A nyári uborkaszezon kellős közepén felbukkant T. János, aki még Mészáros Lőrincnél is gazdagabb, mert összesen 13 ezer milliárdot pakolt bele két cégbe. Nemcsak Magyar Péter korbácsolta fel a belpolitikai kedélyeket, hanem a Fidesz egyik EP-képviselője is, aki lemondott, mert részegen megütött egy nőt. Előzetes letartóztatásba helyezték Óbuda frissen megválasztott DK-s polgármesterét korrupciós vádak miatt. Kiss László jövő februárig még biztosan a rács mögül távirányítja Budapest III. kerületét. Nyár végén a kormány hirtelen élősködőnek nevezte az ukrajnai menekülteket, és egy tollvonással megvonta tőlük a támogatások javát. Időutazás nyár végére, amikor arról is írtunk, hogy mi történhet egy pedofil fogvatartottal a magyar börtönben.
A cinkotai T. Jánosról még nyáron derült ki, hogy papíron ő lehet a leggazdagabb magyar. A céges beszámolók alapján megannyi sikertelen vállalkozás után tavaly fogta magát, és több mint 13 ezer milliárd forintnyi vagyont tett bele két új cégébe. Papíron főleg brazil államkötvényekből áll a vagyon, így a brazil államnak is oda kell figyelnie rá, hiszen az államadósság 2,5 százalékát birtokolja. Ezzel egyébként hivatalosan egyből a világ ötven leggazdagabb embere közé került, de vannak erős jelek, amelyek megkérdőjelezik az elképesztő vagyon valódiságát. A cinkotai üzletember mindkét gigacégének szerény székhelye van: az M3-as bevezetője mellé, egy zuglói ikerház egyik felébe jegyezték be. Mindkét cég elvileg 2036-ban lejáró brazil államkötvénybe tette a vagyonát. A gond ezzel csak az, hogy a brazil állam jelenlegi tájékoztatójából úgy tűnik, hogy az országnak egyáltalán nincs tizenkét év múlva, azaz 2036-ban lejáró államkötvénye.
Hiába volt közfelháborodás, mégsem buktak bele az akkugyárépítésbe a polgármesterek
Akkumulátor-nagyhatalom leszünk! – hirdette meg Orbán Viktor két évvel ezelőtt, ezzel ez lett az elmúlt évek egyik legfontosabb közéleti vitatémája. Miután kiderült, hogy a gyárak súlyos környezetterhelést jelentenek, hogy alapvetően változtatják meg az ott élők környezetét, tiltakozások indultak. Sokan arra számítottak, hogy ezek hatással lesznek az önkormányzati választási eredményekre. Aztán kiderült, hogy nem nagyon. Csaknem két évvel ezelőtt három gyárat mutattunk be a Szabadonban: a már működő gödit, az akkor még nem üzemelő iváncsait és az akkor még csak tervezőasztalon létező debrecenit. A leghangosabb, olykor lincshangulatú közmeghallgatások Debrecenben voltak. Két évvel később, az önkormányzati választáson viszont már annak tudatában szavaztak a debreceniek, hogy nemcsak tudják, de látják is, hogy Magyarország legnagyobb akkumulátorgyár-beruházása épül náluk. A két évvel ezelőtti felháborodás ellenére a régi-új fideszes polgármester nyert. Igaz, közel sem olyan arányban, mint öt évvel ezelőtt.
Gödön nemcsak évek óta működik már az akkumulátorgyár, de többször meg is büntették a szabálytalan működés miatt. Itt is voltak hangos közmeghallgatások, tüntetések. Bár látszólag mindenhol tarolt a független, de a Fidesz támogatását élvező Kammererrel Egyesület az akkugyárhoz közel eső területeken, darabra kevesebb szavazatot kapott.
Iváncsán a 2700 fős falu szélén épült fel az SK akkugyára. Az ott dolgozókkal megduplázódott a falu lakossága. Már a próbaüzem alatt kiderült, hogy súlyos zajterhelést kell elszenvedniük a közelben élőknek, aztán májusban már arról érkeztek hírek, hogy több száz embert elbocsátottak a gyárból. A helyiek viszont mindezt nem érezték negatívnak, és ez a szavazataikon is látszódott: a fideszes Molnár Tibor nyolcvan százalékkal nyert a független Nagy Olivérrel szemben.
