Na poziv neformalne mreže "Slobodan univerzitet" deo akademske zajednice, studenti u blokadi i građani koji ih podržavaju okupili su u sredu na platou ispred Rektorata Univerziteta u Novom Sadu i zajedno krenuli u protestnu akciju "potrage za rektorom" Dejanom Madićem.
"Akademska zajednica već dva meseca ne zna gde je rektor. Znamo da na poslu nije", ocenjuje se u pozivu neformalne akademske mreže.
Ovom akcijom, kako kažu, oni žele da ukažu "na krizu u funkcionisanju Univerziteta i pozovu rektora Madića da odmah zakaže sednicu Senata".
Pozvali su studente i građane da na protest ponesu baterijsku lampu, lupu, durbin, dvogled ili sveću.
Viđeni su i ribarski meredov i improvizovani "rektoroskop".
Ivana Kovačić s Fakulteta tehničkih nauka rekla je da je cela situacija podseća na dečiju igru i pročitala je delove pesme "Žmure" pesnika Vaska Pope koja počinje stihovima: "Neko se sakrio od nekoga".
"Izgubiti sebe u kontekstu načela akademske čestitosti znači ne voditi se s četiri principa - pouzdanošću, poštenjem, poštovanjem i odgovornošću. I formalnim zahtevima, koji naši studenti već mesecima upućuju sistemu u kojem živimo i njegovim institucijama, čitam na isti način", rekla je Kovačić i dodala da "ova zemlja i te kako ima šta da ponudi".
Studenti i nastavnici su potom na plenumu jednoglasno usvojili predlog da se krene u potragu za rektorom Madićem.
Prva adresa bio je sam blokirani Rektorat, gde Madić nije pronađen. Potraga je dalje obuhvatila Madićev matični Fakultet fizičke kulture, kao i popularni kafić u blizini kampusa novosadskog Univerziteta.
Kolona je potom krenula Bulevarom Cara Lazara, Kejom žrtava racije i Bulevarom Mihajla Pupina, i završla se ispred zgrade Banovine, koje je sedište organe Autonomne Pokrajine Vojvodine.
Ukupno 14 novosadskih fakulteta i sva tri instituta ranije su izglasali na svojim većima zahtev za razrešenje rektora Univerziteta u Novim Sadu Dejana Madića.
"Iako su sve članice Univerziteta u Novom Sadu izglasale nepoverenje rektoru Dejanu Madiću, on i dalje odbija da zakaže sednicu Senata i, štiteći svoju poziciju, dovodi u pitanje ugovore, odbrane doktorskih disertacija, međunarodne naučne projekte i u celini funkcionisanje Univerziteta", navode iz "Slobodnog univerziteta".
Rektor Dejan Madić je 18. februara saopštio da "svi znaju gde je" i "da nema potrebe da ga traže".
"Možda to niste želeli, ali meni pomenuto liči na atmosferu linča, što ne priliči akademskoj zajednici. Povodom pomenutog sam izvestio odgovarajuće organe", naveo je Madić.
On je u saopštenju rekao da je zgrada Rektorata pod blokadom, te da je on onemogućen da fizički bude prisudan.
"Ali rektor je sve vreme prisutan uz elektronske i druge odgovarajuće prigodne načine, te su svi potrebni dokumenti blagovremeno potpisani i isporučeni osobama i organizacijama iz zemlje i inostranstva", piše u Madićevom saopštenju.
Nevena Jevtić, docentkinja s Filozofskog Fakulteta, ocenila je da rektor Madić "dokumentaciju drži u talačkoj krizi" i njegovo postupanje nazvala "izuzetno neprofesionalnim i nekolegijalnim gestom".
"Ovo smo zamislili kao odgovor na činjenicu da se rektor Univerziteta u Novom Sadu oglušava na činjenicu da je 17 institucija koji čine ovaj Univerzitet izglasalo njegovu smenu. Sednicu na kojoj bi to Savet Univerziteta trebalo da raspravi on ne zakazuje i razlog koji navodi je upravo studentska blokada", dodala je ona.
Zaposleni na Univerzitetu okupljeni u mrežu "Slobodan univerzitet" sa sobom su nosili primer odštampane i kovertirane ostavke rektora Madića, za slučaj da ga pronađu.
Rektorat i svi fakulteti Univerziteta u Novom Sadu su u blokadi.
Grupa studenata je 12. decembra blokirala Rektorat, dan nakon što je jedan broj zaposlenih na Univerzitetu zatražio ostavku Madića.
Studenti su tada pokušavali da uđu u prostoriju za sastanke u kojoj se Madić nalazio. Lupali su na vrata i zahtevali da izađe pred njih. Nakon izvesnog vremena Madić je napustio zgradu.
U međuvremenu je u Rektoratu, pored portreta bivših rektora novosadskog Univerziteta, postavljen Madićev portret na kojem je prikazan sa krvavim rukama.
U pozadini se vidi logo vladajuće Srpske napredne stranke (SNS), a autori portreta su studenti Akademije umetnosti u Novom Sadu.
Madić je rektor novosadskog Univerziteta od 2021. Pre toga bio je dekan na Fakultetu sporta i fizičkog vaspitanja.
Široj javnosti postao je poznat u aprilu 2024. kada je podržao grupu nepoznatih mladića koji su optužili profesora Filozofskog fakulteta Dinka Gruhonjića da "širi govor mržnje".
Studenti blokiraju više od 60 državnih fakulteta na pet univerziteta u zemlji.
Oni zahtevaju krivičnu i političku odgovornost vlasti za smrt 15 osoba u padu nadstrešnice Železničke stanice u Novom Sadu 1. novembra.
Među njihovim zahtevima je i objavljivanje celokupne dokumentacije o rekonstrukciji Železničke stanice, kao i procesuiranje svih napadača na studente Fakulteta dramskih umetnosti u Beogradu.
Vlast Srpske napredne stranke i predsednik Srbije Aleksandar Vučić tvrde da su studentski zahtevi ispunjeni. Studenti u blokadi to demantuju.