Dostupni linkovi

Popuštanje da, ali ne po pitanju urana, poručio SAD-u šef diplomatije Irana


Predsjednik Irana Masud Pezeshkian (drugi s desna) i šef Iranske organizacije za atomsku energiju Mohammad Eslami (desno) na Nacionalnom danu nuklearne tehnologije u Teheranu 9. aprila.
Predsjednik Irana Masud Pezeshkian (drugi s desna) i šef Iranske organizacije za atomsku energiju Mohammad Eslami (desno) na Nacionalnom danu nuklearne tehnologije u Teheranu 9. aprila.

Teheran je spreman ublažiti zabrinutost Sjedinjenih Američkih Država (SAD) za nuklearnim aktivnostima Irana. Međutim, ukidanje obogaćivanja urana nije podložno pregovorima, izjavio je ministar vanjskih poslova Irana Abbas Araqchi, dok se dvije strane pripremaju za drugi krug pregovora ovog vikenda o iranskom nuklearnom programu.

Araqchi je novinarima rekao nakon sedmičnog sastanka vlade u Teheranu 16. aprila da je iransko obogaćivanje "stvar koja je stvarna i prihvaćena".

"Spremni smo graditi povjerenje kao odgovor na moguće zabrinutosti, ali obogaćivanje nije podložno pregovorima", rekao je, nekoliko dana prije drugog kruga pregovora sa SAD-om 19. aprila, za koje je iranska državna televizija najavila da će se održati u italijanskoj prijestolnici Rimu, a ne u Omanu kako se prethodno mislilo.

Araqchijevi komentari uslijedili su nakon izjave američkog specijalnog izaslanika Stevea Witkoffa 15. aprila, koji je rekao da Iran "mora zaustaviti i eliminisati program obogaćivanja nuklearnog materijala i njegovu vojnu primjenu".

Međutim, nekoliko sati ranije, Witkoff je rekao za Fox News da administracija Donalda Trumpa želi ograničiti iransko obogaćivanje urana na 3,67 posto – granicu postavljenu u nuklearnom sporazumu iz 2015. godine, koji je Trump raskinuo 2018. godine.

"Iran ne smije posjedovati nuklearno oružje, i ne treba obogaćivati uran iznad 3,67 posto", rekao je Witkoff.

Njegovo očigledno povlačenje došlo je nakon konzervativne reakcije na društvenim mrežama. Administracija je optužena da ponovo kreira sporazum iz 2015. godine, koji je formalno poznat kao Zajednički sveobuhvatni plan djelovanja (JCPOA).

"Pozdravljamo izjavu specijalnog izaslanika Witkoffa", napisao je Mark Wallace, izvršni direktor organizacije United Against Nuclear Iran (UANI), američke nevladine organizacije, nakon što je Witkoff promijenio stav.

"Jasno je prema Trumpovoj doktrini da Iran mora demontirati nuklearni program, ili će to učiniti SAD i Izrael", rekao je Wallace, bivši američki diplomata.

Araqchi, koji će otputovati u Moskvu 17. aprila, istakao je da je Witkoff iznio "različite komentare" nakon završetka prvog kruga pregovora, ali je dodao da "istinsku poziciju Washingtona treba razjasniti za pregovaračkim stolom".

Trump je jasno dao do znanja da Iran ne može posjedovati nuklearno oružje. Nije komentarisao da li to uključuje ograničavanje iranskog nuklearnog programa ili potpuno demontiranje. U međuvremenu, Trumpova administracija šalje različite poruke.

Pozivajući se na neimenovanog američkog zvaničnika, web stranica Axios 16. aprila pripisala je nedostatak jasnoće internim diskusijama koje su još uvijek u toku.

"Politika prema Iranu nije baš jasna jer se još uvijek razrađuje. To je izazovno jer je ovo visoko politički osjetljivo pitanje", rekao je zvaničnik, prema Axiosu.

Bivši američki diplomata i stručnjak za nenuklearno širenje Mark Fitzpatrick rekao je da je dogovor malo vjerovatan osim ako administracija Donalda Trumpa ne ublaži svoj stav.

"Trump će morati promijeniti stav od 'nema obogaćivanja' prema stavu 'nisko obogaćivanje'", rekao je za Radio Farda.

"Iran sigurno neće prihvatiti 'nema obogaćivanja', ali bi bio voljan pregovarati o nivoima obogaćivanja. I da, ovo bi bilo kao pregovaranje prema JCPOA", dodao je.

Uz izvještavanje Hannah Kaviani iz Radio Farda.

XS
SM
MD
LG