Akadálymentes mód

A legfrissebb hírek

Volt szlovák külügyminiszter: Szijjártó Pozsonyban már eljátszotta, amit most Prágában


Szijjártó Péter (b) és Rastislav Káčer, a magyar és a szlovák külügyminiszter kézfogása még az előző pozsonyi kormány idején, 2022 végén
Szijjártó Péter (b) és Rastislav Káčer, a magyar és a szlovák külügyminiszter kézfogása még az előző pozsonyi kormány idején, 2022 végén

A következő hadszíntér az orosz befolyás közép-európai kiterjesztéséért folyó műveletben a választások előtt álló Csehország lesz – figyelmeztetett a volt szlovák külügyminiszter, aki szerint Szijjártó Péter titkos prágai útja egy Pozsonyban már kipróbált módszert követ.

Az előző szlovák kormány külügyminisztere arra figyelmeztetett, hogy a romániai kísérlet után a 2025 októberében parlamenti választásokat tartó álló Csehország lehet az orosz befolyásszerző törekvések következő célpontja, ahol több, a bejutási küszöb határán lévő oroszbarát párt megtolásával és az Orbán-szövetséges Babiš győzelmével gyökeresen megváltozhatnak az erőviszonyok és a politikai irányvonal.

A korábbi szlovák külügyminiszter orosz érdekeket lát a háttérben

Rastislav Káčer – aki korábban Budapesten és Washingtonban is volt nagykövet – az Európai Politikai Központ (EPC) által a Fico-kormány Nyugat-ellenes és tekintélyelvű fordulatáról tartott beszélgetésen szélesebb kontextusba helyezte Szijjártó Péter cseh kormány részéről élesen bírált titkos prágai látogatását is, emlékeztetve arra, hogy a magyar külügyminiszter a legutóbbi parlamenti választások előtt Pozsonyban – ignorálva az akkori szlovák kormányt – Robert Ficóval egyeztetett és állt a kamerák elé. „Ez egy trend” – mutatott rá a szlovák diplomácia korábbi feje, aki szerint jóval komolyabban kellene venni az ilyen beavatkozási kísérleteket.

Káčer az EPC rendezvényén elmesélte, hogy 2023 tavaszán, még a szlovákiai választások előtt V4-es külügyminiszteri találkozót tartottak Pozsonyban. A magyar diplomácia irányítója késett, mint kiderült, azért, mert Robert Ficóval, a választásokon később győztes SMER vezetőjével tárgyalt és tartott közös sajtótájékoztatót. A korábbi szlovák külügyminiszter szerint mind a három jelen lévő külügyminiszter sértésnek vette Szijjártó udvariatlan gesztusát és az inzultust, és a szlovák vendéglátó csak cseh és lengyel kollégájának rábeszélésére állt el attól, hogy kizárják a megbeszélésből Szijjártót.

„Amikor ezután nyilvánosan bíráltam Szijjártó magatartását, a saját kormányomon belül is magamra maradtam” – mondta a korábbi diplomata és politikus, aki szerint a pozsonyi kormány elkövette azt a hibát, hogy alábecsülte a szerinte koordinált akciót, amelyben a magyar kormány mellett Moszkva kezét véli felfedezni. Szerinte Szijjártó Péter lényegében ugyanezt tette most, amikor hivatalos cseh partnerei tudta nélkül és kihagyásával találkozott Andrej Babišsal, Orbán Viktor szövetségesével a Patrióták Európáért nevű szélsőjobboldali EP-frakcióban.

„A cseh külügyminiszter határozottan nem keres fel titokban más országokat, hogy bírálja a kormányukat és támogassa az ellenzéket. Nem tartom ezt jónak, semmiképp nem a jó kapcsolatokra való törekedés jele” – szögezte le Petr Fiala cseh miniszterelnök, Vlastimil Válek cseh miniszterelnök-helyettes pedig az X-en „Moszkva trójai falovának” nevezte Szijjártót.

Oroszpárti tömb jöhet létre Közép-Európában

Káčer szerint Babiš ugyan nagyon kedveli a magyar miniszterelnököt, de – legalábbis eddig – Orbánnál kevésbé tekintélyelvű és Oroszországgal kevésbé szimpatizáló politikus volt, ugyanakkor ez szerinte egyre inkább változóban van. Csehország meglátása szerint az orosz befolyásolási művelet újabb hadszíntere lesz, az Orbán–Fico- (és Moszkva) tengely megpróbálja átállítani Csehországot is, amelynek jelenlegi kormánya kifejezetten Kreml-ellenes és Ukrajna-párti. A volt szlovák külügyminiszter úgy véli, hogy Orbán sokkal agyafúrtabb a két év óta az orosz propagandát szajkózó Ficónál, mindig hagy teret a visszavonulásra.

Szerinte Babišnak ugyanakkor arra is tekintettel kell lennie, hogy potenciális választói közül sokakat elriaszthat közelsége Orbánhoz és Ficóhoz. Káčer arra számít, hogy Moszkva nagy erőfeszítéseket tesz majd annak érdekében, hogy két olyan párt, amelyik nyíltan rokonszenvez Oroszországgal, átlépje az ötszázalékos bejutási küszöböt. Az egyik a motorosok pártja, a másik pedig a Kateřina Konečná vezette cseh kommunisták. Mivel Babiš az utolsó felmérések szerint közel áll a negyven százalékhoz, a korábbi szlovák külügyminiszter félelmei szerint az oroszbarát erők támogatásával letérítheti Csehországot az eddigi útról.

Rastislav Káčer szerint létezik egy orosz terv – amelyről egyébként korábban Dmitrij Medvegyev korábbi orosz elnök is értekezett –, miszerint hozzanak létre Európa közepén, a Nyugat és a Kelet metszéspontjában egy több országból álló oroszbarát tengelyt. Úgy tűnik, hogy a szélsőjobboldali Osztrák Szabadságpárt (FPÖ) és Babiš hatalomra kerülésével, továbbá Orbánnal és Ficóval ez a terv akár meg is valósulhat. „Ehhez nem kellene a kör tagjainak kilépniük az EU-ból, hiszen belül, az uniós politikák bomlasztásával sokkal hasznosabbak az oroszoknak.”

A beszélgetés szlovák meghívottainak körében egyetértés volt arról, hogy az Európai Uniónak nem szabad félvállról vennie az aggasztó demokráciaellenes szlovákiai folyamatokat, mert egy veszélyes mintázat részeit képezik.

  • 16x9 Image

    Gyévai Zoltán

    Gyévai Zoltán a Szabad Európa brüsszeli munkatársa. Több mint harminc éve újságíró, ebből 25 évet Brüsszelben dolgozott tudósítóként. Pályáját az Esti Hírlapnál kezdte, majd a Köztársaság című hetilap és a Magyar Hírlap külpolitikai rovatának tagja volt. Ez utóbbit és a Figyelőt az EU központjából tudósította éveken keresztül. A BruxInfo brüsszeli uniós hírportál alapítója és főszerkesztője. Másfél évtizeden át az InfoRádió Brüsszeli hét című műsorának állandó uniós szakértője.

XS
SM
MD
LG