Dostupni linkovi

OSCE: Sindrom nekažnjivosti korupcije u BiH


Nalazi izvještaja OSCE otkrivaju neuspjeh kazneno-pravnog sustava
Nalazi izvještaja OSCE otkrivaju neuspjeh kazneno-pravnog sustava

"Kriza etike u pravosuđu Bosne i Hercegovine (BiH) i neuspjeh da se osigura odgovornost za korupciju ne mogu se zanemariti, a ponovna uspostava integriteta, nepristranosti i odgovornosti nužan je preduvjet za učinkovitiji pravosudni odgovor na korupciju", ocjenila je 23. novembra u izvještaju misija Organizacije za evropsku bezbjednost i suradnju (OSCE) u BiH.

Treći digitalni izvještaj o praćenju slučajeva korupcije pred sudovima u BiH, pod nazivom "Sindrom nekažnjivosti", temelji se na radu predstavljenom u dva prethodna izvještaja predstavljena 2018. i 2019. godine.

"Naslov izvještaja - Sindrom nekažnjivosti je oštar, ali nažalost daje realnu sliku trenutne situacije", izjavila je Kathleen Kavalec, šefica Misije OSCE u BiH na predstavljanju izvještaja.

Izvještaj procjenjuje učinkovitost pravosudnog odgovora na korupciju u 2019. godini, na temelju praćenja suđenja za 302 slučaja korupcije, kojima se sudilo na 45 sudova u BiH. Također se nadovezuje na 24 preporuke iz prethodnih izvještaja s ciljem poboljšanja obrade slučajeva korupcije u BiH.

Nalazi izvještaja otkrivaju neuspjeh kazneno-pravnog sustava, što je rezultiralo de facto nekažnjavanjem počinitelja mnogih teških kaznenih djela.

Francesco de Sanctis, međunarodni savjetnik Misije OSCE u BiH naveo je da negativni trend u 2019. godini postaje očigledan kada se razmotri nekoliko faktora, kakav je dramatičan pad u broju novih optužnica u predmetima visoke i korupcije srednjeg nivoa.

Tokom 2019. godine registrovan je samo jedan predmet visoke i 15 predmeta korupcije srednjeg nivoa, u poređenju sa 10 predmeta visoke i 35 predmeta korupcije srednjeg nivoa u 2017. godini i jedan predmet visoke i 33 predmeta korupcije srednjeg nivoa u 2018. godini.

De Sanctis također naglašava da je registrovan i nagli pad u stopi osuđujućih presuda, koja je sa 80 procenata u 2017. godini pala na 57 procenata u 2019. godini za predmete korupcije srednjeg nivoa, te sa 100 procenata u 2017. godini na poražavajućih 12 procenata u 2019. godini za predmete visoke korupcije.

Samo je 13 optuženih proglašeno krivim, dok je njih 23 oslobođeno krivice u predmetima visoke i korupcije srednjeg nivoa okončanim u 2019. godini, naveo je de Sanctis.

"U BiH je učinkovit pravosudni sustav koji se bori protiv korupcije ključni dio euroatlantskih integracija ove zemlje. Nažalost, razne razine pravosudnog sustava u tom pogledu propadaju", izjavio je na predstavljanju izvještaja Veleposlanik Sjedinjenih Američkih Država u BiH Eric Nelson.

Veleposlanik Johann Sattler, šef Delegacije Evropske unije i specijalni predstavnik EU u BiH, napomenuo je da je raširena korupcija u javnoj sferi i njezina čvrsta veza s organiziranim kriminalom jedan od najtežih problema s kojima se BiH danas suočava i građani su s pravom uznemireni.

"Krajnje je vrijeme da vlasti pokažu spremnost na promjene koje su zemlji prijeko potrebne donošenjem potrebnih zakona koji osiguravaju integritet, transparentnost i odgovornost nositelja javnih funkcija, što je također ključno za obnovu povjerenja javnosti", upozorio je Sattler.

Izvještaj je pripremljen u sklopu projekta Misije pod nazivom Procjena potreba pravosuđa u procesuiranju korupcije kroz praćenje rada na krivičnim predmetima koji je pokrenut u oktobru 2016. godine uz podršku Biroa za međunarodnu borbu protiv trgovine narkoticima i provođenje zakona pri Ministarstvu vanjskih poslova SAD.

BiH: Gdje je zapelo sa procesima za visoku korupciju
molimo pričekajte

No media source currently available

0:00 0:10:34 0:00

XS
SM
MD
LG