Akadálymentes mód

A legfrissebb hírek

Napfényes Albion

Boris Johnson brit miniszterelnöknek mutatja az utat Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke 2020. december 9-én Brüsszelben.
Boris Johnson brit miniszterelnöknek mutatja az utat Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke 2020. december 9-én Brüsszelben.

Brit és uniós vezetők szerint is egyre valószínűbb a „no-deal brexit”. Boris Johnson csütörtökön, Ursula von der Leyen pedig pénteken beszélt erről. Közben Johnsont figyelmeztette a volt ausztrál miniszterelnök: a vámok által terhelt, ausztrál-típusú viszony nem leányálom. Szvetnik Endre írása.

Nem sok reménye van, hogy az EU megállapodásra tud jutni Londonnal a brexit utáni szabadkereskedelmi egyezményről – erről beszélt pénteken egy brüsszeli találkozón Ursula von der Leyen. Az Európai Bizottság vezetője és a tagállamok mindössze tíz percet szántak a britekkel tervezett alku kérdésére az uniós csúcson, elismerve, hogy „fennmaradtak a fő akadályok”.

Ezt megelőzően pedig Boris Johnson brit miniszterelnök figyelmeztette honfitársait csütörtökön, hogy jöhet a no-deal és mondta azt a kormányülésen, hogy az unió

meg akarja büntetni Nagy-Britanniát, amiért nem hajlandó az EU-szabályok igájába hajtani a fejét... olyan ikertestvérként akar kezelni bennünket, akinek a jövőben mindent másolnia kell, amit ő csinál... ennek pedig a jövőre nézve nincs értelme”.

Johnson kommentárja után alacsonyabbrangú brit illetékesek is azt ismételték, hogy a kormány kész elfogadni, hogy nem sikerül alkura jutni „a brit szuverenitást fenyegető” EU-val.

Péntek reggel Oliver Dowden kulturális miniszter beszélt arról, hogy nem kell „mindenáron-megállapodás... nincs olyan ország a világon, amely engedményeket adna a területi vizei kapcsán”. Ezzel a brit gazdaság számára minimális jövedelmet termelő, de hatalmas hazafias érzelmeket kavaró halászati vitára – az alku egyik akadályára – utalt.

A kudarc átcsomagolása: az ausztrál feltételek

A brit kormány közben elkezdett dolgozni azon, hogy ne tárgyalási kudarcként, hanem egyszerűen egy másik kimenetelként tálalja a no-deal brexitet. Johnson és kabinetje elkezdték használni az ausztrál típusú viszony kifejezést az unióval való jövőbeli kapcsolatokra.

Ez azonban nem más, mint az, hogy az alku elmaradásával január 1-től jönnek a Kereskedelmi Világszervezet (WTO) vámszabályai, amelyek hosszabb-rövidebb fennakadásokat okozhatnak majd az áruforgalomban, részleges élelmiszerhiányhoz és élelmiszerdráguláshoz is vezethetnek a britek számára.

Malcolm Turnbull, volt ausztrál miniszterelnök figyelmeztette is Johnsont: vigyázzon, mit remél. Mint a BBC csütörtök esti vitaműsorában, a Question Time-ban hazájának az EU-val folytatott kereskedelméről szólva elmondta: „nagy akadályok állnak különösen az ausztrál agrártermékek exportja előtt és nagy a súrlódás a rendszerben a szolgáltatások kérdésében.”

Ausztráliának a WTO-feltételek mellett kell együttműködnie az Európai Unióval és van néhány nagyon nagy akadály, amit szeretnénk elhárítani az Európával folytatott szabadkereskedelmi tárgyalásokon... az ausztrálok nem mondanák azt, hogy kielégítőnek látnák a jelenlegi kereskedelmi viszonyunkat Európával”.

Vegyes brit sajtóreakciók: szabadság kontra gazdasági kár

Pénteken a brit lapok címlapján a fenyegető no-deal brexit volt az fő téma, bár nem minden újság látta ezt rossznak.

Minden, amit akarunk az a szabadság” – fogalmazta át Mariah Carey All I want for Christmas című slágere címét a vehemensen brexitpárti Daily Express.

A Financial Times viszont komor figyelmeztetéssel indította szerkesztőségi cikkét: „az alku nélküli kimenetel jobban árt majd Nagy-Britanniának, mint az EU-nak”. A lap szerint a 24. órában kötött megállapodás alapja nem a kompromisszumkészség hanem az lehet, „ha jobban értik egymást a felek, mert eddig alábecsülték a másik oldal aggodalmait”.

