Dostupni linkovi

Američka ambasada osudila poteze političkih stranaka u Domu naroda BiH


Sjednica Doma naroda Parlamentarne skupštine BiH, Sarajevo, 8. juli 2020.
Sjednica Doma naroda Parlamentarne skupštine BiH, Sarajevo, 8. juli 2020.

Američka ambasada u Bosni i Hercegovini (BiH), osudila je poteze političkih stranaka u Domu naroda Parlamenta BiH, te ocijenila da se radi o "zajedničkom neuspjehu političkih predstavnika da ispune svoje ustavne obaveze".

"HDZ BiH, uz podršku SNSD-a, neprimjereno je iskoristio hitnu proceduru kako bi podnio uzmi-ili-ostavi prijedloge izborne reforme za koje je ranije zaključeno da su u suprotnosti s pravnim standardima i standardima ljudskih prava EU", navodi se u saopštenju ambasade.

Podsjećaju da bi taj predlog uključivao "vlasništvo političkih stranaka nad izbornim mandatima, model sa dvije liste za Predsjedništvo BiH koji bi predstavljao dalju etničku podjelu i druge regresivne elemente".

Osuđena je i, kako se navodi, "odluka SDA da zloupotrijebi uslov za kvorum Doma naroda kako bi blokirala raspravu" za koju kažu da je "nedosljedna sa principima funkcionalnih demokratskih institucija".

"Nesuglasice treba rješavati kroz debatu i glasanje, a ne bojkotom. Opstrukcija i bojkot institucija na državnom nivou, bez obzira ko to radi, predstavlja destabilizirajuće antidejtonsko ponašanje", upozoravaju iz ambasade.

Ističu da bi političke stranke trebalo da se fokusiraju na ostvarive reforme i djelovanje s ciljem jačanja bh. institucija, "umjesto recikliranja neuspjelih, maksimalističkih prijedloga i opstruisanja rada institucija".

"To uključuje, u najmanju ruku, odobrenje Savjeta ministara za finansiranje opštih izbora u oktobru i usvajanje u Parlamentu zakona u oblasti izbornog integriteta na osnovu doprinosa koji su dali Centralna izborna komisija, civilno društvo i ODIHR (Kancelarija OEBS-a za demokratske institucije i ljudska prava)", saopšteno je iz ambasade.

U saopštenju se zaključuje da "bh. lideri imaju smislenu odgovornost da učestvuju u vlasti, grade konsenzus i ispune očekivanja građana za pravovremenim, demokratskim izborima, te napredak ka prosperitetnijoj budućnosti u evroatlantskoj zajednici zemalja".

Dom naroda Parlamentarne skupštine BiH trebao je na hitnoj sjednici 26. aprila da razmatra Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Izbornog zakona BiH po hitnom postupku, koji su uputili poslanici iz Kluba hrvatskog naroda Dragan Čović, Lidija Bradara, Marina Pendeš i Bariša Čolak.

Predsjedavajući ovog tijela i predsjednik HDZ BiH, Dragan Čović, izjavio je da nisu prisustvovali delegati Bakir Izetbegović, Amir Fazlić, Asim Sarajlić, Munib Jusufović, te Mladen Bosić, a nedolazak na sjednicu ocijenio kao "klasičnu blokadu rada institucija BiH".

On je konstatovao da je u sali prisutno 10 delegata, od kojih jedan iz bošnjačkog, pet iz hrvatskog i četiri iz srpskog naroda zbog čega nema kvoruma, pa time ni uslova za održavanje sjednice.

HDZ BiH predlaže da svi kandidati Bošnjaci čine listu bošnjačkih kandidata, a da bude izabran onaj koji dobije najveći broj glasova među bošnjačkim kandidatima u ovom bh. entitetu.

Bakir Izetbegović, potpredsjedavajući Doma Naroda BiH i lider SDA, uoči sjednice Doma, izjavio je da su predložene izmjene neprihvatljive, te da su u suprotnosti sa Ustavom i presudama Evropskog suda za ljudska prava.

Hitna sjednica je zakazana za sutra sa istim dnevnim redom, najavljeno je iz parlamenta.

U slučaju da prijedlog dobije podršku, o tome će se izjašnjavati i Predstavnički dom BiH, u kome je za glasanje potrebna entitetska i opšta većina za usvajanje.

Svi dosadašnji pregovori o izmjeni izbornog zakonodavstva završeni su bezuspješno. Najspornija pitanja su izbor članova Predsjedništva BiH i izbor u domove naroda, o čemu su stavovi hrvatskih i bošnjačkih stranaka godinama suprotstavljeni.

Nije pomoglo ni aktivno uključivanje evropskih i američkih zvaničnika.

XS
SM
MD
LG