Donald Trump amerikai elnök minapi kirohanása után több magas rangú republikánus politikus is támogatásáról biztosította Ukrajnát és élesen bírálta Oroszországot.
Az amerikai elnök az utóbbi napok folyamán „választások nélküli diktátornak” nevezte ukrán kollégáját, Volodimir Zelenszkijt, illetve azt sugallta, hogy Ukrajnát terheli a felelősség a háborúért. Megjegyzései aggodalmat keltettek a Republikánus Párt hagyományos héjái körében, akik attól félnek, hogy az ukrajnai támogatások beszüntetése felbátoríthatja Vlagyimir Putyin orosz elnököt.
Trump Zelenszkijjel szembeni heves támadásait többen nem nézik jó szemmel a szenátus republikánus politikusai közül, ők továbbra is Oroszország áldozatának tekintik Ukrajnát, ezért szerdán újfent határozott támogatásukról biztosították a megtámadott országot, és óva intettek attól, hogy szemet hunyjanak az orosz agresszió felett.
John Kennedy nem köntörfalazott, amikor a Putyin jelentette fenyegetésről beszélt. Úgy jellemezte mint „fekete szívű gengszter (…) aki mellett Jeffrey Dahmer (egy hírhedt sorozatgyilkos) Teréz anyának tűnik. (…) Vlagyimir Putyin az, aki a háborút elkezdte (…) Keserű tapasztalatok alapján úgy vélem, hogy Vlagyimir Putyin egy gengszter. Sztálin vérszomjával rendelkezik” – mondta.
Hasonlóan nyilatkozott Roger Wicker is, aki leszögezte, hogy a háború lezárásáról szóló tárgyalásokban az ukránoknak is részt kell venniük, és figyelembe kell venni az európai érdekeket is. „Putyin háborús bűnös, élete végéig börtönben kellene ülnie.”
Egy másik republikánus szenátor, Thom Tillis nem értett egyet azzal, hogy Trump diktátornak nevezte Zelenszkijt, bár kerülte az amerikai elnök közvetlen bírálatát. „Ezt a szót én nem használnám – jelentette ki, hozzátéve, hogy erkölcsileg nem lehet egyenlőségjelet tenni Zelenszkij és Putyin közé. – Egyértelmű, hogy Vlagyimir Putyin felelős a háborúért. Az ő döntése vezetett megszámlálhatatlanul sok ukrán meggyilkolásához, megerőszakolásához, megkínzásához, elrablásához. Őt terheli a felelősség ezért a háborúért” – hangsúlyozta sajtótájékoztatóján.
John Thune, a szenátusi republikánus többség vezetője sem volt hajlandó kritizálni Trumpot a megjegyzései miatt. „Az elnök a maga nevében beszél – mondta újságíróknak. – Amit én támogatok, az egy békés kimenetel és eredmény Ukrajnában. Azt hiszem, hogy most a kormányzat, az elnök és csapata ennek elérésén dolgozik.”
Oleh Didenko, az ukrán Központi Választási Bizottság elnöke a Szabad Európának nyilatkozva kiemelte, hogy az ukrajnai választások emlegetése kizárólag Oroszországnak kedvez. „A kérdést azért vetik fel, hogy aláássák az ukrán kormány legitimitását, hogy gyengítsék a kormányba vetett bizalmat, hogy gyengítsék a nemzetközi partnerek Ukrajnának nyújtott támogatását – mondta. – Véleményem szerint ez a hibrid hadviselés eleme, amelyet ellenségünk aktívan használ.”