A gyakran emlegetett szuverenitás

A brit politikusok az utóbbi napokban hangsúlyosabban emlegették a szuverenitás kérdését, mint az EU-val kialakult patthelyzet egyik okát.

Az unió számára fontosabb a közös piac integritásának védelme annál, hogy előnyös feltételekkel folyhasson a brit-európai kereskedelem.Ezért emlegeti állandóan és ezért neuralgikus pont az „esélyegyenlőség” elve.

Azaz hogy a britek a cégeiknek a jövőben adott állami támogatással és a környezetvédelmi vagy munkaügyi szabályozásuk lazításával ne tudjanak előnyhöz jutni az európai gyártókkal szemben.

A szuverenitás az európaiak által felvetett „dinamikus igazodás” elvével lép be a képbe. Angela Merkel német kancellár is utalt rá, hogy ha az Unió a jövőben szigorítja környezetvédelmi vagy munkaügyi szabályozását, akkor a kereskedelmi alku részeként a briteknek is követniük kell őket.

Londonban viszont ezt úgy látják: a hatalmas szomszéd diktálni akar és megmondani, milyen szabályozást, mikor változtassanak meg. Egy immár szuverén ország ezt nem nyelheti le.

A Johnson-kormány annyit vállalt, hogy a jelenlegi szabványokat nem lazítják és azt mondja: az Unió óhaja, hogy a jövőben is igazodjanak hozzá egy új elem, ami kisiklatta a tárgyalásokat.

Miért Johnson a gyengébb fél?

Az EU közben – amellett, hogy el akarja kerülni, hogy a britek „jogtalan előnyökhöz” jussanak a piacán – a hírnevére is figyel. Ha meghátrálna – saját vállalkozásaival szemben – a britek előtt a kereskedelmi alkudozásban, akkor hogy tudná érdekeit képviselni jövőbeli nemzetközi kereskedelmi partnereivel szemben?

Mint a Financial Times megjegyzi, Boris Johnson korábban arról beszélt, olyan feltételek alapján akar kereskedni az Unióval, mint Kanada.

Ez maximális szuverenitást biztosított volna a briteknek, de a hasonlat félrevezető. A szigorú európai szabványok elvetésével a britek figyelmen kívül hagyják Európa földrajzi közelségét és azt, hogy sokkal intenzívebb a kétoldalú kereskedelem, mint Kanadával. Emiatt pedig keményebb szabályozásra van szükség, hogy Nagy-Britannia ne váljon nem-fair versenytárssá” – írja a gazdasági lap.

Bár az Uniónak is engednie kellene – úgy, hogy meggyőzni néhány tagállamát – „Nagy-Britannia a gyengébb fél. Boris Johnsonnak meg kell találnia a módot, hogyan tudná kemény tárgyalások után aratott diadalként beállítani a nagyobb kompromisszumot, hasonlóan ahhoz, ahogy a tavalyi uniós kilépési egyezménnyel tette.”

Telegraph: jobb lett volna, ha be se lépünk

A jobbára mérsékelten konzervatívnak számító Daily Telegraph (ahol Johnson újságírói karrierje során brüsszeli tudósító volt) közben véleményoldalán össztüzet zúdít az EU-ra.

De Gaulle-nak igaza volt, mindenkinek jobb lett volna, ha be sem lépünk az Unióba” – áll az egyik cikkben a néhai francia elnök vétójára utalva, amivel 1967-ben akadályozta a britek európai integrációs próbálkozását.

A lap vezércikke pedig úgy fogalmaz: „az EU kicsinyessége jó emlékeztető arra, miért távozik Nagy-Britannia”.

Az írás szerint a no-deal-re való átállás megkönnyítését célzó, az EU által kért ideiglenes és sok esetben „gyakorlatias mini-alkuk” a közlekedési, szállítási és más kérdésekben magukbanfoglalják azt a „paranoiás” kérést is, hogy a tagállamok ne kössenek külön megállapodásokat a britekkel.

Belecsúsztatták még, hogy az európaiak ugyanúgy halászhassanak a vizeinken mint eddig és azt is, hogy Nagy-Britannia kövesse az európai szabványokat. Mi értelme alkudozni Brüsszelben, ha ők azt hiszik, megállapodás nélkül is megkaphatják, amit akarnak?

A Telegraph szerint éppenséggel az EU nem siet az alkuval, mert elsőszámú haszonélvezője lenne a brit kilépést követő átmeneti időszak meghosszabbításával (amit a Johnson-kormány már többször is elvetett).

