„Ez a rendszer egypatrónusos – ha levágod a fejét, összeomlik” – mondja Deme Zoltán közbeszerzési szakértő, aki szerint ha Orbán Viktor bukik, az dominóhatást indíthat el, és sokaknak megeredhet a nyelve. „Akkor lesz valódi elszámoltatás, ha egyre többen tanúskodnak” – teszi hozzá a volt jegybanki alkalmazott, aki belülről látta, hogyan foglalta el Matolcsy György a Magyar Nemzeti Bankot.
A beszélgetést itt tudja megnézni:
A beszélgetést itt tudja meghallgatni:
A beszélgetés összefoglalója:
- Az MNB megszállása történt 2013-ban, amikor Matolcsy György átvette a Magyar Nemzeti Bank irányítását. „Lecsatlakoztatták a rendszereket, mindenkitől elvették a jogosultságokat, és egyesével kellett sorban állni engedélyért” – mondja. A teljes átszervezés célja az volt, hogy a jegybank újraépüljön, de már a politikai vezetés szempontjai szerint. „Elbocsátottak embereket, sokan pedig maguktól mentek el, mert nem akartak ilyen közegben dolgozni.”
- Az alapítványi konstrukciók révén a közpénz „elvesztette közpénz jellegét”, és ingatlanokba, műkincsekbe, cégekbe „zárták”.
- Túlárazásokon keresztül válhatott magánvagyonná az alapítványokba kiszervezett vagyon. „Háromért vette, harmincért adta el az alapítványnak” – ez volt a vagyonkiáramlás technikája.
- A rendszer informális, személyre szabott jogalkotás jellemzi – ezért csak politikai fordulattal lehet elszámoltatni.
- Deme szerint Magyar Péter támogatása csak akkor képzelhető el, ha világos garanciákat ad. „Mi vagyunk a megrendelők, ő meg a vállalkozó. Előbb mondja meg, milyen házat épít.”
- Ha Magyar Péter kormányra kerülne, az első napok egyik legfontosabb döntésének az arányos választási rendszer elfogadásának kellene lennie. Ez ugyanis biztosítaná, hogy a jövőben ne jöhessen létre újra olyan túlhatalom, mint amit a Fidesz kiépített. „Aki egyszer kétharmadot szerez, az az első napon hozza meg a döntő közjogi változtatásokat – nincs második esély”.