Dostupni linkovi

Beloruski aktivista u ponedeljak predaje Vučiću apel javnih ličnosti da bude oslobođen


Beloruski novinar, reditelj i opozicionar Andrej Gnjot na pragu stana u kojem se nalazi u kućnom pritvoru u Beogradu, 14. jun 2024.
Beloruski novinar, reditelj i opozicionar Andrej Gnjot na pragu stana u kojem se nalazi u kućnom pritvoru u Beogradu, 14. jun 2024.

Beloruski aktivista Andrej Gnjot najavio je u petak da će sledeće nedelje najvišim zvaničnicima Srbije predati otvoreno obraćanje više od 780 svetskih i srpskih stvaralaca, umetnika i intelektualaca koji traže da on ne bude izručen Minsku i da bude oslobođen.

Dva dana pošto je Apelacioni sud u Beogradu objavio da je ukinuo rešenje Višeg suda o izručenju Gnjota Belorusiji i da je predmet vratio na ponovno odlučivanje, taj borac za demokratiju i novinar objavio je da je u Srbiji "i dalje zarobljenik, bez prava da napušta iznajmljen stan na više od sat vremena", prenosi Beta.

"U toku naredne nedelje planiram da iskoristim tu kratku dozvoljenu šetnju da predsedniku Srbije Aleksandru Vučiću, kao i premijeru Milošu Vučeviću, ministarki pravde Maji Popović i ministru kulture Nikoli Selakoviću zvanično uručim otvoreno obraćanje više od 780 svetskih i srpskih stvaralaca, umetnika i intelektualaca koji traže da budem oslobođen", naveo je Gnjot u saopštenju.

Gnjot je naveo da će zvanično podnošenje obraćanja Vučićevom kabinetu biti održano u ponedeljak, 16. septembra, i dodao da mu je nekoliko potpisnika iz Srbije najavilo da će mu pružiti podršku ličnim prisustvom.

Obrazlažući rešenje, kojim je ukinuo prvostepenu odluku Višeg suda iz maja i predmet vratio prvostepenom sudu na ponovno odlučivanje, Apelacioni sud je naveo da se "izjavljenim žalbama osnovano pobija zakonitost i pravilnost odluke prvostepenog suda".

"U konkretnom slučaju, odluka prvostepenog suda doneta je na osnovu nepotpuno utvrđenog činjeničnog stanja iz kojeg je proistekla i bitna povreda odredaba krivičnog postupka. U obrazloženju prvostepenog rešenja nisu navedeni razlozi o činjenicama koje su predmet dokazivanja, a oni koji su izneti su u potpunosti nejasni, a istovremeno i međusobno protivrečni", naveo je Apelacioni sud u obrazloženju, objavljenom u sredu.

Izručenju Gnjota Belorusiji protive se brojne nevladine organizacije i aktivisti, koji ukazuju i da je režim beloruskog predsednika Aleksandra Lukašenka "jedan od najokrutnijih i najrepresivnijih na svetu", da politički zatvorenici u toj zemlji trpe dugotrajne kazne u teškim uslovima, i da su neki izgubili i život u zatvoru.

Evropski pokret u Srbiji je pre mesec dana pozvao sve građane, nevladine organizacije i medije da podrže borbu Gnjota "za život i slobodu", navodeći da je praksa proterivanja i izručenja, koju praktikuje aktuelna vlast Srbije, u suprotnosti sa međunarodnim konvencijama i domaćim zakonima.

Gnjot je u oktobru 2023. uhapšen na aerodromu u Beogradu, po u međuvremenu ukinutoj poternici Interpola koju je za njim raspisala Belorusija. U beogradskom Centralnom zatvoru proveo je sedam meseci, a od 5. juna je u kućnom pritvoru.

Minsk tereti Gnjota za utaju poreza, dok on te optužbe opisuje kao lažne i tvrdi da je reč o "sistemskom mehanizmu gonjenja" protivnika režima.

Gnjot je jedan od nekoliko stotina hiljada građana Belorusije koji su učestvovali u masovnim demonstracijama 2020. godine, osporavajući pobedu Lukašenka na predsedničkim izborima.

Zapadne zemlje ne priznaju rezultate tih izbora, a Evropska unija je uvela sankcije Minsku zbog represije nad učesnicima postizbornih demonstracija.

Preporučujemo

XS
SM
MD
LG