Akadálymentes mód

A legfrissebb hírek

Prágai levél

2014. december 11-én kiadott fotó az októberi vrbetice-i robbantás helyszínéről.
2014. december 11-én kiadott fotó az októberi vrbetice-i robbantás helyszínéről.

Nem kevesebb, mint 18 orosz diplomatát utasított ki Csehország kémkedéssel vádolva őket. Mindez azután történt, hogy a csehek szerint alapos a gyanú: az orosz katonai titkosszolgálatnak köze lehet két, évekkel ezelőtti, kelet-morvaországi lőszerraktárban történt robbantáshoz. Prágai levél különkiadás.

“Egyértelmű bizonyíték” van arra, hogy az orosz katonai titkosszolgálatnak köze van a 2014 októberben és decemberben a vrbeticei lőszerraktárban történt robbanásokhoz – jelentett be még szombaton Andrej Babis.

A cseh miniszterelnök szerint kormányának így “kötelessége megfelelő módon reagálni ezekre a példátlan leleplezésekre”.

Az átmenetileg a külügyminiszteri posztot is betöltő belügyminiszter, Jan Hamacek mindehhez annyit tett hozzá a szombati rendkívüli sajtótájékoztatón, hogy a megnevezett diplomatáknak 48 órán belül el kell hagyniuk az országot.

Az ügyet az Európai Unió külügyminisztereinek április 19-i, hétfői találkozóján is megvitatják – erősítette meg Jan Hamacek.

Két robbanás utóélete

2014. október 16-án az ország délkeleti sarkában fekvő Vrbetice városa mellett először 50 tonna, majd két hónappal később 13 tonna lőszer robbant fel egy raktárban. A robbanásokban két ember veszítette életét.

A robbanás okát nem hozták nyilvánosságra, miként egyelőre azt is homály fedi, milyen új, az oroszokkal szembeni fellépést indokló tény juthatott most a cseh kormány birtokába.

A Respekt cseh oldal úgy értesült, hogy a 2014-ben felrobbant lőszert Ukrajnának szánták volna, amely akkor éppen komoly harcokban állt az ország keleti részéért az oroszok által támogatott szakadár erőkkel szemben. A Respekt szerint egy bolgár fegyverkereskedő, bizonyos Emilian Gebrev állt az ukrán fegyverüzlet mögött.

A Respekt úgy tudja, a robbantással kapcsolatos nyomozásban tavaly kerültek napvilágra új információk, ezek két hete kerültek a prágai kormány elé.

A 29155-ös egység

Szombati bejelentésében Andrej Babis miniszterelnök az orosz katonai titkosszolgálatot (GRU), azon belül is kifejezetten a 29155-ös egységet vádolta meg a robbantásokkal.

Ezt az egységet vádolták meg több merényletkísérlettel és tervezett szabotázzsal szerte Európában. Ezek közül a leghírhedtebb a Szergej Szkripal és lánya ellen elkövetett mérgezéses merénylet volt az angliai Salisbury városában 2018 márciusában.

Szergej Szkripal korábban az orosz katonai titkosszolgálatnak dolgozott, őt és lányát, Juliját a Novicsok nevű, a szovjet időkben kifejlesztett idegméreggel próbálták meggyilkolni. Őket nem sikerült, egy ártatlan brit nő azonban életét vesztette, miután véletlenül kapcsolatba került a szerrel.

Egyező nevek

A 29155-ös Egységet hozták kapcsolatba egy 2015-ös üggyel is, melyben a már említett bolgár fegyverkereskedőt, Emilian Gebrevet támadtak meg egy, a Novicsokhoz nagyon hasonló idegméreggel.

Ha ez minden nem lenne elég, a cseh rendőrség április 17-én, szombaton azt is bejelentette, hogy keresnek két feltételezett orosz ügynököt, akik több útlevelet is használnak, ezek között kettő biztosan orosz névre (Alekszandr Petrov és Ruszlan Bosirov) van kiállítva.

A két név megegyezik azokkal, akiket a britek a Szkripal-mérgezéssel vádoltak meg. A Bellingcat nyomozása szerint a két gyanúsított valódi neve Alekszandr Miskin és Anatolij Csepiga – mindketten a 29155-ös Egység tagjai.

Aligha véletlen, hogy Jan Hamacek úgy fogalmazott: “Hasonló helyzetben vagyunk, mint Nagy-Britannia a Salisbury mérgezéses üggyel”.

Orosz ellenlépések jöhetnek

A prágai orosz nagykövetség képviselője az Interfax hírügynökségnek megerősítette, hogy értesítették a kiutasításokról, Alekszandr Zmejevszkij nagykövetet pedig bekérették a cseh külügyminisztériumba.

