Dostupni linkovi

Brisel poziva Srbiju na transparentnu istragu o 'zvučnom topu'


Očekujemo brzu, transparentnu i kredibilnu istragu optužbi o upotrebi zvučnog topa ili sličnog oružja, poručeno iz Evropske komisije
Očekujemo brzu, transparentnu i kredibilnu istragu optužbi o upotrebi zvučnog topa ili sličnog oružja, poručeno iz Evropske komisije

Evropska komisija videla je izveštaje o navodnoj upotrebi zvučnog topa ili sličnog oružja protiv mirnih demonstranata u Srbiji i poziva vlasti da do kraja istraže takve navode, rekao je portparol Gijom Mersije.

"Videli smo izveštaje i optužbe o upotrebi takve opreme. Očekujemo brzu, transparentnu i kredibilnu istragu tih optužbi i podsećamo da po Zakonu o ljudskim pravima EU, vlasti moraju zaštititi sve učesnike protesta od povređivanja i nasilja", naveo je Mersije.

Dodao je da pažljivo prate situaciju, kao i "proteste u Srbiji sa kojih su ljudi tražili vladavinu prava i jake i odgovorne demokratske institucije".

Iz EK su potvrdili da sledeće nedelje očekuju predsednika Srbije Aleksandra Vučića u Briselu na sastanku sa predsednicom Komisije Ursulom fon der Lajen (von der Leyen).

Na video snimcima, objavljenim na društvenim mrežama, vide se okupljeni građani na subotnjem protestu nedaleko od Trga Slavija, tokom odavanja pošte stradalima u padu nadstrešnice u Novom Sadu, koji su se, nakon što se začula buka, masovno pomerili u stranu.

Događaj je izazvao paniku među građanima, a za sada nema zvaničnih informacija šta je izazvalo takvu reakciju okupljenih.

Studenti u blokadi, koji su pozvali na subotnju protest insistirajući na utvrđivanju odgovornosti za pad betonske nadstrešnice u Novom Sadu, optužili su vlast za upotrebu zvučnog topa tokom 15-ominutne tišine zbog 15 poginulih.

I pojedine opozicione stranke optužile su vlast za upotrebu zvučnog topa.

Ministarstvo unutrašnjih poslova i Ministarstvo odbrane negirali su upotrebu zvučnog topa na protestu 15. marta. Te navode odbacili su i ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić i premijer u ostavci Miloš Vučević, kao i predsednik Srbije Aleksandar Vučić.

Više javno tužilaštvo (VJT) u Beogradu naložilo je Prvom osnovnom javnom tužilaštvu da formira predmet i identifikuje ljude koji su u javnosti širili informacije da je Urgentni centar u subotu zbrinuo na desetine građana sa tegobama koje bi mogao da izazove udar takozvanog "zvučnog topa".

U saopštenju VJT navodi se da su reagovali nakon što je Urgentni centar Univerzitetskog kliničkog centra Srbije demantovao ove navode koji su se pojavili na društvenim mrežama.

Nevladina organizacija Beogradski centar za ljudska prava saopštila je 16. marta da im se javio veliki broj građana koji je osetio dejstvo zvučnog topa na subotnjem protestu.

Navodi se i da su građani osetili jak vruć talas, huk i nešto što liči na zvuk aviona ili automobila koji ide velikom brzinom i zatim "kao neki vetar koji ih pomera i obara, kao da je prošla raketa".

XS
SM
MD
LG