Dostupni linkovi

Hovenijer: Ustavni sud daje poslednju reč o statutu za formiranje Zajednice opština


Ambasador Džefri Hovenijer ocenjuje da je "histerija" oko ustavnosti nacrta statuta za formiranje Zajednice neprimerena, jer se pažljivo radilo na njegovoj izradi (foto arhiv)
Ambasador Džefri Hovenijer ocenjuje da je "histerija" oko ustavnosti nacrta statuta za formiranje Zajednice neprimerena, jer se pažljivo radilo na njegovoj izradi (foto arhiv)

Američki ambasador na Kosovu Džefri Hovenijer (Jeffrey Hovenier) je izjavio u četvrtak da predloženi nacrt statuta za formiranje Zajednice opština sa srpskom većinom ispunjava sve kriterijume koje su Sjedinjene Države predvidele.

"Mora biti u skladu sa Ustavom Kosova. Ne treba zahtevati nikakve ustavne promene. Mora biti u skladu sa odlukama Ustavnog suda. Ne bi trebalo da ima izvršna ovlašćenja. Ne bi trebalo da postoji dodatni nivo vlasti", rekao je Hovenijer.

On ocenjuje da SAD "smatra da taj nacrt, koji je dostavljen Vladi Kosova, ispunjava sve ove kriterijume i verujemo da je napisan na način koji je u skladu sa Ustavom Kosova".

Izaslanici takozvane velike petorke - EU, SAD, Francuske, Nemačke i Italije - su 21. oktobra Kosovu i Srbiji predstavili nacrt statuta Zajednice opština sa srpskom većinom.

Iako su dve strane navele kako je taj dokument "prihvatljiv", u javnosti se ne iznose detalji o njegovoj sadržini, osim poruka iz EU da je reč o "modernom modelu" zaštite manjinskih zajednica.

Premijer Kosova Aljbin (Albin) Kurti je 3. novembra pred poslanicima u Skupštini Kosova ocenio da novi statut za formiranje Zajednice "pojašnjava situaciju oko priznanja Kosova".

Američki ambasador je novinarima u Prištini rekao da bi poslednju reč o ovom nacrtu trebao dati Ustavni sud Kosova.

Poručio je i da je jedna od odredaba nacrta da će biti predmet razmatranja Ustavnog suda.

Hovenijer ističe da je "histerija" oko ustavnosti nacrta statuta za formiranje Zajednice neprimerena, jer se pažljivo radilo na njegovoj izradi.

Na pitanje zašto taj nacrt statute nije objavljen, rekao je da nema tajni već da su to diplomatska pitanja u korist procesa.

Zajednica opština sa srpskom većinom je dogovorena 2013. godine u okviru dijaloga Kosova i Srbije o normalizaciji odnosa i Srbima na Kosovu bi trebala da pruži veću autonomiju.

Principi o njenom formiranju su usaglašeni 2015. godine.

Međutim, Ustavni sud Kosova je utvrdio da neki od njih nisu u skladu sa kosovskim zakonima, što je bio razlog da zvanična Priština odbija da implementira taj dogovor.

Premijer Kurti je rekao kako novi nacrt Zajednice "prekida nasleđe nepriznavanja Republike Kosovo koje je zapisano u sporazumima iz 2013. i 2015."

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić je naveo da u javnosti ne može da govori o detaljima nacrta statuta Zajednice opština sa srpskom većinom, ali da je taj dokument "dobra osnova za budućnost".

Direktor Kancelarije Vlade Srbije za Kosovo Petar Petković ocenio je da pozivanje Prištine na Ustavni sud, povodom razmatranja nacrta Statuta Zajednice opština sa srpskom većinom (ZSO), "nema nikakav kredibilitet van pojedinih kabineta ili stranih ambasada", i da ne može da je suspenduje ili poništi Rezoluciju 1244 Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija iz 1999. godine.
On je ocenio da ZSO predstavlja "jedini mehanizam opstanka i ostanka srpskog naroda" na Kosovu.

Do sada su za implementaciju sporazuma o formiranju Zajednice na Kosovu izrađena četiri nacrta statuta: Nacrt statuta srpskog Upravljačkog tima, nacrt vizije premijera Kosova Kurtija, nacrt statuta premijera Albanije Edija Rame i nacrt statuta Zajednice koji je izradila nemačka organizacija Friedrich-Ebert-Stiftung.

XS
SM
MD
LG