“Prága tisztában van azzal, mi következik egy ilyen hókuszpókusz után” – jelentette ki Maria Zakharova szóvivő, míg Vlagyimir Dzsabarov, az orosz parlamenti felsőház külügyi bizottságának alelnöke “arányos ellenlépéseket” helyezett kilátásba.

A prágai amerikai nagykövetség Andrej Babis bejelentését követően a Twitteren közölte, az Egyesült Államok szövetségese, a Cseh Köztársaság mellett áll és nagyra értékeli a meghozott intézkedéseket.

Az AP, a Seznam Spravy, a Reuters, a TASS és az Interfax tudósításának felhasználásával.

„Mami, 2020. december 25.” Egy méterrel arrébb: „1925-2021 - apa, nagyapa”. Kicsit mellette egy gyerekrajz – és rengeteg mécses, virág. Így néz ki 2021 áprilisának elején Prága főtere, több, mint 20 ezer fehér kereszttel, melyek mindegyike a koronavírus egy-egy áldozatát jelképezi. Szívbemarkoló, mellbevágó látvány. Szubjektív levél Prágából.

„Elhunyt 285 többségében idős, krónikus beteg, így az elhunytak száma 22 966 főre emelkedett.” Mindez az egy éve mindennapossá vált magyar (esetünkben pénteki) kormányzati közlemény második-harmadik sorában, egyetlen mondattal. Mindig ugyanazzal a mondattal, csak a számok cserélődnek.

Nem szép, de az ember már csak olyan, hogy belefásul. Minden reggel átfutja, aztán folytatja a napját. Pedig meghalt közel (vagy néha több, mint) 300 ember. Mamik, apák, nagyapák, de nem látjuk őket, számokká lettek.

Prága főterén nemrégiben felfestettek több, mint 20 ezer fehér keresztet a kövezetre. Elmentem megnézni. Letaglózó hatása van a régi köveken a rengeteg keresztnek. Szinte az egész tér tele van velük.

A gyönyörű tér tele van fehér keresztekkel, mécsesekkel és virágokkal
A gyönyörű tér tele van fehér keresztekkel, mécsesekkel és virágokkal

Ez már önmagában is hihetetlenül erős üzenet, de ami igazán megrázó, az az, hogy az emberek igazi, őszinte emlékhellyé varázsolták. Mécsesek százai (talán ezrei), friss és elszáradóban lévő virágok, egy-egy név, becenév, halálozási dátum (különösen megrázó azt látni, amikor a Mami neve mellett december 25. szerepel) – a semmitmondó „elhunyt 285 többségében idős, krónikus beteg” hirtelen kézzelfogható lesz.

Az ember rádöbben, hogy aki az egyetlen nap alatt elhunytak közül a 147. volt, ő is valakinek az édesapja, édesanyja, vagy a gyermeke. Halála pótolhatatlan veszteség és örök fájdalom valaki(k) számára.

Ez így leírva lehet, hogy sablonosan hangzik, de amikor a téren jártam, három idős hölgy éppen gyertyát gyújtott, miként egy anyuka is egy kisgyerekkel. Megfogható emberi tragédiák.

Gyerekrajz az elhunyt nagypapának
Gyerekrajz az elhunyt nagypapának

Persze éppen ez volt a célja a Millió Pillanat a Demokráciáért nevű mozgalomnak, amely előállt az ötlettel a koronavírus által leginkább sújtott országok egyikének fővárosában. (Budapesten a Margitszigeten van egy emlékhely, ott számozott kavicsokkal emlékeznek az elhunytakra.)

Azonban talán nem túlzás azt állítani, hogy erre már szinte senki sem emlékszik. A tér életre kelt, megszemélyesítve az áldozatokat, lehetőséget adva a gyászra és a búcsúra azoknak is, akik a korlátozások miatt nem lehettek ott a szerettük mellett az utolsó percekben.

Emellett lehetőséget ad a személyes gyász közös megélésére, mindenki érezheti, hogy nincs egyedül a fájdalmával.

Keresztek a prágai Óvárosban a járvány áldozatainak emlékére
please wait

Jelenleg nincs elérhető tartalom

0:00 0:00:42 0:00
Prágai levél - mi ez? A Szabad Európa újraindulásával felélesztettünk egy talán feledésbe ment műfajt is, amelynek lényege, hogy a külföldről tartalmat szolgáltató médiumok (amilyen a Szabad Európa Rádió vagy a BBC Magyar Adása volt) megpróbálták kicsit szubjektívabb módon bemutatni a magyar közönségnek a helyi hétköznapokat is. A heti rendszerességgel jelentkező rovatban a prágai és cseh életet, kultúrát, történelmet próbáljuk meg közelebb hozni, illetve megmutatni, milyennek látszik Magyarország 500 km távolságból.

Továbbiak betöltése

XS
SM
MD
LG