Milorad Dodik, predsjednik bosanskohercegovačkog entiteta Republika Srpska, stigao je u Banjaluku 2. aprila.
U intervjuu za Radio-televiziju Republike Srpske Dodik navečer je ponovio kako ga je predsjednik Srbije Aleksandar Vučić obavijestio da je na žalbu Beograda Interpol odbio zahtjev Suda BiH da raspiše crvenu potjernicu za njim i predsjednikom parlamenta RS Nenadom Stevandićem.
Vučić se nije oglašavao ovim povodom.
Ministar unutrašnjih poslova u Vladi Srbije u tehničkom mandatu Ivica Dačić izjavio je 2. aprila da je Generalni sekretarijat Interpola procijenio, da nisu ispunjeni uslovi za objavljivanje potjernice za predsjednikom Republike Srpske Miloradom Dodikom i predsjednikom Narodne skupštine Republike Srpske Nenadom Stevandićem.
"Obavešteni smo da je Generalni sekretarijat Interpola procenio, na osnovu naše protestne note i obrazloženja Interpola Beograd, da zahtev nije u skladu sa Članom 3 Statuta i da nisu ispunjeni uslovi za objavljivanje poternica. Shodno tome, poternica će biti poništena, a podaci će biti izbrisani iz baze podataka Interpola", izjavio je Dačić, kako se navodi u saopštenju MUP-a Srbije.
Sud Bosne i Hercegovine zatražio je 27. marta od Interpola izdavanje crvene potjernice za Dodikom i Stevandićem, zbog sumnje da su počinili krivično djelo "napad na ustavni poredak BiH".
Dodik kaže da je prešao granicu automobilom
Na novinarsko pitanje kako je prešao granicu između Bosne i Herecegovine i Srbije, Dodik nije direktno odgovorio.
"Sjednem u automobil i pređem preko graničnog prelaza. Niko mene nije ni ranije zaustavljao", izjavio je Dodik, ne navodeći koji granični prelaz između BIH i Srbije je prešao 24. marta, odakle je avionom Vlade RS otputovao za Izrael, gdje je učestvovao na Konferenciji o borbi protiv antisemitizma u Jerusalimu.
Iz Granične policije BiH nisu odgovorili na upit Radija Slobodna Evropa (RSE) šta je do sada pokazala istraga koju su pokrenuli u toj instituciji o tome kako je Dodik prešao granicu.
Milorad Dodik, predsjednik RS, Nenad Stevandić i Radovan Višković, predsjednici Skupštine RS i Vlade RS, osumnjičeni su za napad na ustavni poredak, zbog čega je i za njima raspisana centralna potjernica. Pored toga, Sud BiH im je odredio jednomjesečni pritvor, nakon što budu privedeni na saslušanje.
Iako je centralna potjernica raspisana polovinom marta, sva trojica, uz pojačano obezbjeđenje pripadnika Policije RS i dalje neometano vrše dužnosti.
Iz Suda BiH nisu odgovorili na upit RSE koje radnje će preduzeti, s obzirom da policijske agencije u BiH još nisu postupile po centralnoj potjernici.
Dodik je do sada izbjegao hapšenje unutar BiH, iako 16 policijskih agencija u zemlji ima ovlasti da ga uhapsi, nakon što je Sud BiH raspisao centralnu potjernicu.
Šta je do sada poznato o Dodikovom prelasku granice?
Dodik je prešao granicu između Bosne i Hercegovine i Srbije 24. marta, kada je išao u Batajnicu, u okolini Beograda na obilježavanje godišnjice NATO bombardovanja.
Dan kasnije, iz Granične policije BiH saopšteno je kako, po naredbi direktora Mirka Kuprešakovića, provodi istragu u vezi sa Dodikovim prelaskom državne granice.
S obzirom na medijske navode, prema kojima je kolona vozila bez zaustavljanja prošla granični prelaz Rača između BiH i Srbije, iz Granične policije su 26. marta saopštili kako na tom prelazu ne postoje granične rampe.
U međuvremenu je Dodik, avionom Vlade RS 25. marta otputovao iz Beograda za Izrael gdje je učestvovao na Konferenciji o borbi protiv antisemitizma u Jerusalimu.
Dva dana kasnije, u večernjim satima, avion Vlade RS poletio je iz Tel Aviva, te sletio na beogradski aerodroma, a potom nastavio za Banjaluku, pokazuju podaci sajta ADSBexchange, koji u realnom vremenu prati globalni vazdušni saobraćaj.
Nije poznato da li je u avionu bio Dodik, kao ni da li je ostao u Srbiji.
Proruski predsjednik RS potom je 31. marta objavio da je stigao u Moskvu, ne navodeći kako je tamo i odakle otputovao.
U svojoj objavi na društvenoj mreži "X" Dodik je rekao i da planira ponovo da putuje u Rusiju na Dan pobjede nad fašizmom 9. maja, kada se očekuje vojna parada.