Iz projekta podrške Evropske unije (EU) oporavku od poplava u BiH najavljeno je da će uskoro biti podijeljena pomoć iz ovog projekta vrijednog 20 miliona eura, te da će i poljoprivrednici biti pozvani da se prijave.
EU projekat podrške oporavku od poplava u BiH finansira Evropska unija, a provode Razvojni program Ujedinjenih nacija (UNDP) i Međunarodna organizacija za migracije (IOM).
"Na prvi javni poziv za stambenu pomoć pristigle su 334 prijave iz poplavama pogođenih domaćinstava. U toku je proces verifikacije, a preliminarni rezultati biće objavljeni do kraja aprila, uz jasna uputstva o narednim koracima za odabrane korisnice i korisnike", saopšteno je nakon sjednice Upravnog odbora EU projekta podrške oporavku od poplava 3. aprila.
- Više o oktobarskim poplavama i klizištima u BiH pronađite OVDJE
Novi javni poziv, naveli su u saopštenju iz UNDP-a, biće objavljen 7. aprila "s ciljem pružanja podrške poljoprivrednicima da se oporave od gubitaka i obnove svoje izvore prihoda".
"Više informacija i detalji o prijavi biće dostupni od 7. aprila u uredima općina i gradova koje učestvuju u projektu, na njihovim zvaničnim web stranicama, kao i na stranicama UNDP-a u BiH ( www.ba.undp.org ) i IOM-a u BiH ( https://bih.iom.int) ", navedeno je u saopštenju.
Upravni odbor EU projekta podrške oporavku od poplava okuplja predstavnice i predstavnike pogođenih općina i gradova, te institucija na državnom, entitetskom i kantonalnom nivou, održao je danas sastanak kako bi razmotrio napredak i osigurao da aktivnosti oporavka odgovaraju stvarnim potrebama pogođenih lokalnih zajednica.
Aktivnosti se provode u partnerstvu s vlastima Drvara, Jablanice, Konjica, Kreševa, Kiseljaka, Fojnice, Vareša i Mostara i lokalni nivoi vlasti uključeni su u sve faze projekta, čime se osigurava da pomoć odgovara stvarnim potrebama i da se realizuje transparentno, navode u saopštenju.
Obilne padavine pogodile su Bosnu i Hercegovinu u noći s četvrtka na petak, 4. oktobra 2024. godine, te izazvale bujice i poplave. Kiša je aktivirala brojna klizišta, a najteža situacija bila je u mjestu Donja Jablanica.
Poginulo je 19 ljudi iz Jablanice i četiri iz Konjica u sjevernoj Hercegovini, dok su tri čovjeka stradala na području Fojnice, u srednjoj Bosni.
Obdukcijama je utvrđeno da je smrt većine stradalih stanovnika Donje Jablanice nastupila "uslijed gušenja zemljom i sličnim sadržajem", kako je ranije saopćeno.
Nadležni u Vladi Federacije BiH tvrdili su da je obrušavanje kamenoloma mogući uzrok velikog broja žrtava u Donjoj Jablanici.
Iz Tužiteljstva HNK su za RSE kazali 3. februara da se "rad na ovom predmetu kontinuirano obavlja".