Dva ultrakonzervativna kandidata povukla su se iz predsjedničke trke u Iranu, uoči izbora koji će se održati 28. juna, kako bi pomogli konzervativnom taboru da postigne konsenzus o zajedničkom kandidatu.
U predsjedničkoj trci sada su četiri kandidata, uključujući jednog reformistu, piše AFP.
Kako navodi redakcija Radija Slobodna Evropa na engleskom jeziku, od izbora su odustali Alireza Zakani, ultrakonzervativni gradonačelnik Teherana kao i Amirhossein Qazizadeh Hashemi, koji je bio zamjenik pokojnog predsjednika Ebrahima Raisija.
Iran održava predsjedničke izbore nakon smrti ultrakonzervativnog Raisija u helikopterskoj nesreći prošlog mjeseca.
Izbori u Islamskoj republici strogo su kontrolisani, a kandidature odobrava neizabrano tijelo kojim dominiraju konzervativci.
Kandidati kojima je inicijalno odobreno učešće na izborima, njih šestoro, su muškarci, većina su ultrakonzervativni, a pojedini imaju veze sa Korpusom čuvara islamske revolucije, elitnim ogrankom iranskih oružanih snaga.
"Želim da oni [glavni kandidati] traže jedinstvo i da ne ignorišu zahtjeve snaga revolucije i spriječe formiranje 'treće Rouhanijeve vlade", rekao je Zakani na društvenoj mreži X, aludirajući na umjerenog bivšeg predsjednika Hassana Rouhanija.
Ultrakonzervativci optužuju jedinu reformističku nadu Masuda Pezeshkiana da želi da nastavi politiku Rouhanija, kojeg su konzervativci oštro kritikovali tijekom njegovih osam godina na vlasti.
Zakani je takođe pozvao konzervativnog predsjednika parlamenta Mohammada Baqera Qalibafa i tvrdokornog bivšeg nuklearnog pregovarača Saeeda Jalilija da se "ujedine" u pokušaju da spriječe Pezeshkiana da pobijedi na izborima.
Qazizadeh Hashemi rekao je da se povukao iz trke kako bi zacementirao podršku oko jednog tvrdokornog kandidata.
Smatralo se da se njih dvoje takmiče za isti glasački blok, što bi moglo pomoći Pezeshkianu, kardiohirurgu i jedinom reformisti u predsjedničkoj trci.
Pezeshkian ima podršku proreformskih stranaka i podržavaju ga umjerenjaci, uključujući Rouhanija i nekoliko članova njegove vlade.
Od objave kandidatura, smatra se da su izbori trostrana trka između Qalibafa, Jalilija i Pezeshkiana. Nekoliko nedavnih istraživanja javnog mnijenja u Iranu pokazuju da Pezeshkian vodi ispred svojih konzervativnih suparnika.
Na Qalibafa i Jalilija raste pritisak da postignu dogovor, a ultrakonzervativci upozoravaju da bi neuspjeh da se postigne konsenzus oko kandidata mogao da podijeli njihove glasove.