Ministarstvo prometa i komunikacija Bosne i Hercegovine pripremilo je odluku prema kojoj će iz državnog budžeta biti uplaćena sredstva Agenciji za pružanje usluga u zračnoj plovidbi BiH (BHANSA) kako bi mogla nastaviti funkcionirati.
"Ovo bi bila neka vrsta 'pozajmice' BHANSA-i koja će prvog dana kad im se deblokiraju sredstva morati ih vratiti u budžet BiH", kazao je ministar prometa BiH Edin Forto na konferenciji za medije u Sarajevu 17. aprila.
Europska agencija za sigurnost zračnog prometa (EUROCONTROL) zamrznula je višemilionska sredstva koja plaćaju aviokompanije za prelet iznad BiH i koja bi trebala biti uplaćena BHANSA-i, nakon arbitražne presude iz 2022. godine prema kojoj država Bosna i Hercegovina mora platiti oko 56,3 miliona eura odštete Viaductu.
Slovenska kompanija tužila je državu kao međunarodni pravni subjekt nakon što je Republika Srpska ugrozila projekte dvije hidroelekrane koje je Viaduct trebao graditi na rijeci Vrbas kod Banje Luke, za koje je koncesiju 2004. godine dao ovaj bh. entitet i kasnije ju poništio.
BHANSA je neprofitna agencija koja gotovo sva sredstva ostvaruje preko EUROCONTROL-a. Zbog zamrzavanja tog novca prema odluci belgijskog suda, ova agencija je morala smanjiti martovske plaće svim uposlenima za 20 posto i postao je upitan njen rad.
Odluku o "pozajmici" mora usvojiti Vijeće ministara BiH i o njoj bi se trebalo glasati idućih dana. Prethodna dva prijedloga Ministarstva financija BiH o načinu isplate odštete odbacili su predstavnici vlasti Federacije BiH jer bi tako ovaj entitet, kako kažu, izgubio svoja sredstva i vratio dvije trećine duga koji je napravila Republika Srpska.
"BHANSA neće izigravati mikrokreditnu organizaciju i plaćati taj dug. Novac koji se umanji za plaće, nama će morati biti vraćen. Sindikati razmatraju opciju štrajka. Nemojte nas dovoditi u ćošak i u situaciju da obustavimo kontrolu letenja i zatvaramo aerodrome", kazao je Vinko Malnar, predsjednik Sindikata kontrolora letenja u BiH.
BHANSA je preuzela kontrolu nad nebom iznad BiH u decembru 2019. godine nakon certificiranja kadra i nabavke radarskih i komunikacijskih sistema. Do tada su nebo kontrolirale Hrvatska agencija za civilno zrakoplovstvo i Direktorat civilnog vazduhoplovstva Srbije, ovisno o dijelu teritorija i visini leta.
Kako je nastao dug RS-a koji mora platiti država BiH?
Arbitražni slučaj i u konačnici odšteta proizlazi iz odluke Vlade RS-a iz 2013. da dodijeli koncesiju za hidroelektranu na rijeci Vrbas vlastitoj Elektroprivredi RS, čime je potkopan prethodni koncesijski ugovor s Viaductom.
Slovenska kompanija se obratila Međunarodnom centru za rješavanje investicijskih sporova (ICSID), koji je 2022. godine presudio u njenu korist.
Iako je RS prekršila koncesijski ugovor, tužena je država Bosna i Hercegovina, kao međunarodno priznati subjekt.
Do 1. marta 2025. dug, uključujući kamate, nagomilao se na otprilike 56,3 miliona eura i nastavlja rasti za blizu 9.500 eura dnevno.
Slovenska kompanija je krenula zapljenu državne imovine BiH u zemlji i inozemstvu.
Zasad je riječ o tri zgrade Centralne banke u BiH i sredstvima Agencije za pružanje usluga u zračnoj plovidbi BiH (BHANSA) koja dobija od EUROCONTROL-a što je ugrozilo njeno poslovanje i isplate plaća.