A zsírra szállt por
Magyar Péter a Tisza Párt EP-képviselőjeként nyáron a kórházak állapotát mutatta be. Már ahova beengedték. Miután a kormány visszajött a nyári szünetről, a Kormányinfón Vitályos Eszter kormányszóvivő azt mondta: Magyar Péter egy bezárt, meleg szobában mért hőmérsékletet, a falon a penész nem penész volt, hanem zsírra szállt por. Gulyás Gergely miniszter szerint a kórházakban sok helyen működött a klíma, csak az extrém melegben nem hűtött eléggé. Elismerte ugyanakkor, hogy nem szabad a betegeknek 40 fokban lenniük a kórházban.
Politikai szempontból több okból is sikeresnek tartja Magyar Péter kórházjárását Böcskei Balázs, az IDEA Intézet stratégiai igazgatója. Folyamatosan fenntartotta a témát és a figyelmet, ismételte az üzeneteit és lépéskényszerbe hozta a kormányt. Magyar Péter kórházjárása nem kampány, inkább egy olyan politikai működés, amit nem szoktunk meg az utóbbi években, pedig ez a politika, a politikusi létezés szerves része – mondta a Szabad Európa Elemző című podcastjában. Kiválasztott egy olyan témát, amely könnyen lefordítható a hétköznapi politika nyelvére, tömegeket érint, mindenkinek van hozzá közvetlen vagy közvetett kapcsolódása, és egyértelmű felelősségi körök rajzolódnak ki az adott területen elmaradt intézkedések miatt – magyarázta. Mint mondta, sok más politikus is csinálta korábban. Lépéskényszerbe hozta a kormányzatot, és képes volt tematizálni. Ha a kormány bármilyen lépéssel reagál az egészségügyben, azt Magyar Péter hívei úgy fogják látni, hogy a Tisza Párt elnöke fellépésének eredményeképp jött létre. Ha nem reagál intézkedésekkel, az szintén Magyar Péter igazságát tartja fenn szerinte. Ebben az értelemben hatékonynak, sikeresnek tartja a kórházlátogatásokat. Abból a szempontból is, hogy folyamatosságot biztosít a megjelenésre, és nem csak saját magát reprezentálja, a one man show annyiban átalakul, hogy nem rajta van a fókusz, hanem az egészségügy helyzetén, ami az emberek számára fontos.
Részegen eltörte egy nő orrát a fideszes EP-képviselő
Győrffy Balázs fideszes EP-képviselő, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara elnöke a Facebookon jelentette be, hogy augusztus 23-án este részegen bántalmazott egy nőt, ezért minden közéleti pozíciójáról lemond, és kilép a pártból is. A Fidesz közölte, hogy aki szembemegy az értékeikkel és a szabályaikkal, annak nincs helye a közösségükben. Győrffy Balázs a Lánchíd környékén volt egy szórakozóhelyen, részegen beszólt egy lánynak, amit a vele lévő társaság nem vett jó néven. A vitából verekedés lett. Az csak később derült ki, hogy az akkor még fideszes politikus eltörte a nő orrcsontját, és két másik embert is bántalmazott. Az viszont nem, hogy a nyomozó hatóság miért csak négy hónappal később hallgatta ki gyanúsítottként a férfit, akit súlyos testi sértéssel és kétrendbeli könnyű testi sértéssel gyanúsítanak. A volt politikus szabadlábon védekezhet.
