Ukrajna továbbra is készen áll a béketárgyalásokra, amennyiben Oroszország bizonyítja, hogy maga is hajlandó jóhiszemű egyeztetésre, de egyelőre ennek nem látni semmi jelét a Kreml részéről – közölte Dmitro Kuleba szerdán Kínában.
Az ukrán külügyminiszter kínai kollégájával, Vang Jivel tárgyalt Kantonban, majd aláhúzta: „Meggyőződésem, hogy egy igazságos ukrajnai béke Kínának is stratégiai érdeke.”
Fontosnak nevezte, hogy a kelet-ázsiai állam globálisan szerepet vállaljon a béketeremtésben, és kifejtette, hogy Ukrajna kész egy bizonyos ponton tárgyalásokat kezdeni Oroszországgal, de kizárólag akkor, ha Moszkva is bizonyítja, hogy hajlandó jóhiszemű egyeztetésekre, aminek eddig semmi jelét nem lehetett látni.
Ehhez kapcsolódóan: Pekingbe látogatott az ukrán külügyminiszter
Kuleba elmondta, hogy alaposan tanulmányozta a hat pontból álló brazil–kínai béketervet, ugyanakkor úgy vélekedett, hogy el kell kerülni a különböző, egymással versenyző rendezési javaslatokat, ehelyett rendkívül fontos lenne a közvetlen párbeszéd Kijev és Peking között.
Vang hangsúlyozta, hogy országa szerint minden konfliktust a tárgyalóasztalnál kellene megoldani. Megjegyezte, hogy az utóbbi időben az ukrán és az orosz fél is jelezte, hogy bizonyos fokig kész lenne tárgyalni.
„Bár a feltételek és az időzítés még nem érett be, támogatunk minden erőfeszítést a béke érdekében, készek vagyunk konstruktív szerepet játszani a tűzszünetben és a béketárgyalások újraindításában” – mondta.
Kuleba látogatása sokakat váratlanul ért, miután Peking rendkívül szoros kapcsolatot ápol Moszkvával, és a diplomáciai érintkezés során eddig a kínai fél bizonyos távolságot tartott a magas rangú ukrán tisztségviselőktől.
Kína semleges félként igyekszik beállítani magát a fegyveres konfliktusban. Azt hangoztatja, hogy nem szállít halált okozó eszközöket Oroszországnak, szemben az Egyesült Államokkal, amely komoly katonai támogatást nyújt Ukrajnának.
Ehhez kapcsolódóan: Képes lehet-e Kína békét teremteni Oroszország és Ukrajna között?
Vlagyimir Putyin orosz és Hszi Csin-ping kínai elnök ugyanakkor többször is arról beszélt, hogy országaik partnersége „határtalan”, a NATO tagállamai pedig az egyre mélyülő együttműködésre tekintettel az invázió „meghatározó segítőjének” minősítették Pekinget az észak-atlanti szövetség csúcstalálkozóján.
Az ukrán diplomácia vezetője most jár először a kelet-ázsiai országban a háború két és fél évvel ezelőtti kezdete óta. A látogatás a tervek szerint péntekig tart.
Kijevi tájékoztatás szerint Kuleba az út során „az orosz agresszió megállításának lehetőségeire, továbbá Kína esetleges szerepvállalására fog összpontosítani a tartós és igazságos béke elérésében”.
Alekszander Gabujev szakértő rámutatott, hogy Ukrajna egyebek mellett valószínűleg arról is próbálja meggyőzni Kínát, hogy vegyen részt a tervezett második békecsúcson.
Egy másik elemző, Björn Alexander Düben szerint lehetséges, hogy Kína határozottabb szerepet kíván vállalni a közvetítésben, mert a konfliktus egyre jelentősebb károkat okoz az ország gazdaságának és üzleti érdekeinek.
Az utóbbi évek során Oroszország a nemzetközi szankciók nyomán még súlyosabb függőségi helyzetbe került Kínától.
Ehhez kapcsolódóan: Buda Péter: Az elmúlt években rengeteg rubel gurult itt szét
Kína semleges szereplőként kívánja feltüntetni magát a konfliktusban, azonban Oroszország narratíváit ismételgeti, illetve különböző formában segítséget nyújt az agresszor hadigépezetének működéséhez.
Az ország nem vett részt az előző havi svájci békecsúcson sem, így tiltakozva az ellen, hogy nem hívták meg a Kreml képviselőit.
Moszkva és Peking együtt dolgozik a korábbi, nyugati dominanciájú világrend megbontásán.