Volodimir Zelenszkij új törvényjavaslatot ígért, miután a korrupcióellenes ügynökség függetlenségét korlátozó jogszabályváltozás miatt több ukrán nagyvárosban napok óta tüntetnek. Az Európai Unióban sem nézték jó szemmel, hogy olyan jogszabály született Ukrajnában, amely megszüntette a két hatóság autonómiáját.
Az Ukrán Nemzeti Korrupcióellenes Hivatal (NABU) és a Speciális Korrupcióellenes Ügyészség (SAPO) tisztviselői július 23-án találkoztak Volodimir Zelenszkijjel, hogy a törvény hatályon kívül helyezését követeljék kevesebb mint egy nappal azután, hogy az elnök aláírta az új jogszabályt.
„A NABU-t és a SAPO-t megfosztják azoktól a garanciáktól, amelyek korábban lehetővé tették számukra, hogy hatékonyan teljesítsék feladataikat a legfelsőbb szintű korrupció elleni küzdelemben” – közölték az ügynökségek egy július 23-i Telegram-bejegyzésben.
A Zelenszkij által aláírt friss törvénymódosítás szerint a két korrupcióellenes szervezetet a jövőben az elnök által kinevezett főügyész ellenőrzi. Az indoklás szerint erre a lépésre az orosz befolyás elleni küzdelem miatt volt szükség. Az ügynökségek befolyásmentes munkájára ugyanakkor szüksége van Ukrajnának az Európai Unióhoz való csatlakozáshoz.
Zelenszkij később közölte, a tiltakozások „nem találtak süket fülekre”. „A legfelsőbb tanácsnak olyan törvényjavaslatot fogok benyújtani, amely válaszul megerősíti a bűnüldözési rendszert. Nem lesz orosz befolyás vagy beavatkozás a bűnüldöző szervek tevékenységébe, és ami nagyon fontos, a korrupcióellenes intézmények függetlenségére vonatkozó összes norma érvényben lesz” – fogalmazott az ukrán elnök.
Úgy tűnik, Zelenszkij ígérete nem hatotta meg a NABU és a SAPO tisztviselőit, akik kijelentették, hogy az újonnan elfogadott jogszabály-módosítások a jelenlegi állapotukban jelentősen korlátoznák a két szervezet függetlenségét. Szerintük „egyértelmű lépésekre” van szükség a korábban garantált kormányzati beavatkozás elleni biztosítékok visszaállításához.
Az Európai Unió az eredeti törvényjavaslat elfogadásáról szóló döntést „komoly visszalépésnek” nevezte, míg a törvény más ellenzői aggodalmukat fejezték ki amiatt, hogy Ukrajna letér a demokratikus útról.
Németország szerint a jogszabályváltozás „akadályozza Ukrajna útját az Európai Unió felé”, míg Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke, aki komoly aggodalmát fejezte ki jogszabályváltozás lehetséges következményeivel kapcsolatban, arra kérte Zelenszkijt, magyarázza el a korrupcióellenes ügynökségekről szóló törvény módosításait.
„Von der Leyen elnök asszony komoly aggodalmát fejezte ki a módosítások következményeivel kapcsolatban, és magyarázatot kért az ukrán kormánytól” – erősítette meg Guillaume Mercier, az EU szóvivője.
Benjamin Haddad, Franciaország európai ügyekért felelős minisztere július 23-án hozzátette, még nem késő Ukrajna számára, hogy visszavonja a döntést. Haddad a France Inter rádiónak nyilatkozva hozzátette: „rendkívül éberek leszünk a témában”.
Az ukrán főváros, Kijev elleni hatalmas légitámadások ellenére az elmúlt napokban több száz ukrán tüntetett a városközpontban, követelve Zelenszkijtől a törvényjavaslat megvétózását, mondván, hogy azt elhamarkodottan fogadták el, és lehetővé tenné a kormány számára, hogy beavatkozzon a nagy horderejű korrupciós ügyekbe.
„Ami most történik, teljesen irracionális. Lényegében tíz évvel visszaveti Ukrajnát a korrupció elleni küzdelemben” – mondta egy kijevi helyi lakos a Szabad Európa ukrán szerkesztőségének.
A NABU az állami intézmények közötti korrupciót vizsgálja, míg a SAPO más korrupciós ügyeket üldöz. A NABU 2015-ös működése óta folytatott nagy horderejű vizsgálatainak egy része kínos helyzetbe hozott több magas rangú tisztviselőt.
Az új törvény, amelyet Zelenszkij pártja, a Nép Szolgája terjesztett elő a parlamentben, az ügynökség korábbi vezetőjét megfosztva hatalmától a főügyészt tette meg a SAPO tényleges vezetőjévé.
Ez lehetővé teszi a főügyész számára, hogy egyoldalúan lezárja a magas rangú tisztviselőket érintő ügyeket, és azt is, hogy a NABU által vizsgált ügyeket más ügynökségekhez rendelje át.
Ennek ellenére a Ruszlan Kravcsenko ukrán főügyész arról beszélt a médiában, hogy az ügynökségek a korábban tervezettek szerint működnek tovább, elismerte ugyanakkor, hogy a törvénymódosítással „a főügyész szélesebb hatáskört kapott”.
A NABU és a SAPO munkáját érintő jogi változásokat házkutatások és őrizetbevételek előzték meg.
Mint arról a Szabad Európa beszámolt, július 21-én az ukrán belbiztonsági szolgálat, az SBU letartóztatta a NABU két munkatársát. Egyiküket azzal gyanúsítják, hogy Oroszországnak kémkedett, míg a másiknak orosz szervezetekkel való állítólagos üzleti kapcsolatai miatt kell felelnie. Emellett több tucat házkutatást hajtottak végre az ügynökség alkalmazottainál.
Az SBU azt állította, hogy egyes tisztviselőknek kapcsolataik voltak betiltott politikai csoportokkal, köztük egy szökésben lévő ukrán képviselő volt pártjával.