Drágább lesz az élelmiszer és nehezebb lesz az utazás

Közben a brit átlagpolgár most kezd szembesülni azzal, mivel jár a brexit és a tetejébe várható no-dealbrexit.

Csütörtökön már hallani lehetett arról, hogy a Covid-rendelkezések miatt nem engedik be az Európai Gazdasági Övezetbe (EU+Norvégia, Svájc, Izland, Liechtenstein) a brit turistákat, bár Írországba még utazhatnak.

Amikor mégis utazhatnak majd és ezt autóval teszik, akkor extra papírokat kell felmutatniuk a nemzetközi jogosítványtól a zöldkártyáig. Ha háziállatot is visznek magukkal, akkor immár akár négy hónappal előbb be kell szerezni az engedélyt.

És: drágulhat az élelmiszer. A Tesco vezetése elismerte, hogy fokozzák az importot és készleteket halmoznak fel, mert fennakadásokra számítanak az első pár hónapban.

John Allan, az élelmiszerlánc főnöke azt mondta, hogy egy időre eltűnhetnek a polcokról a gyorsan romló élelmiszerek. Attól függően, hogy ki milyen ételt tesz a kosarába, jobban a zsebébe kell majd nyúlnia – adta értésre. Például a francia sajtok az esetleges vámokkal „40 százalékkal lehetnek drágábbak.. és az átlagvásárlónak is 3-5 százalékos drágulással kell szembenéznie.

John Lennon és Yoko Ono egy sajtótájékoztatón 1969-ben.
John Lennon és Yoko Ono egy sajtótájékoztatón 1969-ben.

40 évet élt, és 40 éve halt meg a 20. század egyik legünnepeltebb dalszerzője. Az egykori Beatle-t, John Lennont akkor érték a halálos lövések, amikor feleségével, Yoko Onóval együtt hazatért a New York-i Central Park közelében fekvő Dakota Building háztömbbe. Szvetnik Endre írása.

John Lennon számára 1980 a visszatérés éve lett volna: hat éve járt utoljára stúdióban, bár otthon készített felvételeket. Új albuma, a Double Fantasy, borítóján a csókolózó Lennon és Ono fekete-fehér képével november 17-én jelent meg.

Három héttel később halott volt, miután az új lemezt vele reggel dedikáltató rajongója, Mark Chapman este lelőtte a háza előtt. A 25 éves Chapman hónapokon át tervezte a gyilkosságot, amit egy Charter Arms 38-as kaliberű revolverrel követett el. A lövések után a helyszínen maradt, és a Zabhegyező című könyvet olvasta, arra várva, hogy a rendőrök letartóztassák.

Chapman - aki a mai napig börtönben ül tettéért - Hawaii-ról utazott New Yorkba. Még fotó is készült arról, ahogy Lennon aláírta neki a lemezt. Az albumot a gyilkos a helyszínen hagyta, és valaki 18 éven át őrizte, majd eladta. Néhány hete aukcióra bocsátották, 400 ezer dolláros kikiáltási áron.

John Lennon és Yoko Ono megérkezik a New York-i stúdióhoz. 1980. augusztus 22.
John Lennon és Yoko Ono megérkezik a New York-i stúdióhoz. 1980. augusztus 22.

De akkor miért lőtte le?

Az evangélikus keresztény Chapman a börtönből egy újságírónak bevallotta: mérges volt Lennonra, amiért azt énekelte, hogy nem hitt Istenben csak magában és Yokóban és hogy nem hitt a Beatles-ben sem. Lennon egy korai, botrányt okozó sziporkája, miszerint “a Beatles népszerűbb, mint Jézus”, szintén irritálta.

Az életfogytiglanra ítélt Chapmen ügyében eddig már 11-szer utasították el a jó magaviseletért járó szabadlábra helyezést és legközelebbi meghallgatása csak 2022-ben lesz.

A Mark David Chapman által használt gyilkos fegyver a merénylő fotója mellett látható egy kiállításon New Yorkban.
A Mark David Chapman által használt gyilkos fegyver a merénylő fotója mellett látható egy kiállításon New Yorkban.

Yoko Ono mozgósította New York-ot

A gyilkosság utáni napokban az özvegy, Yoko Ono úgy döntött, hogy nem lesz nyilvános temetés. Helyette a Dakota ház közelében fekvő Central Parkba hívta a rajongókat - 200 ezren meg is jelentek a hideg ellenére, a New York-i rádiók pedig 10 percre elnémultak. De nemcsak Manhattan, hanem a volt liverpooli Beatle új otthona, Amerika és az egész világ is emlékezett.

