Dostupni linkovi

Zajedno protiv nasilja i nejednakosti, poruka s osmomartovskih protesta žena u BiH


Protestna šetnja u Sarajevu na Dan žena.
Protestna šetnja u Sarajevu na Dan žena.

Marširamo protiv neplaćenog i potplaćenog rada u Bosni i Hercegovini. Marširamo za radne uslove vrijedne življenja. Poručeno je to u subotu sa protestnog okupljanja u Sarajevu na Međunarodni dan žena.

"Ovdje smo da pružimo podršku ne samo ženama nego svim manjinama. Nažalost izgleda da ćemo se još malo morati boriti za prava koja smo mjslili da su naše nane, majke, davno izborile" kazala je aktivistica Alma Abdagić

Okupljanje na Dan žena u Sarajevu.
Okupljanje na Dan žena u Sarajevu.

Sve češće nasilje nad ženama u Bosni i Hercegovini (BiH), diskriminacija žena i sve izraženija podzastupljenost žena u društvenom, kulturnom i političkom životu, razlozi su zbog kojih je grupa nevladinih organizacija u subotu upriličila osmomartovske proteste u Mostaru, na jugu BiH.

U izjavi za Radio Slobodna Evropa (RSE), izvršna direktorica Udruženja Inicijativa građanki/na Mostara, Ifeta Ćesir Škoro podsjetila je na prve korake borbe za prava žena početkom 20. stoljeća, na Rosu Luxemburg i Claru Zetkin, koje su bile među začetnicama te borbe.

"Puno stvari, koje su one prije 100 i nešto godina govorile, nisu se značajno popravile u ovom vremenu," kazala je Ćesir Škoro za RSE.

Protest je organizirala neformalna grupa nevladinih organizacija pod nazivom "Mostarska mreža" pod sloganom 'Kad su Mostarke šutjele'.

"Zajedno dižemo glas protiv nepravde, za prava svih žena i za ravnopravno društvo. Nastojimo skrenuti pažnju javnosti na sve češće nasilje nad ženama u Bosni i Hercegovini", navedeno je u pozivu grupe nevladinih organizacija na protest.

Protestna šetnja povodom Dana žena u Mostaru. Mart 2025
Protestna šetnja povodom Dana žena u Mostaru. Mart 2025

"Mostarke i Hercegovke nikada nisu šutjele i aktivno učestvuju u svim promjenama u društvu, samo je pitanje koliko ih čuju ti kojima one upućuju svoje zahtjeve", poručila je jedna od učesnica marša u Mostaru, Aldijana Trbonja Tule iz 'Inicijative građanki'.

Osmomartovski skup održan je i u Banjaluci u organizaciji Helsinškog parlamenta građana i Fondacije udružene žene.

Organizatori okupljanja su poručili da se želi skrenuti pažnja na važnost borbe za ravnopravnost, poštovanje ljudskih prava i dostojanstvo svih žena.

Osmomartovski skup održan u Banjaluci.
Osmomartovski skup održan u Banjaluci.

"Cilj marša je ukazati na društvene nepravde, nasilje nad ženama, ekonomske nejednakosti i potrebu za većim učešćem žena u donošenju odluka", kazali su organizatori okupljanja.

Statistički podaci pokazuju da je u BiH zaposleno 67,7 posto muškaraca i 40 posto žena, a žene predstavljaju jednu četvrtinu izabranih zvaničnica na svim nivoima vlasti.

XS
SM
MD
LG