Másodjára is elmozdítaná az amerikai képviselőház Donald Trump elnököt, megszavazták az alkotmányos felelősségre vonási eljárást, az impeachmentet. Innentől a kongresszus felsőháza, a szenátus kezébe került a döntés az elnök sorsáról.
Az amerikai képviselőház többsége korábban példátlan módon másodszor is megszavazta az alkotmányos felelősségre vonási eljárást (impeachment) Donald Trump ellen. Az indok az elnök múlt heti, a támogatóinak a Capitolium elleni támadásában betöltött szerepe volt.
A 232-197 arányban eldőlt, január 13-i szavazást az alsóházban többségben lévő demokraták kezdeményezték, és több órás, szenvedélyes vita után került rá sor a képviselőházban.
A demokraták azután lépték meg ezt, miután Mike Pence alelnök a felszólításuk ellenére sem volt hajlandó élni az Alkotmány 25. módosítása adta jogával. Ez alapján ugyanis kihirdethette volna, hogy Trump "képtelen betölteni a hivatali kötelességeit és hatáskörét".
Miközben az impeachment-eljárás zajlott, illetve a rendőrség és a hadsereg a Joe Biden megválasztott elnök január 20-i eskütétele előtt erőszakos cselekményekre készült fel, Trump közleményt adott ki, melyben az erőszak ellen érvelt a támogatóinak.
A szenátus nem fog meghallgatást tartani január 20., tehát Joe Biden eskütétele előtt. Így Trumpot nem fenyegeti az, hogy idejekorán el kelljen hagynia az elnöki tisztségét.
Donald Trump elutasította demokrata kihívója, Joe Biden győzelmét a 2020. november 3-ai amerikai elnökválasztáson, miközben széleskörű választási csalásra hivatkozott, bármilyen bizonyíték bemutatása nélkül. A leköszönő elnök stábja és szövetségesei beadványok tucatjaival támadták meg a választási eredmény kihirdetését több államban és a legfelsőbb bíróságon is.
Ezzel szemben az igazságügyi miniszter is megerősítette, hogy jogszerűen és szabadon zajlott a szavazás. Donald Trump alaptalan vádaskodásai azonban odavezettek, hogy erőszakos tüntetők támadták meg az amerikai törvényhozás épületét 2021. január 6-án. Az összecsapásokban összesen öten vesztették életüket.
A zavargások idejére fel kellett függeszteni a törvényhozás alsó- és felsőházának együttes ülését, amelyet hagyományosan az elektori szavazatok hivatalos összesítésére hívtak össze a Capitoliumban. A rend helyreállítása után a képviselők ismét összeültek, és hitelesítették Joe Biden elnökválasztási győzelmét, megnyitva az utat január 20-i hivatali beiktatása előtt.
Az AFP, AP, dpa, Reuters és a The New York Times tudósításainak felhasználásával.
Ingyenes mobilalkalmazásunkkal bárhol és bármikor elérheti a Szabad Európa weboldalának tartalmát. Töltse le díjnyertes applikációnkat a Google Play vagy az Apple Store kínálatából.