A vasfüggöny mögött, Moszkvában a néhány nap után türelmét elveszítő rendőrség elkezdte oszlatni a Lennon-portékkal felvonuló fiatalokat, Prágában is hasonló jelenetekre került sor. Szülővárosában, Liverpoolban 20 ezer ember énekelte együtt a Give Peace a Chance-t egy emlékkoncerten.

Hatalmas tömeg gyűlt össze a Central Parkban, hogy végső búcsút vegyen John Lennontól. 1980. december 14.
Hatalmas tömeg gyűlt össze a Central Parkban, hogy végső búcsút vegyen John Lennontól. 1980. december 14.

Nem mindig volt az Imagine világszerető szentje

Bár halála után a tömeghisztéria szinte azonnal szentté avatta, Lennon maró gúnyáról, szarkasztikus beszólásairól, sziporkázó humoráról és néhány sötétebb megnyilvánulásáról is ismert volt. Azok, akik a “szerkesztett képet” kapták meg róla, viccelődő és kedves Beatles-tagnak, majd az Imagine című szám idealista és pacifista gurujának képzelték.

Viszont az is ismert volt róla, hogy agresszíven viselkedett első házasságából született fiával, Juliannel és első feleségével Cynthiával. “Kegyetlen voltam a nőmmel… Ütöttem. Nem tudtam kifejezeni magamat és ütöttem” - mesélte a halála előtt két nappal megjelent Playboy-interjúban.

Elég borzasztó és zavarodott gyerekkora volt. (John anyja átadta a fiát gyermektelen húgának, Miminek. A zenész utal is az anyai szeretet hiányára a Mother című számában - a szerk.). Lennon szabadon drogozott és ivott. Első házasságában rettenetes apa és férj volt. De ezek a masszív ellentmondások teszik érdekessé, nem az a hamis kép, hogy jámbor, kenyeret osztó apuka volt. Mindig egy munkásosztályból érkezett hősnek állítják be, pedig elég jómódú családban nőtt fel” - mesélte a BBC-nek Lennonról David Quantick zenei újságíró és forgatókönyvíró.

Viszont a jómód nem garantálta a szeretetet:

Úgy érzete, kiköpték és nem számított, ezt soha nem nőtte ki. Egy sakkfigura volt mások életében… megtanult haragudni azokra, akik szeretettel árasztották el… talán azért, mert úgy érezte, nem érdemli meg” - mesélte Andy Peebles BBC-s zenei újságíró, aki halála előtt két nappal beszélt Lennonnal. Peebles felidézte, hogy érezni lehetett John-on a honvágyat. A két brit gyorsan hazai szlengre váltott, amit a publicitást szigorúan kézben tartó Yoko már nem értett, és így csendben visszahúzódott - mesélte.

Quantick hozzátette, hogy Lennon körül valóságos mítosz alakult ki - de ebbe ő maga is jócskán besegített. “Vegyük csak az 1969-es Beatles-dalt, a John és Yoko balladáját. Itt gyakorlatilag a saját legendáját alkotta meg. Nagyon szeretett mítoszt kelteni a személye körül, nem csoda, hogy mások is ezt tették.

A 15 éves Vivie Kellogg is Lennon rajongója volt, őt gyászolja 1980. december 14-én egy megemlékezésen.
A 15 éves Vivie Kellogg is Lennon rajongója volt, őt gyászolja 1980. december 14-én egy megemlékezésen.

Paul McCartney: Még a Help-nek is rejtett jelentése volt

John a világ számára természetesen elsősorban a Beatlesből ismert. Paul McCartney-val együtt ők ketten ontották azokat a slágereket, amire az akkori fiatalok megőrültek és amelyeket még a keleti blokk országaiba is becsempésztek. A szerzőpáros a Back in The USSR (Vissza a Szovjetúnióba) című dallal oda is kacsintott - bár valójában soha nem jártak ott.

A Beatles zenekar (1962-69) motorjának számító duó 180 közös dalt adott ki úgy, hogy mindketten írtak zenét és szöveget is.

Paul volt a könnyedség és az optimizmus, én pedig a szomorúság, a disszonáns hang, a blues-os érzés” - mesélte Lennon a Playboy-interjúban.

Az időközben lovaggá ütött, és új lemeze kiadására készülő Sir Paul McCartney a napokban arról beszélt, hogy a fiúk korántsem voltak mindig felhőtlenül boldogok.

