Dostupni linkovi

Njemačka ministarka u Sarajevu najavila konkretne mjere protiv onih koji krše Dejton


Član Predsjedništva BiH Denis Bećirović i njemačka ministarka za evropu i klimu Anna Lührmann, Sarajevo, 3. april 2025.
Član Predsjedništva BiH Denis Bećirović i njemačka ministarka za evropu i klimu Anna Lührmann, Sarajevo, 3. april 2025.

Njemačka će preduzeti konkretne mjere protiv onih koji ugrožavaju Dejtonski mirovni sporazum, poručila je njemačka ministarka za Evropu i klimu Anna Lührmann, kako je saopšteno nakon njenog sastanka sa članom Predsjedništva Bosne i Hercegovine Denisom Bećirovićem u Sarajevu 3. aprila.

Iz Bećirovićevog Kabineta nakon sastanka istakli su da je u fokusu razgovora bila bezbjednosna situacija u Bosni i Hercegovini i regiji, te da je Lührmann istakla kako Njemačka "pomno prati sutiaciju" u BiH, kao i da "podržava odluke nezavisnih pravosudnih institucija" u zemlji.

"Istakla je (Lührmann) da svi politički akteri trebaju štititi nezavisnost, suverenitet i teritorijalni integritet Bosne i Hercegovine. Ministrica Lührmann je rekla da će SR Njemačka nastaviti pružati podršku Bosni i Hercegovini u naporima da održi mir i stabilnost, kao i neometan rad institucija i pravosudnog sistema", stoji u saopštenju.

Istaknuto je i kako je Bećirović naveo da "još uvijek traje napad na ustavni poredak Bosne i Hercegovine i Dejtonski mirovni sporazum od strane rukovodstva bh. entiteta Republika Srpska" te da je potrebno "što prije zaustaviti antidejtonsko i antiustavno djelovanja organa vlasti RS".

Posjeta Lührmann Bosni i Hercegovini, dešava se u kontekstu naznaka da bi Njemačka, Austrija, Švedska i još neke evropske zemlje mogle samostalno uvesti sankcije predsjedniku Republike Srpske Miloradu Dodiku.

Vlast u RS, predvođena proruskim liderom Dodikom, nastoji nizom antiustavnih odluka i zakona da uruši temeljne institucije Bosne i Hercegovine. Dodik se, zajedno sa članovima svoje porodice, te ključnim političkim saradnicima već nalazi na listi sankcija SAD, a sankcije je uvela i Velika Britanija.

Dodik odbija da prihvati i presudu Suda BiH kojom je osuđen prvostepeno na kaznu zatvora od godinu dana i šest godina zabrane političkog djelovanja zbog nepoštovanja odluka visokog predstavnika BiH.

Zajedno sa predsjednicima Skupštine RS i Vlade RS, Nenadom Stevandićem i Radovanom Viškovićem, Dodik odbija i da se odazove na poziv pravosudnim institucijama koje ih terete za narušavanje ustavnog poretka BiH, zbog čega su se našli na centralnoj potjernici u zemlji prije pola mjeseca, te još odolijevaju hapšenju.

Evropska unija se do sada, zbog protivljenja mađarskog lidera Viktora Orbana, nije mogla usaglasiti oko sankcija Dodiku.

Njemačka ministarka razgovarala je u četvrtak u Sarajevu i sa ministrom vanjskih poslova BiH Elmedinom Konakovićem, a nakon sastanka prenesena je i njena poruka kako Njemačka "osuđuje poteze koji vrše udar na ustavni poredak i ekonomiju zemlje".

"Ministarka je ocijenila nedavne negativne političke poteze kao udare na ustavni poredak ali i na ekonomiju zemlje u cjelini kao i na stvaranje negativnog okruženja za mlade i sve građane Bosne i Hercegovine. Izrazila je nadu da će u skoroj budućnosti BiH biti u situaciji da imenuje i šefa Pregovaračkog tima kao i nastaviti dalje sa agendom Plana rasta", saopšteno je iz Ministarstva vanjskih poslova nakon sastanka.

Njemačka je i ranije reagovala na antiustavne aktivnosti rukovodstva RS, tako što je u aprilu 2022. zamrznula projekte u tom bh. entitetu ukupne vrijednosti oko 105 miliona evra, a u avgustu 2023. su se u potpunosti povukli.

Kako je ranije navedeno za RSE iz Ambasade Njemačke u Sarajevu, "teško bi bilo objasniti" njemačkim poreskim obveznicima zašto podržavaju "značajnom sumom entitet koji, prema izjavama njegovog predsjednika, otvoreno razmišlja o izlasku iz Bosne i Hercegovine".

Mađarska je najavila kasnije preuzimanje projekata od čijeg finansiranja je odustala Vlada Njemačke.


XS
SM
MD
LG