Dostupni linkovi

Dom naroda BiH nije usvojio izmjene poslovnika o radu


Rukovodstvo Doma naroda Parlamentarne skupštine BiH na sjednici 30.3.2023.
Rukovodstvo Doma naroda Parlamentarne skupštine BiH na sjednici 30.3.2023.

Klubovi hrvatskog i srpskog naroda glasali su na sjednici 3. juna protiv prijedloga izmjena poslovnika o radu Doma naroda Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine koje je predložio predsjedavajući Kemal Ademović.

Ademović je predložio da se poslovnikom odredi da prijedlog bilo kojeg zakona ili odluke prije stavljanja na dnevni red mora biti usuglašen na Ustavnopravnoj komisiji. Komisiju čini šest delegata, po dva iz svakog kluba. To trenutno nije bio slučaj i na dnevnom redu se može naći i prijedlog i koji ne bude usvojen na sjednici komisije.

Dom naroda BiH čini po pet delegata iz tri konstitutivna nartoda- Bošnjaci, Srbi i Hrvati.

Za izmjene poslovnika je glasalo svih pet delegata iz Kluba bošnjačkog naroda. Protiv je bilo devet delegata – pet u Klubu srpskog naroda i četiri u Klubu hrvatskog naroda, dok je jedan delegat u ovom klubu, Zlatko Miletić, bio suzdržan.

Ademović je kao povod za sazivanje hitne sjednice i promjenu poslovnika naveo posljednju sjednicu 18. marta koja je prekinuta.

Na toj sjednici je Želimir Nešković, delegat u Klubu Srba predložio zakon o Ustavnom sudu BiH, a taj prijedlog nije razmatran na parlamentarnim komisijama.

Svih pet delegata u Klubu Srba i četiri od pet delegata iz Kluba Hrvata podržala su stavljanje prijedloga zakona o Ustavnom sudu BiH na dnevni red sjednice 18. marta.

Klub Bošnjaka glasao je protiv i potom napustio zasijedanje nakon čega nije bilo kvoruma za njen nastavak.

Neškovićev prijedlog zakona o Ustavnom sudu BiH, pored ostalog, podrazumijeva da tri međunarodna suca u Ustavnom sudu BiH budu zamijenjena domaćim.

Trenutno je predviđeno da Parlament entiteta Federacije BiH bira četvoricu (u praksi po dva Bošnjaka i Hrvata), Narodna skupština Republike Srpske (NSRS) bira dvojicu (u praksi dva Srbina) i predsjednik Evropskog suda za ljudska prava trojicu stranih sudaca koji ne mogu biti državljani susjednih zemalja.

Neškovićevim prijedlogom Parlament Federacije BiH bi birao još dvojicu, a NSRS još jednog.

Prema Neškovićevom prijedlogu uveo bi se i etnički veto, odnosno da za odluku mora glasati najmanje jedan sudac iz svakog naroda, što do sada nije bio slučaj. Prema pravilniku Ustavnog suda BiH trenutno se glasa prostom većinom od pet sudaca, bez obzira na njihovu nacionalnost.

Trenutno nedostaju dva suca iz Republike Srpske, a entitetski parlament odbija imenovati ih dok vladajući kao uvjet postavljaju donošenje zakona o Ustavnom sudu BiH i "izbacivanje stranih sudaca".

Tokom rasprave o izmjeni poslovnika, delegati su, uglavnom, raspravljali o sadržaju prijedloga zakona o Ustavnom sudu BiH i o tome da Dom naroda Parlamentarne skupštine BiH nije održao redovnu sjednicu oko dva i po mjeseca.

Šefik Džaferović, delegat u Klubu bošnjačkog naroda, kazao je tokom rasprave da su sjednicu 18. marta napustili, "jer je taj prijedlog zakona neustavan",

"Rad Doma naroda su blokirali oni koji su predložili takav zakon. Naš odlazak s prošle sjednice nije blokada rada parlamenta, već da se spriječi pokušaj udara na BiH", kazao je Džaferović.

Džaferović je ustvrdio i kako "prijedlog zakona o Ustavnom sudu ne bi prošao Zastupnički dom BiH i da bi, čak i kad bi bio usvojen, sigurno pao i na samom Ustavnom sudu BiH".

Džemal Smajić, delegat iz reda bošnjačkog naroda, pozvao je delegata Neškovića da povuče prijedlog zakona o Ustavnom sudu BiH za koji je, također, ocijenio da je neustavan.

"Povucite prijedlog da možemo nastaviti raditi na drugim zakonima za dobrobit građana", kazao je Smajić.

Snježana Novaković-Bursać, delegatkinja u Klubu srpskog naroda, replicirala je da se "nije do sad desilo da jedan poslanik traži da drugi povuku svoj prijedlog da bi se oni vratili na sjednicu".

"Mi ne moramo biti pravnici, možemo biti i frizeri. Odakle vam pravo da vi procjenjujete ustavnost nekog prijedloga? To nije naša uloga. Naša uloga je da iznesemo mišljenje, eventualno uložimo amandman, glasamo i pređemo na drugu tačku dnevnog reda sjednice", kazala je Novaković-Bursać.

Dragan Čović, delegat u Klubu Hrvata i zamjenik predsjedavajućeg, kazao je da ne vidi da bi izmjena poslovnika bilo što riješila.

"Mi već smo već dva i pol mjeseca u blokadi, a trebamo imati redovite sjednice. Znamo tko tumači što je u skladu s Ustavom, a to je Ustavni sud BiH", kazao je Čović, pored ostalog.

I ranije se dešavalo da Zastupnički ili Dom naroda Parlamentarne skupštine BiH mjesecima ne održava redovne sjednice.

Proteklih godina se to dešavalo zbog bojkota zastupnika ili delegata iz Republike Srpske nezadovoljnih zbog određenih odluka ili visokog predstavnika u BiH ili Ustavnog suda BiH.

XS
SM
MD
LG