Akadálymentes mód

A legfrissebb hírek

Patriot rendszereket küld Ukrajnának Donald Trump, aki a háborúról szóló „jelentős” nyilatkozatra készül


Volodimir Zelenszkij ukrán elnök és Donald Trump amerikai elnök Ferenc pápa temetésén a vatikáni Szent Péter-bazilikában, 2025. április 26-án
Volodimir Zelenszkij ukrán elnök és Donald Trump amerikai elnök Ferenc pápa temetésén a vatikáni Szent Péter-bazilikában, 2025. április 26-án

Donald Trump amerikai elnök további Patriot légvédelmi rendszereket küld Ukrajnába – valószínűleg az Európai Unión keresztül. Ezt ő maga jelentette be, miközben Kijev, Moszkva és a világ többi része is arra a nyilatkozatra vár a konfliktusról, amelyet megfogalmazása szerint jelentősnek szán.

Trump nem közölt részleteket a Kijevnek szánt Patriot-szállítmányokról, amelyek létfontosságúnak tartanak és régóta kérnek az ukránok városaik védelmében, az éjszakai orosz légicsapások ellen.

Az amerikai elnök vasárnap újságíróknak egy Washington melletti katonai támaszponton nyilatkozva ismét bírálta Vlagyimir Putyin orosz elnököt; „Szépeket mond, de utána este mindenkit lebombáz. Van itt egy kis bibi. Nekem ez nem tetszik” – mondta Trump, amikor bejelentette, hogy az Egyesült Államok Patriotokat küld Ukrajnának. Azt nem közölte, hány darabot, csak annyit, hogy az Európai Unió fizet majd értük, ugyanakkor nem nevezte meg azokat az EU-tagállamokat, amelyek részt vennének egy ilyen tranzakcióban.

Különféle, nagyon kifinomult katonai felszereléseket fogunk küldeni – mondta Trump.

Washington július 2-án bejelentette, hogy leállítja a Kijevbe irányuló fegyverszállítások egy részét. Trump azonban azóta egyre többször bírálta a tűzszünetet elutasító Putyint, majd július 10-én közölte, hogy az Egyesült Államok további fegyvereket küld Ukrajnának a NATO-országokon vagy más európai szövetségeseken keresztül.

Friedrich Merz német kancellár Trumppal folytatott július 4-i telefonbeszélgetésben felvetette annak lehetőségét, hogy Berlin Patriot rakétákat vásárolhat Washingtontól, majd a kifinomult rendszereket Kijevnek szállíthatja. Boris Pistorius német védelmi miniszter július 14-én érkezik Washingtonba, hogy amerikai tisztviselőkkel tárgyaljon.

Trump agresszív politikát vázolhat fel

Az Egyesült Államok eddig három Patriot rakétaüteget szállított Ukrajnának, még Joe Biden elnöksége alatt. A Patriot a világ egyik legfejlettebb légvédelmi rendszere, amely képes ballisztikus és cirkálórakéták elfogására is. Ukrajna ezen kívül további négy Patriot tüzérségi üteget kapott: hármat Németországtól és egyet egy európai nemzetcsoporttól.

Trump július 14-re tervezett nyilatkozata az Ukrajna elleni orosz támadások viszonylagos visszaesése közepette hangzik el, miután az előző hetekben az orosz erők rekordszámú légitámadást hajtottak végre Ukrajna ellen.

Közben az Axios amerikai portál két, a tervhez közel álló forrásra hivatkozva, július 13-án késő este arról számolt be, hogy Trump a beharangozott nyilatkozatában jelentős változást fog bejelenteni a háborúval kapcsolatos stratégiájában. Agresszív politikát vázol majd fel egyebek között Ukrajnának szánt támadófegyverekről. A Fehér Ház nem kommentálta a jelentést.

Halálos orosz rakétatámadás egy személyvonat ellen
please wait

Jelenleg nincs elérhető tartalom

0:00 0:01:26 0:00

Diplomáciai nagyüzem

Mark Rutte, a NATO főtitkára július 14-én találkozik Trumppal, hogy megvitassák egyebek között az ukrajnai helyzetet. A védelmi szövetség közleménye szerint Rutte kétnapos látogatása során Marco Rubio külügyminiszterrel, Pete Hegseth védelmi miniszterrel és kongresszusi tagokkal is találkozik. Közben Trump ukrajnai különmegbízottja, Keith Kellogg július 14-én Ukrajnába látogatott volna.

Az ukrán külügyminisztérium megerősítette Kellogg látogatását, de részleteket nem hozott nyilvánosságra. Az ilyen látogatások pontos útvonalait biztonsági okokból gyakran titokban tartják.

Trump egyik legerősebb szövetségese, Lindsey Graham szenátor utalt arra, hogy Trump növelheti a fegyverszállításokat. A szenátor a CBS News-nak nyilatkozva azt mondta: a következő napokban rekord mennyiségű fegyver áramlik majd Ukrajna védelmére.

A szenátor az orosz elnök egyik legnagyobb tévedésének nevezte, hogy Putyin játszadozott Trumppal. Az elkövetkező napokban és hetekben hatalmas erőfeszítéseket tesznek majd, hogy Putyint leültessék a tárgyalóasztalhoz – tette hozzá Graham.

Richard Blumenthal demokrata szenátor, aki Grahammel együtt vett részt a CBS műsorában, azt mondta, egyre nagyobb a konszenzus az amerikai Kongresszus és az európai szövetségesek között a G7-országok által a háború elején befagyasztott háromszázmilliárd dollárnyi orosz vagyon egy részének lehívásával kapcsolatban, hogy ezzel segítsék Kijevet.

Az amerikai elnök, akit korábban gyakran vádoltak azzal kritikusai, hogy túl elnéző az orosz vezetéssel, az utóbbi hetekben egyre kritikusabban viszonyul Moszkvához, miután az orosz erők fokozták az Ukrajnát sújtó légicsapásokat és visszautasították a tűzszünetre irányuló amerikai erőfeszítéseket.

Donald Trump január 20-i beiktatása óta hatszor beszélt telefonon Putyinnal. Az orosz elnökkel szembeni élesebb kritikája azért is figyelemre méltó, mert korábban pozitív és hízelgő megjegyzéseket tett Putyinra. Okosnak nevezte őt, és azt mondta, hogy nagyon jó kettejük kapcsolata. Trump korábban utalt arra, hogy képes lesz ezt a kapcsolatot kihasználni a tűzszünet eléréséhez.

Oroszország idén fokozta rakéta- és dróntámadásait, amelyek száma december óta hónapról hónapra növekszik. Az orosz erők az elmúlt hetekben erőteljesebben támadták a Kijev és más városok elleni támadásokat, miközben a frontvonalakon is előrenyomultak – igaz, hatalmas veszteségekkel.

„Az orosz légicsapások üteme gyors döntéseket igényel, és szankciókkal lehet megfékezni”írta Volodimir Zelenszkij ukrán elnök a Telegramon július 9-én.

Halálos fejlesztések: hogyan pusztítanak a Shahed drónok Ukrajnában?
please wait

Jelenleg nincs elérhető tartalom

0:00 0:01:31 0:00
Készült a Szabad Európa ukrán szerkesztősége, a Reuters és az AP jelentése alapján.
XS
SM
MD
LG