Nesuglasice unutar koalicije "Vrijedi" (VLEN) su očigledne uoči lokalnih izbora u oktobru u Sjevernoj Makedoniji, ali za sada niko od njih ne dovodi u pitanje opstanak u Vladi, u kojoj je ova koalicija partner sa VMRO-DPMNE i ZNAM.
Četiri stranke, Besa, Alijansa za Albance, Demokratski pokret i Alternativa - koje su se ujedinile u "Vrijedi" kako bi poslale Demokratsku uniju za integraciju (DUI), najveću albansku političku stranku i članicu bivše koalicione vlade, u opoziciju poslije dvodecenijske vlasti - uvjeravaju da je vladajuća većina stabilna, iako priznaju da ima nesuglasica.
One su izašle na javnu scenu kada je bilo dovedeno u pitanje kako će nastupiti na lokalnim izborima i koji će dio kolača dobiti u vezi sa kandidatima za gradonačelnike i savjetnike.
"Mi za sada ne izlazimo i ne planiramo da izađemo iz Vlade, nastavljamo. Ja sam rekao da postoji određeno nezadovoljstvo, to je više zbog nesinhronizacije unutar stranaka koje čine VLEN. Teško je sa jednom partijom, a ne sa četiri. Potrebna nam je bolja sinhronizacija. Utisak kod naroda je loš, da VLEN ne djeluje kako treba", rekao je ministar zdravlja Arben Taravari 1. aprila.
Svoj stav je argumentovao anketom koju su sproveli, a koja, kako tvrdi, pokazuje da Vlada ima povjerenje od 70 posto, dok je samo 30 posto građana zadovoljno sa "Vrijedi".
Taravari, predstavnik Alijanse za Albance, jedini je od četvorice lidera u "Vrijedi" čiji stavovi nisu na istoj liniji sa ostalima - Izet Medžiti (Mexhiti) iz Demokratskog pokreta, Zećirja (Zeqirja) Ibrahimi iz Alternative i Biljalj (Bilal) Kasami iz Bese.
Dok se kritike Taravarija mogu protumačiti kao nagovještaj njegovog mogućeg izlaska iz koalicije, nesuglasice u "Vrijedi", za sada, ne plaše VMRO-DPMNE.
Iz vladajuće stranke za Radio Slobodna Evropa (RSE) su samo kratko odgovorili da je "koalicija sa 'Vrijedi' stabilna".
Medžiti i Ibrahimi uvjereni da će preživjeti dok provokacije traju
"Većina je stabilna", glasio je odgovor koji je RSE dobio od Medžitija, koji je i prvi potpredsjednik Vlade i ministar životne sredine.
Prvi čovjek Alternative, poslanik Zećirja Ibrahimi, za razliku od Taravarija, smatra da "u okviru postojećih brojki i uslova koalicija funkcioniše normalno i besprijekorno".
"Naravno da ima prostora za korekcije, ali daleko smo od kvalifikacije 'nefunkcionalni'. Naravno, to je rasprava u kojoj možemo imati različite stavove i percepcije, ali smatram da to neće uticati na naše ukupne odnose i našu težnju da zajedno izađemo na lokalne izbore. VLEN je formiran kao suparnik korumpiranom DUI-ju i ova ujedinjujuća vrijednost je jača od bilo kakvih različitih viđenja oko detalja načina na koji funkcioniše neki segment Vlade", kaže za RSE Ibrahimi, koji je postao lider Alternative nakon što je Afrim Gaši (Gashi) izabran za predsjedavajućeg Sobranja.
Ovih dana očekuje se sastanak čelnika u koaliciji "Vrijedi", a do tada se nastavlja njihova međusobna prozivka.
Jedna od tema je i DUI.
"Bar poslanici komuniciraju jedni s drugima, niko ne može reći da stranka komunicira samo sa internim članovima. Sve stranke međusobno komuniciraju", rekao je Taravari novinare nakon što je 31. marta u televizijskom intervjuu za "360 stepeni" rekao da vodi komunikaciju s DUI-jem, kao i druge stranke iz "Vrijedi".
Besa je odmah demantovao da "ni predsjednik Biljalja Kasami niti bilo ko drugi iz tog pokreta nema nikakvu komunikaciju sa DUI-jem".
Kasami je ranije detaljno govorio o tome gdje se sukobljavaju sa Taravarijem, ističući razlike oko kandidatskih lista za odbornike na lokalnim izborima.
"On (Taravari) cijeni da bismo, kada bismo išli odvojeno u svaku stranku, prikupili više glasova da dobijemo taj legitimitet i na lokalnim izborima. Ali među svim ostalim entitetima unutar koalicije dominira ideja da je vrijednost svakog pojedinačnog entiteta veća kao dio koalicije nego da je van koalicije", rekao je Kasami 27. marta.
Pozicioniranje za lokalne izbore?
Za političke analitičare, nesuglasice partnera u "Vrijedi" još nisu na nivou da se može reći da se koalicija kreće ka "raspadu".
"Sada, neki od njih s pravom, neki bez prava, imaju očekivanja ili barem percepciju da se njihova stvarna moć ne ogleda u vlasti. Takođe, pritisak članova stranke i funkcionera koji očekuju mnogo više da bi ispunili predizborna obećanja i malo realizacije vrši pritisak na određene političke lidere u koaliciji. Tu, prije svega, mislim na Arbena Taravarija, koji očekuje mnogo više vlasti nego što ima", smatra politički analitičar Sefer Seljimi (Selimi).
Ukoliko ne prevladaju svoje razlike, prema njegovim riječima, mogući scenario u ovoj koaliciji je da ostala tri lidera pokušaju da izoluju Taravarija i nastave bez njega.
Ako dođe do eskalacije, jedini koji će od toga imati koristi je DUI, smatra analitičar Vladimir Božinovski. Razlog za nesuglasice javnosti vidi u apetitima za lokalne izbore.
"Kako se približavaju lokalni izbori, svaka od te četiri stranke ima svoje političke apetite. Međutim, s obzirom na to da su na vlasti i da imaju dobre šanse da se suprotstave DUI-ju, ali samo zajednički, još ne vidim da su nesuglasice došle do te mjere da može da ugrozi unutrašnje odnose. Ovo više gledam kao pozicioniranje ovih četiriju stranaka unutar koalicije za lokalne izbore – ko će gdje imati kandidate", smatra Božinovski, dodajući da je greška ove koalicije što su nastavili djelovati kao četiri odvojene stranke.
Lokalni izbori u Sjevernoj Makedoniji trebali bi biti održani u oktobru 2025.
Koalicija "Vrijedi" formirana je ususret parlamentarnim i predsjedničkim izborima u aprilu i maju 2024. godine.
Prije nego što je došlo do nesuglasica u javnosti, bile su najave da će zajedno izaći na lokalne izbore, te da će se pokrenuti postupak prerastanja koalicije u političku stranku.