Ukrajnában és Oroszországban a hétvégén egyre intenzívebbé váltak a dróntámadások és a harcok. Zelenszkij ukrán elnök azzal vádolta Szlovákia miniszterelnökét, hogy a Kreml parancsának tesz eleget, amikor Ukrajnának és a saját népének is kárt okoz az élesedő energiaviszályban.
„Úgy tűnik, Putyin parancsot adott Ficónak, hogy a szlovák nép érdekeinek rovására nyisson egy második energiafrontot Ukrajna ellen – írta Zelenszkij a közösségi médiában. – Csak ezzel magyarázható Fico fenyegetése, hogy leállítja Ukrajna vészhelyzeti áramellátását télen, miközben Oroszország az erőműveinket és az energiahálózatunkat támadja.”
December 27-én Robert Fico azzal fenyegetőzött, hogy leállítja az áramszállítást Ukrajnába, ha Kijev gátolja az orosz gáz áthaladását Szlovákiába. Ukrajna bejelentette, hogy január 1. után nem hosszabbítja meg az orosz állam tulajdonában lévő Gazprommal kötött tranzitszerződését, mivel a Nyugat el akarja zárni a Kreml háborús finanszírozási forrásait. A lépés több európai országba leállítaná a gázszállításokat.
A tranzitmegállapodást még azelőtt írták alá, hogy Oroszország 2022 februárjában megindította teljes körű invázióját Ukrajna ellen. Azóta az európai országok zöme alternatív gázforrások fejlesztésébe kezdett, ám Fico szerint az alternatívák keresése túl sokba kerül Szlovákiának. Orbán Viktor magyar miniszterelnökkel együtt magára haragította a Nyugatot azzal, hogy az amerikai és uniós szankciók ellenére továbbra is szoros kapcsolatot ápol Putyinnal. Fico hét elején meglátogatta Putyint Moszkvában, és felajánlotta, hogy házigazdája lesz az esetleges béketárgyalásoknak Ukrajna és Oroszország között.
Zelenszkij azt mondta, hogy Ukrajna áramimportjának csaknem húsz százalékát Szlovákia adja. „Szlovákia az egységes európai energiapiac része. Ficónak tiszteletben kell tartania a közös európai szabályokat. (…) Semmilyen önkényes pozsonyi döntés vagy Moszkva Ficónak adott utasítása nem tudja megszakítani Ukrajna áramellátását, de minden bizonnyal megszakíthatja a jelenlegi szlovák hatóságok kapcsolatát az európai közösséggel” – tette hozzá, azt állítva, hogy a lépés évente kétszázmillió dollártól fosztaná meg Szlovákiát.