Dostupni linkovi

Evropski sud: Srbija prekršila ljudska prava pri izručenju državljanina Bahreina


Evropski sud za ljudska prava, fotografija iz arhive.
Evropski sud za ljudska prava, fotografija iz arhive.

Evropski sud za ljudska prava utvrdio je da je Srbija prekršila Evropsku konvenciju o ljudskim pravima prilikom izručenja državljanina Bahreina, saopštio je u četvrtak nevladin Beogradski centar za ljudska prava.

Srbija je u januaru 2022. godine izručila državljanina Bahreina Ahmet Jaafar Mohamed Alija Brahreinu, uprkos privremenoj meri Suda u Strazburu koji je vlastima u Beogradu bio naložio da odloži izručenje zbog moguće opasnosti od mučenja, političkog i verskog progona do okončanja postupka pred tim međunarodnim sudom.

U presudi koja je objavljena 25. marta 2025. godine, utvrđeno je da je Srbija povredila dva člana Evropske konvencije o ljudskim pravima - član 3 kojim se zabranjuje mučenje, nečovečno i ponižavjauće postupanje ili kažnjavanje, i član 34 koji omogućava podnošenje individualnih predstavki Sudu.

Evropski sud za ljudska prava utvrdio je da Viši i Apelacioni sud Srbije prilikom donošenja odluke o izručenju nisu ispitali opštu situaciju u Bahreinu, rizike od mučenja, nečovečnog i ponižavajućeg postupanja ili kažnjavanja i zlostavljanja kojem bi Ahmet Ali, kao protivnik vladajućeg režima u toj zalivskoj kraljevini, mogao biti izložen.

"Kao politički protivnik, Ali je u Bahreinu bio pritvaran i mučen od strane bezbednosnih snaga i u odsustvu osuđen na doživotnu kaznu zatvora", piše u saopštenju Beogradskog centra za ljudska prava.

U presudi Suda u Strazburu se navodi da sudovi u Srbiji nisu ispitali niti procenili da li će Ahmet Ali biti zaštićen od zlostavljanja prilikom ponovnog suđenja u Bahreinu, već su se bili ograničili samo na ispunjenje formalnih uslova za izručenje.

Dodaje se i da Ministarstvo pravde u Srbiji nije izvršilo bilo kakvu analizu navoda i tvrdnji koje je Ahmet Ali izneo od novembra 2021. godine, od kada je bio u ekstradicionom pritvoru u Srbiji.

"On je pred sudom koji je vodio postupak izručenja bio izrazio nameru da traži azil u Srbiji, tvrdeći da mu u državi porekla, Bahreinu, preti opasnost od mučenja i progona", pišu iz Beogradskog centra za ljudska prava.

Ova nevladina organizacija podnela je 18. februara 2022. godine ustavnu žalbu protiv odluka Apelacionog suda i Ministarstva pravde.

Međutim, Ustavni sud nije doneo odluku po podnetoj žalbi i to više od tri godine nakon njenog podnošenja.

Zaštitnik građana Srbije je po sopstvenoj inicijativi pokrenuo postupak u vezi sa slučajem izručenja državljanina Bahreina i u avgustu 2022. godine utvrdio da ni u postupku izručenja, ni u postupku azila, "nije bilo nezakonitosti i nepravilnosti".

"Slučaj izručenja Ahmeta Alija Kraljevini Bahrein predstavlja primer nezakonitog delovanje donosilaca odluka države Srbije, kršenje odluke Evropskog suda za ljudska prava i grubo zanemarivanje međunarodnih ugovora i propisa na koje se Srbija obavezala, kao i običaja međunarodnog prava", saopštili su iz Beogradskog centra za ljudska prava.

Oni navode da ovo nije jedini slučaj nezakonitog izručenja, te da je Srbija 2019. godine Turskoj izručila turskog državljanina kurdskog političkog aktivistu Dževdeta Ajaza.

"Posledice odluke o izručenju koje je Srbija primenila u pomenutim slučajevima, i to uprkos prethodnim odlukama Evropskog suda za ljudska prava, štetne su po Srbiju, njen ugled pred međunarodnim telima po ovom kao i po pitanju vladavine prava, pravne sigurnosti i poštovanja ljudskih prava", saopštili su iz Beogradskog centra za ljudska prava.

XS
SM
MD
LG