Dostupni linkovi

Bez novih detalja nakon rasprave u 'gluvoj sobi' o događajima na Cetinju 


Pratnja patrijaru Jonikiju do helikoptera pored manastira na Cetinju, 5. septembar 2021.
Pratnja patrijaru Jonikiju do helikoptera pored manastira na Cetinju, 5. septembar 2021.

Sektor bezbjednosti je na Cetinju odradio odličan posao, izjavio je potpredsjednik Vlade Crne Gore Dritan Abazović nakon sjednice skupštinskog Odbora za bezbjednost i odbranu, na kojoj se raspravljalo o dešavanjima 4. i 5. septembra, uoči i na dan ustoličenja mitropolita Srpske pravoslavne crkve (SPC) Joanikija u Cetinjskom manastiru.

“Situacija je redovna, čekamo da tužilastvo odradi svoj dio posla. Ostajem pri stavu da je sektor bezbjednosti udradio odličan posao, jer je sačuvao mir u Crnoj Gori, u pogledu čega je postojao najveći rizik”, rekao je Abazović.

Ustoličenje mitropolita SPC je održano uz proteste, incidente, desetine povrijeđenih i angažovanje jakih policijskih snaga koje su razbile barikade na prilazu gradu i upotrijebile velike količine suzavca.

Proteste su organizovali protivnici ustoličenja SPC u Cetinjskom manastiru koji je kulturno-istorijski centar Crne Gore i simbol duhovne, državne i nacionalne samobitnosti Crnogoraca. Zbog bezbjednosnog rizika ustoličenja, Opština Cetinje i opozicione partije su pozivale na izmještanje tog čina u neki od hramova CPC širom Crne Gore.

Ipak, ustoličenje je održano 5. septembra, a mitropolit Joanikije i srpski patrijarh Porfirije su u Cetinjski manastir došli vojnim helikopterom uz jako obezbjeđenje.

Dan ustoličenja na Cetinju
molimo pričekajte

No media source currently available

0:00 0:03:14 0:00

Predsjednik opozicione Socijaldemokratske partije (SDP) i član Odbora Raško Konjević je ocijenio da ono što je rečeno na Odboru potvrđuje da je Crna Gora u institucionalnoj krizi, te potvrdio da je premijer Krivokapić tražio ostavku čelnih ljudi sektora bezbjednosti.

"Potvrđeno nam je da je premijer Krivokapić tražio ostavku ministra unutrašnjih poslova Sergeja Sekulovića i direktora Uprave policije Zorana Brđanina", kazao je Konjević, dodajući da im direktor Agencije za nacionalnu bezbjednost (ANB) Dejan Vukšić nije dostavljao dvije ključne informacije vezane za Cetinje, ne precizirajući o čemu se radi.

Smjenu Sekulovića i Brđanina je 6. septembra zatražio Demokratski front jer su navodno njih dvojica smatrali da ustoličenje na Cetinju nosi visok bezbjedonosni rizik kao i da su bili protiv sprovođenja široke policijske akcije razbijanja blokada na dan ustoličenja. Nasurot njima, SPC i Krivokapić, koji je na predlog crkve izabran za premijera, su na tome insistirali.

Na sjednicu Odbora su takođe bili pozvani ministar unutrašnjih poslova Sergej Sekulović, ministarka odbrane Olivera Injac, direktor Uprave policije (UP) Zoran Brđanin i direktor Agencije za nacionalnu bezbjednost (ANB) Dejan Vukšić. Sjednica je održana u tzv. “gluvoj sobi” - prostoriji za razmatranje materijala označenih stepenom tajnosti.

Odbor za bezbjednost i odbranu je odluku o kontrolnom saslušanju donio 15.septembra na predlog predsjednika Odbora i jednog od čelnika vladajućeg prosrpskog Demokratskog fronta Milana Kneževića.

Tokom prvog dijela kontrolnog saslušanja 27. septembra, iz vlasti su saopštili da su su protesti na Cetinju bili događaj visokog rizika, ali da je su protekli bez teških posljedica.

Ministar unutrašnjih poslova Sergej Sekulović je tada izjavio da je na Cetinju “upotrijebljena srazmjerna sila”, a da su cetinjski događaji “posljedica loše političke klime, nedostatka dijaloga i brutalnog sukoba na više frontova koji su mogli da nas dovedu do gubitka ljudskih života“.

XS
SM
MD
LG