Dostupni linkovi

Druga runda nuklearnih pregovora Irana i SAD-a zakazana u Rimu


Iranski predsjednik Masoud Pezeshkian (lijevi u sredini) i šef Atomske energetske organizacije Irana (AEOI) Mohammad Eslami (u sredini desno) u Teheranu, 9. 4. 2025.
Iranski predsjednik Masoud Pezeshkian (lijevi u sredini) i šef Atomske energetske organizacije Irana (AEOI) Mohammad Eslami (u sredini desno) u Teheranu, 9. 4. 2025.

Islamska Republika Iran u srijedu je potvrdila da će se sljedeća runda nuklearnih pregovora sa Sjedinjenim Američkim Državama održati u Rimu, nakon ranije zabune oko mjesta održavanja pregovora, piše AP.

Obavijest iranske državne televizije stigla je u trenutku kada je iranski predsjednik službeno prihvatio ostavku jednog od svojih potpredsjednika, koji je bio ključni pregovarač Teherana u nuklearnom sporazumu sa svjetskim silama iz 2015. godine – baš u trenutku kada je čelnik Ujedinjenih naroda za nuklearni nadzor stigao u Teheran.

Priopćenje predsjednika Masouda Pezeshkiana, objavljeno u utorak navečer, o ostavci Mohammada Javada Zarifa prethodilo je vijesti državne televizije u kojoj se navodi da će Oman ponovno posredovati u razgovorima.

Omanski ministar vanjskih poslova služio je kao posrednik između dviju strana tijekom razgovora proteklog vikenda u Muscatu, glavnom gradu sultanata.

Dužnosnici su u ponedjeljak prvotno naveli Rim kao domaćina pregovora, da bi Iran u utorak rano ujutro inzistirao na povratku pregovorima u Oman. Američki dužnosnici zasad nisu komentirali gdje će se razgovori održati, iako je predsjednik Donald Trump nazvao omanskog sultana Haithama bin Tarika u utorak dok je ovaj bio na putu u Nizozemskoj.

U međuvremenu, posjet Rafaela Mariana Grossija, čelnika Međunarodne agencije za atomsku energiju (IAEA), mogao bi uključivati pregovore o tome kakav pristup njegovi inspektori mogu imati u slučaju sklapanja novog dogovora.

Ulozi pregovora iznimno su visoki za dvije nacije koje se približavaju gotovo polustoljetnom neprijateljstvu. Američki predsjednik Trump više je puta prijetio pokretanjem zračnih napada usmjerenih na iranski nuklearni program ako ne dođe do dogovora.

Iranski dužnosnici sve češće upozoravaju da bi mogli težiti razvoju nuklearnog oružja koristeći svoje zalihe urana obogaćenog gotovo do razine prikladne za oružje, piše AP.

Pezeshkian hvali Zarifa i prihvaća njegovu ostavku

Zarif je bio ključni saveznik Pezeshkiana na prošlogodišnjim izborima, ali je često bio na meti kritika tvrdolinijaša unutar iranske šijitske teokracije, koji ga optužuju da je previše popuštao u pregovorima.

U ožujku je Zarif podnio ostavku predsjedniku Pezeshkianu. Međutim, predsjednik nije odmah odgovorio na pismo. Zarif je u prošlosti koristio najave ostavke kao političku taktiku, uključujući i prošlogodišnji spor oko sastava Pezeshkianova kabineta. Tada mu je predsjednik odbio prihvatiti ostavku.

No, kasno u utorak, iz ureda iranskog predsjednika stiglo je priopćenje u kojem se navodi da je Pezeshkian Zarifu uputio pismo u kojem ga hvali, ali prihvaća njegovu ostavku.

"Pezeshkian je naglasio da, zbog određenih izazova, njegova administracija više ne može koristiti Zarifovo dragocjeno znanje i stručnost", stoji u priopćenju.

Predsjednik je dekretom imenovao Mohsena Ismailija (59) novim potpredsjednikom za strateška pitanja. U iranskom političkom sustavu predsjednik ima više potpredsjednika. Ismaili je poznat kao politički umjerenjak i pravni stručnjak, piše AP.

Grossijev posjet dolazi u trenutku kada Iran ograničava pristup IAEA-i

Grossi je stigao u Teheran na sastanke s Pezeshkianom i drugim visokim dužnosnicima.

Otkako je nuklearni sporazum propao 2018. godine zbog jednostranog povlačenja SAD-a iz njega, Iran je odbacio sva ograničenja i obogaćuje uran do 60 posto čistoće – što je vrlo blizu 90-postotne čistoće potrebne za izradu nuklearnog oružja.

Nadzorne kamere koje je postavila IAEA ugašene su, a Iran je zabranio pristup nekim od najiskusnijih inspektora agencije sa sjedištem u Beču.

Iranski dužnosnici također sve češće prijete da bi mogli nastaviti s razvojem nuklearnog oružja – što je godinama izazivalo zabrinutost Zapada i IAEA-e, osobito nakon što je Teheran 2003. napustio organizirani program kontrole naoružanja.

Bilo kakav mogući dogovor između Irana i SAD-a vjerojatno bi se morao oslanjati na stručnost IAEA-e kako bi se osigurala usklađenost Irana sa sporazumom. Unatoč trenutačnim napetostima, agenciji pristup nije u potpunosti onemogućen.

U međuvremenu, iranski ministar vanjskih poslova Abbas Araghchi u srijedu je upozorio SAD da ne zauzima kontradiktorne stavove u pregovorima, piše AP.

To se vjerojatno odnosi na komentare američkog izaslanika za Bliski istok, Stevea Witkoffa, koji je ovaj tjedan najprije sugerirao da bi se Iran mogao vratiti na obogaćivanje urana do 3,67 posto – kao što je bilo predviđeno sporazumom iz 2015. koji je postigla administracija Baracka Obame.

Witkoff je potom izjavio da će "dogovor s Iranom biti dovršen samo ako to bude Trumpov dogovor."

"Iran mora zaustaviti i eliminirati svoj program obogaćivanja nuklearnog materijala i razvoja oružja", napisao je na društvenoj platformi X.

"Za svijet je imperativ da postignemo čvrst i pravedan dogovor koji će trajati – a upravo to je predsjednik Trump tražio od mene."

Araghchi je upozorio Ameriku da ne zauzima „kontradiktorna i međusobno suprotstavljena stajališta" u pregovorima.

"Obogaćivanje je stvarno i priznato pitanje te smo spremni izgraditi povjerenje u vezi s mogućim zabrinutostima", izjavio je Araghchi.

Ali o gubitku prava na obogaćivanje, dodao je – "ne može se pregovarati".

XS
SM
MD
LG