Dostupni linkovi

Ambasador SAD poručio da BiH ima priliku u novom geopolitičkom poretku


 Michael Murphy, ambasador SAD u Bosni i Hercegovini, 23. februar 2022.g.
Michael Murphy, ambasador SAD u Bosni i Hercegovini, 23. februar 2022.g.

Lideri u Bosni i Hercegovini (BiH) morali bi da iskoriste priliku koja se za BiH otvorila u kontekstu rata u Ukrajini.

To je izjavio Michael Murphy, ambasador Sjedinjenih Američkih Država (SAD) u BiH, u četvrtak, 17. februara, tokom video obraćanja na konferenciji „Razvezivanje čvora na putu BiH u EU i NATO” u Neumu, na krajnjem jugu BiH.

„Ruska invazija na Ukrajinu ukazala je na snagu i moć transatlantske zajednice naroda, okupljene oko Evrope i NATO saveza, te je Evropskoj uniji (EU) dala novi glas samopouzdanja“, rekao je Murphy.

Istakao je da u Evropi, kao i na Zapadnom Balkanu, nastaje novi geopolitički poredak, te da upravo tu leži prilika za BiH.

„Na domaćim liderima je da tu priliku iskoriste i ožive zakočeni euroatlantski put BiH ka Bruxellsu, što zahtjeva odgovornost vlasti da se postigne kompromis i pomirenje. Odgovor na pitanje kako rasplesti bh. čvor je jednostavan: bh. lideri moraju iskoristiti ovu priliku“, poručio je ambasador SAD u BiH.

Američki ambasador je, naveo i kako stanovnici BiH, ako su izgubili vjeru u europski put BiH, svoje ljutnje i frustracije trebaju usmjeriti ka liderima BiH na svim nivoima vlasti.

Po njegovim riječima, bh. lideri nisu časno i pošteno učestvovali u radu državnih institucija i često su lične interese stavljali ispred opštih.

„Nisu omogućili entitetskim vladama da funkcionišu onako kako zahtjeva Ustav i nastojali su onesposobiti institucije i inicijative osmišljene za borbu protiv korupcije koja toliko šteti životima njihovih birača i evroatlantskoj perspektivi BiH“, istakao je Murphy.

U Republici Srpskoj, jednom od dva entiteta u BiH, krajem prošle godine započeo je neustavan proces prenosa nadležnosti sa države i osnivanja entitetskih institucija .

Uslijedilo je to nakon što je bivši visoki predstavnik, Valentin Inzko, u julu prošle godine nametnuo izmjene Krivičnog zakona BiH kojima se zabranjuje negiranje genocida, nakon čega su se predstavnici vlasti iz RS na državnom nivou povukli iz procesa odlučivanja.

Među prvima je započet proces osnivanja entitetske agencije za lijekove, 20. oktobra prošle godine, iako državna Agencija postoji od 2009. godine, dogovorom dva entiteta.

Prema zaključcima sjednice Narodne skupštine RS od 10. decembra 2021, Vlada RS je zadužena da u roku od šest mjeseci uputi parlamentu na razmatranje zakon o porezu na dodatnu vrijednost, zakon o akcizama, zakon o visokom sudskom i tužilačkom savjetu RS, kao i zakone iz oblasti odbrane i bezbjednosti.

Za sada, u proceduri je jedino Zakon o visokom sudskom i tužilačkom savjetu RS, čiji Nacrt je usvojen u entitetskom parlamentu 10. februara, i trenutno je u fazi javne rasprave.

Potezi u entitetu Republika Srpska ka stvaranju paralelnih institucija su naišli na jednoglasnu osudu Evropske unije (EU) i Sjedinjenih Američkih Država (SAD).

Osobe iz BiH pod američkim sankcijama zbog korupcije, Januar 2022.
Osobe iz BiH pod američkim sankcijama zbog korupcije, Januar 2022.

Američko Ministarstvo finansija je 5. januara objavilo proširenu listu sankcija za djela korupcije, kojom je obuhvaćen i Milorad Dodik.

U međuvremenu, predstavnici iz RS su se vratili u državne institucije, ali na način da u svom odlučivanju uvažavaju stavove i odluke institucija iz RS", kako je navedeno u zaključcima sa sjednice Narodne skupštine RS od 1. februara.

XS
SM
MD
LG