„Figyelemmel kíséri-e a Bizottság a magyarországi médiaszabadság helyzetét?” – kérdezte Ujhelyi István az uniós biztost. Levelében ismerteti a lapunk által feltárt bizonyítékokat a Médiaszolgáltatás-támogató és Vagyonkezelő Alap (MTVA) kormánypártiságáról.
A levél szerint mindez „tökéletes tanúbizonyságot ad arról, hogy a közpénzből fenntartott és forintmilliárdokat felemésztő köztelevízióban azt adják le, amire a magyar kormány engedélyt ad.” A képviselő arra kíváncsi, milyen lépéseket tervez tenni a Bizottság az ügyben.
Vera Jourova szeptember végén arról beszélt egy interjúban, hogy „a magyar médiában alig jelenik meg a kormánnyal kapcsolatos kritika, így a magyarok nagy része nem tud saját véleményt alkotni”. Ennek nyomán a magyar kormány képviselői az uniós biztos menesztését követelték. Vera Jourova dolgozott a magyar kormányt a korábbi Tavares,- illetve Sargentini-jelentéseknél visszafogottabban, de bíráló jogállamisági jelentésen is.
Orbán Viktor kormányfő ezt nyilatkozta róla egyik szokásos pénteki, interjú formájú rádiójegyzetében: „Jourová asszony, aki egy cseh, a saját fajtájával szemben az idegenekkel fog össze, és azoknak ad igazat.” Az uniós biztost egyébként a miniszterelnök mérsékelt szövetségesének tekinthető Andrej Babis vezette cseh kormány delegálta. (A cseh kormány ugyanakkor nem támogatja a magyar és a lengyel vétót az uniós költségvetés és gazdasági helyreállítási csomag ügyében.)
A hozzá feltett kérdésekre a biztosnak kötelező válaszolnia, de konkrét határidő nélkül. Ez általában egy hónapon belül meg szokott történni.
Ujhelyi István egy tavalyi, a Bizottsághoz benyújtott javaslatáról is beszélt, melyben egy európai médiahatóság felállítását javasolta. „A Bizottság ezt akkor azzal utasította el, hogy nincs benne az Alapszerződésben” – mondta lapunknak, hozzátéve, hogy a javaslatot most megint elő akarja venni.
Cseh Katalin a Bizottság tétovaságáról
Megkérdeztük a szintén EP-képviselő, momentumos Cseh Katalint is, hogy tud-e Jávor Benedek lapunknak tett állításáról, miszerint a Bizottság egy ideje már tárgyal a magyar kormánnyal a hazai médiaszabályozás megváltoztatásáról. Ő a következőt mondta: „tudomásom szerint a Bizottság már dolgozik az ügyön, ami, remélem, fel fog pörögni”.
Hogy ez egyelőre valószínűleg nem diskurzus a kormány és a Bizottság között, arra a képviselő azon szavaiból következtethetünk, miszerint „remélem, hogy ez elindítja a párbeszédet”, utalt a magyar költségvetési vétóra. „Most látni, hogy mekkora problémákhoz vezet, hogy a Bizottság nem foglalkozott a sok médiapanasszal: az egész Unió sínyli épp meg, hogy nem léptek”.
Kormánypárti képviselők véleménye
“Nem fideszes, ez a közmédia. Ez egy független hely” – mondta Halász János a Telex riporterének. „Ne a hangfelvételt nézze, hanem a hírműsorokat! Objektív, független. Majdnem csak az ellenzéket láttam itt hétvégén, Varjú Lászlótól lefele-felfele” – tette hozzá a kormányfrakció képviselője.
Nacsa Lőrinc úgy gondolja, hogy a közmédia kiegyensúlyozott, abban az ellenzék sajtótájékoztatóiról is beszámolnak. „Szerintem a közmédia pártatlanul tudósít. Amikor én megnézem a Híradót, azt látom, hogy az ellenzéki képviselők, baloldali képviselők sajtótájékoztatói ugyanúgy ott vannak” – nyilatkozta a kormánypárti politikus a Telexnek.
„Én szerintem elég kormánypárti, ugyanolyan, mint amilyen, amikor a baloldal volt kormányon. Annyira elfogult körülbelül, mint akkor” – vélekedett Kerényi János fideszes képviselő. A Telexnek arra a kérdésére, hogy normális-e, ha egy közmédia elfogult, Kerényi azt mondta: „Ez minden országban így van. Tehát a közmédia az kormánypárti. Onnan kapja az elemózsiát, világos, hogy odahúz.”
Érdekesnek találta cikkünket? Ingyenes mobilalkalmazásunkkal bárhol és bármikor elérheti a Szabad Európa weboldalának tartalmát! Töltse le díjnyertes applikációnkat a Google Play vagy az Apple Store kínálatából!