Sok mindenen át kellett rágnunk magunkat, de négy fickóként inkább viccelődtünk, és így rejtőztünk el a mentális problémák elől… Tudja, John megírta a Help, (Segíts, kell nekem valaki) című számot, és az valóban egy segélykiáltás volt” - emlékezett vissza McCartney, aki a Beatles felbomlása után békülni próbált.

1974-ben New Yorkban becsöngetett Johnhoz. “Azt képzeled bulizni megyek veled? Gyerekre vigyázok” - mondta a kaputalefonba volt szerzőtársa, és nem engedte be.

McCartney és Lennon a Beatles felbomlása előtt, 1969-ben jól összevesztek, de több újságíró - például Kenneth Womack - is azt állította, hogy John halála előtt már rendezték a vitát. Erre utal szerinte, hogy Lennon nem sokkal halála előtt úgy beszélt Paulról, mintha a testvére lett volna.

A világhírűvé vált kép a Beatles négy tagjáról, amint a zenészek átkelnek az Abbey Roadon. 1969. augusztus 8.
A világhírűvé vált kép a Beatles négy tagjáról, amint a zenészek átkelnek az Abbey Roadon. 1969. augusztus 8.

Szárnyaszegett visszatérés egy “családi” lemezzel

Lennont akkor érte a halál, amikor a Double Fantasy-vel kimerészkedett a szerető férj és új apa szerepből, a privát élet bezártságából, és megpróbált magának helyet találni az időközben a punk által alaposan felrázott zenei világban.

Az új lemez felvételei előtt titokban megkereste régi ismerősét, Jack Douglas-t.

A producert egy ismeretlen ember hívta fel, megkérte, hogy üljön be egy hidroplánba a Hudson folyó partján, és onnan repüljön a New York közelében fekvő Long Islandre. Itt várta Yoko Ono, aki elmondta neki a nagy titkot: Lennon ismét lemezt akar készíteni.

Majd a producer kezébe nyomott egy borítékot, amely néhány demofelvételt tartalmazott. Megcsörrent a telefon, és a vonal másik végéről az ex-Beatle elmagyarázta: nem tudja, hogy elég jók-e a dalok, kíváncsi a régi barát és producer véleményére.

Abszolút csodálatosak voltak. Hihetetlen gyémántok... mindegyik” - emlékezett vissza Douglas, aki ekkor már kilenc éve ismerte a zenészt. A kritikusok és a rajongók véleménye azért nem volt ennyire lelkes. A több dalon keresztül a család idillről éneklő Lennon számai közé ékelődtek Yoko nem mindenki számára emészthető dalai. (Pedig az ő, 11 éves házasságuk sem volt mindig idilli - Lennon egyszer egy másfél évig tartó “hosszú hétvégére” lelépett az asszisztensével).

John Lennon és Yoko Ono New Yorkban 1972. április 18-án.
John Lennon és Yoko Ono New Yorkban 1972. április 18-án.

És mivel ez még nem az mp3 és a streamelt zene azonnali ugrást biztosító kora volt, ha valakinek nem tetszett egyik vagy másik szám, akkor meg kellett emelnie a lemezjátszó hangszedőjét vagy előretekerni a kazettát.

Ez a felváltva a meghitt boldogságot és rizikós avangárd érzést árasztó Lennon-Ono projekt lett az egykori gombafejű pályafutásának záróakkordja, bár John Lennon zenei pályafutása nem itt ért véget.

1984-ben jelent meg a Milk and Honey című poszthumusz album - amit a Double Fantasyhez hasonlóan közös “John és Yoko projektnek” szántak. Míg az addigra már halott Lennon próba- és demofelvételeiből kevertek ki számokat, Yoko Ono a gyilkosság után három évet várt, mire belekezdett saját dalai felvételeibe.

A híres Imagine mozaik, Lennon emlékhelye a New York-i Central Parkban. 2020. október 9.
A híres Imagine mozaik, Lennon emlékhelye a New York-i Central Parkban. 2020. október 9.

1995-ben pedig a túlélő Beatles tagok összeálltak és kiadták a Lennon 1977-es demofelvételéből készített Free as a Bird című számot - ami 25 évvel a zenekar felbomlása és 15 évvel Lennon halálát követően az utolsó kiadott Beatles-dal lett.

Ingyenes mobilalkalmazásunkkal bárhol és bármikor elérheti a Szabad Európa weboldalának tartalmát. Töltse le díjnyertes applikációnkat a Google Play vagy az Apple Store kínálatából!

XS
SM
MD
LG