A börtönben letett polgármesteri eskü
Kiss László, Óbuda frissen megválasztott polgármestere nem védekezhet szabadlábon. A DK-s politikust augusztus közepén vették őrizetbe a nyomozók. Az ügyészség egy régóta húzódó korrupciós ügyben vette elő, többek között vesztegetés elfogadása a vád ellene. Először harminc napra rendelték el a kényszerintézkedést. Tudni lehet, hogy Kiss Lászlót többek között hivatali vesztegetés elfogadásával vádolják egy meglehetősen régóta húzódó ügyben. Sajtóhírek szerint egy korábban elfogott gyanúsított vallhatott rá, akit nemrég kiengedtek. Arról még korábban írt lapunk, hogy milyen szálak érhettek el az óbudai polgármesterig. Az egész ügysorozat sok szálon fut, és már régóta zajlik a nyomozás. Összefoglalva: fiktív szerződéses, számlagyáras, parkolásos, parkfenntartásos ügyek sorozatáról van szó, amelyek során meghatározott – a Fideszhez és a baloldalhoz köthető – emberek egy olyan bonyolult céghálót hoztak létre, amely kartellszerűen szerezte meg az önkormányzatok parkolási és parkfenntartási feladatait, és jelentősen túlárazva működtette. Kiss László még polgármesteri beiktatásakor is börtönben volt, most pedig úgy tűnik, jövő februárig biztosan rács mögött marad. A Fővárosi Törvényszék azzal indokolta ezt, hogy fennáll a bűnismétlés és a bizonyítás esetleges megnehezítésének veszélye.
Siralomház szendvicspanelből
Ha már börtön: még augusztusban írtunk arról, hogy szendvicspanelből, konténerből készült börtönszárnyak felhúzásával és a számítási módszer megváltoztatásával küzdötte le a zsúfoltsági adatokat a magyar börtönökben a BvOP. Meg azzal, hogy szabadon engedtek csaknem háromezer külföldi embercsempészt. A körülmények annak ellenére sem lettek sokkal jobbak, hogy a magyar állam csaknem tíz éve ezt ígérte Strasbourgnak – állítja egy volt rab és a Magyar Helsinki Bizottság kriminológusa. A BvOP bezárja a kiegyezés után nem sokkal épült győri börtönt, ahonnan még tavasszal akartak foglyok megszökni, és sajtóértesülések szerint még két másik intézet is erre a sorsra jut. Bár a kormány 2015-ben öt új börtön megépítését tervezte, csak egy lesz belőle: Csengeren 1500 férőhelyes okosbörtönt építenek ötvenmilliárdból. Azt azonban nem tudni, hogy mi lesz azokkal a fogvatartottakkal, akiknek nem jut sem a reintegrációból, sem az okosbörtönből.
Élősködők
Anya három csokos gyerekkel otthon: a családpolitika kedvezményezettje, akit eltart az állam. Három gyerekkel csok nélkül ukrajnai menedékesként: „Úgy él az állam pénzén, hogy nem vállal munkát.” A kancelláriaminiszter szerint ezért szüntette meg a kormány a kárpátaljaiak lakhatási támogatását. Négyezer ember úgy élt a magyar állam pénzén, hogy nem vállaltak munkát – indokolta a Kormányinfón Gulyás Gergely miniszter azt a kormányhatározatot, amely augusztus 21-től megvonta az ukrajnai menedékesek lakhatási támogatását azoktól, akik nem közvetlenül háború sújtotta ukrán területről érkeztek, így a legnagyobb tömegben Magyarországon ragadt kárpátaljaiaktól. Kocson 120, nagy részben gyerek menedékesnek kellett elhagynia a szállását, az utcán esteledett rájuk. Végül egy verandán alhattak. A miniszter szerint „elköltöttünk évi tízmilliárd forintot, hogy olyan embereket is elszállásoljunk, akik egyébként munkaképesek”. Részben igazat mondott: a csecsemők, kiskorúak, súlyos betegek és öregek valóban nem vállaltak munkát, de száz-kétszáz éve nem nevezik őket munkaképesnek Európában – a négyezer menedékes naplopó döntő részét ugyanis ők teszik ki. Gulyás Gergely azt ugyanis nem említette, hogy tavaly nyáron a kormány már szűkítette a menedékesek lakhatásának állami támogatását. 2023. szeptember 15-től el kellett hagyniuk a magyar állam finanszírozta szálláshelyüket azoknak a munkaképes korú menedékeseknek, akik nem dolgoznak, illetve akiknek a munkahelye nem szerződött le a szállásadójukkal. (Itt írtunk erről.) Maradhattak a 65 év felettiek, a fogyatékossággal élők, a várandós nők, a 18 év alattiak és az egyik szülőjük. Ők vannak négyezren Gulyás Gergely szerint.