Dostupni linkovi

Goran Ješić pušten nakon skupa podrške privedenim aktivistima u Novom Sadu


Nekadašnji potpredsednik Vlade Vojvodine Goran Ješić pušten je iz pritvora 7. novembra 2024.
Nekadašnji potpredsednik Vlade Vojvodine Goran Ješić pušten je iz pritvora 7. novembra 2024.

Opozicioni političar Goran Ješić pušten je iz pritvora 7. novembra, nakon skupa podrške u Novom Sadu privedenim aktivistima tokom protesta na kojem se tražila odgovornost za nesreću na Železničkoj stanici.

Nakon puštanja Ješića, okupljeni građani ispred zgrade Osnovnog suda u Novom Sadu uzvikivali su "Pobeda".

Goran Ješić, nekadašnji potpredsednik Vlade Vojvodine, ispred Osnovnog suda je ocenio da je odluka o njegovom puštanju znak da postoji "jos integriteta" u sudovima, a potez tužilastva koje je predložilo produženje pritvora ocenio kao politički.

Okupljeni ispred zgrade Osnovnog suda u Novom Sadu, 7. novembra 2024.
Okupljeni ispred zgrade Osnovnog suda u Novom Sadu, 7. novembra 2024.

Ješić i ostali aktivisti privedeni su 5. novembra nakon protesta u Novom Sadu sa koga je zahtevana odgovornost vlasti zbog obrušavanja nadstrešnice na Železničkoj stanici u tom gradu i smrti 14 ljudi.

Tužilaštvo je za Ješića zatražilo pritvor do 30 dana, a policija je ranije saopštila da se tereti za napad na službeno lice u vršenju službene dužnosti i određeno mu je zadržavanje od 48 sati.

Vladimir Ješić, brat Gorana Ješića, rekao je okupljenima da je mladić koga su privodili tražio pomoć pred kamerama i rekao da su oni koji ga vode tukli njegovu devojku.

"Umesto da sad stojimo ovde i tražimo drakonske kazne za odgovorne za smrt, mi stojimo i dalemo podršku ljudima koji su se usudili da kažu dosta je, da kažu strašno je i nećemo da budemo sledeći", naveo je Vladimir Ješić.

Vladimir Ješić, brat Gorana Ješića, ispred zgrade Osnovnog suda u Novom Sadu.
Vladimir Ješić, brat Gorana Ješića, ispred zgrade Osnovnog suda u Novom Sadu.

Njegov brat je priveden posle pokušaja da spreči privođenje jednog učesnika protesta od strane policije u civilu koji nisu imali istaknute službene legitimacije, tražeći im da se legitimišu.

On je odgurnuo jednog od dvojice policijskih službenika koji su bili u civilu, a tek nakon incidenta jedan od njih je pokazao službenu legitimaciju.

Mladić čije je privođenje sprečio Ješić, priveden je sutradan.

Njegova majka Jasna Stanojević izjavila je okupljenim ispred suda da je njen sin nedužan i da postoji snimak na kome se vidi da on mirno šeta.

Goran Ješić nakon izlaska iz pritvora u zgrljaju sa Jasnom Stanojević, majkom momka kojeg je branio.
Goran Ješić nakon izlaska iz pritvora u zgrljaju sa Jasnom Stanojević, majkom momka kojeg je branio.

Pritvor za šestoricu aktivista, jedan u kućnom pritvoru

Kako prenosi Beta, osumnjičenima Mudrinić Aleksandru, Lučić Saši, Bjelić Ivanu, Kolović Maksimu, Mladenović Mihailu, zbog sumnje da su izvršili krivično delo nasilničko ponašanje na javnom skupu, sudija za prethodni postupak Višeg suda u Novom Sadu odredio je pritvor do 30 dana.

Petorica osumnjičenih zajedno su dovedeni pred sud, iako se, prema rečima advokata Ivana Ninića, ne poznaju.

Takođe, osumnjičenom maloletnom D.R. iz istih razloga i za isto krivično delo sudija za maloletnike Višeg suda u Novom Sadu odredio je pritvor do 30 dana.

Ivan Ninić, advokat Ivana Bjelića, precizirao je da je Bjelić osumnjičen za nasilničko ponašanje, konkretno da je upalio pirotehnički predmet, ubacio ga u Gradsku kuću i da je to izazvalo požar, što oni negiraju.

"Eventulno možemo pričati o prekršajnoj prijavi, a ne krivičnoj gde je zaprećena kazna od tri do dvanaest godina", kaže Ninić.

Bjeliću je određen pritvor do 30 dana zbog uznemiravanja javnosti, opasnosti da ponovi delo i utiče na druge okrivljene.

"Tužilaštvo tvrdi da su svi svetski mediji preneli događaj ispred Gradske kuće i da je to doprinelo uznemirenju javnosti, zbog koga Bjelić mora da bude u pritvoru narednih 30 dana, da ne bi uticao na vođenje postupka i tužilačke istrage", rekao je Ninić.

Milan Alanović, advokat Miše Bačulova, inače odbornik u Skupštini Novog Sada, rekao je da je njegovom klijentu određeno 30 dana kućnog pritvora, zbog sumnje da je iz cisterne ispred sedišta gradske vlasti izbacio fekalnu tečnost.

"U spornoj cisterni je bila voda iz Zrenjanina", rekao je advokat Alanović.

U Zrenjaninu je voda iz gradskog vodovoda zabranjena za piće i pripremanje hrane od 20. januara 2004. godine. Odluku da se voda zabrani je tada doneo sanitarni inspektor zbog prekomerne količine metala arsena opasnog po zdravlje.

Novi Sad dan nakon masovnog protesta i nereda koji su usledili
molimo pričekajte

No media source currently available

0:00 0:04:05 0:00

Politička platforma Solidarnost je objavila da je tokom skupa podrške u Novom Sadu 7. novembra uhapšen njihov član Bojan Terzić.

"Advokati će uskoro biti sa njim", saopštili su iz platforme Solidarnost na Instagramu.

U Novom Sadu je, zbog demoliranja Gradske kuće na protestu organizovanom zbog urušavanja nadstrešnice Železničke stanice, do sada privedeno 14 osoba, među kojima i jedan maloletnik.

Grupe muškaraca, uglavnom pod maskama i kapuljačama, bacale su kamenice i druge predmete ka sedištu Gradske kuće, a policija je odgovarala suzavcem.

Preporučujemo

XS
SM
MD
LG