni (Antony) Blinken rekao je u utorak da Vašington nastavlja da se bavi diplomatijom sa Iranom jer to ostaje, u ovom trenutku, "najbolja opcija“, ali je dodao da aktivno sarađuju sa saveznicima i partnerima na "alternativama“.

Iran je 2019. počeo da krši nuklearna ograničenja prema sporazumu kao odgovor na povlačenje SAD i uvođenje oštrih sankcija koje su uništile iransku ekonomiju.

Nekadašnji američki predsednik Donald Tramp (Trump) povukao je SAD iz iranskog nuleakrnog sporazuma 2018. godine.

Sa značajnim jazovima između Irana i Sjedinjenih Država po nekim ključnim pitanjima, kao što su brzina i obim ukidanja sankcija i kako i kada će Iran poništiti svoje nuklearne korake, izgleda da su šanse za postizanje sporazuma male, ocenjuje Rojters.

Iran insistira na momentalnom ukidanju svih sankcija. Vašington je spreman da ukloni ograničenja koja su "protivurečna" sa nuklearnim sporazumom ako Iran nastavi da ga se pridržava, što implicira da će ostati druge sankcije nametnute zbog terorizma ili kršenja ljudskih prava.

Iran takođe traži garancije da „nijedna američka administracija“ neće ponovo odustati od sporazuma. Ali Bajden to ne može da obeća jer je nuklearni sporazum neobavezujući politički dogovor, a ne pravno obavezujući sporazum.

Preporučujemo

XS
SM
MD
LG