Dostupni linkovi

Bramerc: I drugi u regiji da donesu rezoluciju o Srebrenici kao i Crna Gora


Serž Bramerc
Serž Bramerc

Glavni tužilac Međunarodnog rezidualnog mehanizma za krivične sudove u Hagu, Serž Bramerc pozdravio je, kako je kazao „hrabru odluku crnogorskih poslanika „koji su izglasali Rezoluciju o Srebrenici i pozvao ostale zemlje regiona da slijede primjer Crne Gore.

Skupština Crne Gore je 17. juna usvojila Rezoluciju o genocidu u Srebrenici kojom se zabranjuje negiranje ili relativizacija tog zločina.

“Želio bih da vidim i druge države da budu jednako hrabre i da donesu Rezoluciju kao Crna Gora. Znam da se to dešava u jednom teškom i složenom političkom kontekstu, ali želim da čestitam Skupštini na tom koraku“, kazao je Bramerc tokom video uključenja u konferenciju „Pomirenje i suočavanje sa prošlošću na Zapadnom Balkanu” koja se održava u Podgorici.

Za usvajanje rezolucije u crnogorskom parlamentu 17. juna glasali su poslanici dvije partije iz vladajuće većine – Demokrata i Građanskog pokreta URA kao i opozicionih stranaka predvođenih Demokratskom partijom socijalista.

Najjača partija vladajuće većine, prosrpski Demokratski front oštro se protivio usvajanju rezolucije a nakon što je ona izglasana, počeli su bojkot rada parlamenta.

Na usvajanje Rezolucije kojom se nedvosmisleno ukazuje da se u Srebrenici dogodio genocid reagovao je i zvanični Beograd tvrdnjom da je Crna Gora usvojila dokument koji je protiv interesa Srbije.

Glavni tužilac haškog suda je na konferenciji u Podgorici ocijenio da rezolucija nije uperena protiv bilo koje države ili vlade već da osuđuje pojedince koji su tokom ratnih devedesetih na prostorima bivše Jugoslavije počinili neke od najstrašnijih zločina.

„Ovo nije osuda bilo koje zemlje ili naroda ovo je pitanje lične odgovornosti. Ovaj korak (rezolucija) nije neprijateljski prema bilo kome, prema bilo kojoj državi ili vladi, to je ono što žrtve zaslužju, da se genocid nazove genocidom“, kazao je Bramerc.

Potpredsjednica Skupštine Crne Gore Branka Bošnjak kazala je da je nedavno usvajanje u parlamentu Rezolucije o genocidu u Srebrenicu korak naprijed ka pomirenju u regionu. Bošnjak je poslanica Pokreta za promjene, članice vladajućeg DF-a, i jedina je poslanica tog bloka koja je glasala za usvajanje Rezolucije o genocidu u Srebrenic.

“Rezolucija o Srebrenici je korak naprijed, jer sadrži ono što je bilo bolno za neke narode i sadrži odredbu koja kaže da se nijedan narod ne može smatrati genocidnim, već su odgovorni pojedinci“, poručila je Bošnjak.

Ona je navela da je pravda spora i selektivna te da je Crnoj Gori potreban zakon o lustraciji.

“Ako bude selektivna pravda, onda je to najveća nepravda i tu pomirenja nema. Mi u Crnoj Gori treba da počistimo svoje dvorište i to će biti pravi iskorak naprijed“, navela je Bošnjak.

Programski direktor Građanske alijanse, koja je organizator konferencije, Milan Radović kazao je da je posebno zabrinjavajuće što mladi u Crnoj Gori ali i regionu uglavnom ne znaju šta se desilo devedesetih godina.

“Imajući u vidu da u obrazovnom sistemu nema informacija o ratnim zločinima, čini mi se da možemo da zaključimo da je ovo prije proces zaboravljanja ratne prošlosti nego suočavanja sa njom”, istakao je Radović.

Skupština Crne Gore je u julu 2009. godine usvojila Deklaraciju o prihvatanju Rezolucije Evropskog parlamenta u kojoj se osuđuje masovni zločin u Srebrenici počinjen 1995. godine, kada je vojska Republike Srpske pod komandom Ratka Mladića ubila preko 8.000 bošnjačkih muškaraca i dječaka.

Zbog toga je Međunarodni sud za ratne zločine u Hagu predstavnike vojnog i političkog vrha tog bosanskohercegovačkog entiteta, uključujući Radovana Karadžića i Ratka Mladića, osudio za zločine genocida.

XS
SM
MD
LG