Budapesten egy kivétellel minden választókerületi elnökét lecserélte a Fidesz, a párt alapító tagja, Németh Zsolt sem indul jövőre – értesült a Szabad Európa. Máshol, például Borsodban is nagyarányú személycserék zajlanak, míg Érden kisebb belső lázadást okozott, hogy Orbán Viktor patronáltja indul 2026-ban – a helyi KDNP akarata ellenére.
Akár negyven képviselőjét is lecserélheti a Fidesz – írtuk tavaly szeptemberi cikkünkben. Akkori kijelentésünket egyrészt Kubatov Gábor pártigazgatónak egy balatongyöröki fórumon elhangzott közlésére alapoztuk, miszerint várhatóan a képviselőjelöltek harmadától megválnak majd 2026-ra, valamint fideszes forrásainkra, akik közül többen állították, hogy a Fradi elnöke még visszafogott is volt.
Az azóta a pártban tapasztalható folyamatok igazolni látszanak tavalyi cikkünket. Több, egymástól független forrásból úgy értesültünk, hogy „nagyüzemben” folyik a pártban a választókerületi elnökök cseréje. A Fidesz szervezeti felépítését területileg a 106 országos egyéni választókerületre szabták: azok, akiket itt elnöknek választanak, szinte biztosan képviselőjelöltek is lesznek, nagyon ritka eset, hogy nem így történik.
Sorsod...
Borsod megyében hét választókerület van, ebből információink szerint nemrég háromban váltották le a „vk-elnököt”. A legnagyobb név kétségtelenül Hörcsik Richárdé. Ő 1990 óta képviselő, előbb MDF-es- majd 2002 óta fideszes színekben, jelenleg is a parlament Európai Ügyek Bizottságának elnöke, és vagy elnökként, vagy alelnökként 1990 óta folyamatosan vezette a testületet. Ráadásul eddig mindig stabilan hozta a borsodi 6-os (sátoraljaújhelyi székhelyű) választókörzetet, a 2022-es választásokon is 60,6 százalékot ért el.
Ehhez kapcsolódóan: tisztogatás jöhet a Fidesz hátországában.
Szintén nem lesz egyéni képviselő jövőre Riz Gábor. A borsodi 3-as, ózdi választókerület elnöke 2010-től képviselő, azóta stabilan nyerte a választásokat (legutóbb 58,9 százalékkal), és a parlament honlapjára 2022-ben feltöltött életrajza szerint idén 69 éves. Velük szemben a Miskolcon 2022-ben először a parlamentbe jutott Kiss János a jelek szerint csak átszálló jegyet váltott, és egy ciklus után már távozik is. (43,85 százalékos eredményével éppen csak megverte az MSZP-s Varga Lászlót, aki 42,6 százalékot ért el.)
Lázár utódja
Csongrád megye legismertebb kormánypárti politikusa, Lázár János már 2024-ben bejelentette, hogy nem indul többet egyéni képviselőjelöltként (a 24.hu tudósítása szerint azt azért legutóbbi utcafórumán nem zárta ki, hogy a Fidesz országos listáján ne szerepeljen a neve), helyette Czirbus Gábor, Makó Fidesz-KDNP-s alpolgármestere lett a helyi kistérség és a választókerület elnöke is, így szinte biztos, hogy ő indul jövőre. A megyében forrásaink szerint egy másik választókerületben is váltás várható: Farkas Sándor, az Agrárminisztérium 72 éves államtitkára vonul vissza a politikától Szentesen. A csongrádi 1-es választókerületben, Szegeden Bartók Csaba már 2023-ban lemondott, a választási kudarcát követően.
Van néhány megye, ahol egyelőre csak egy választókörzetben cseréltek elnököt/képviselőjelöltet. Vas megyében Hende Csabát Vámos Zoltán megyei főispán váltja majd Szombathelyen. Hende is igazi veterán politikusa a Fidesznek: a 2002-es vereség után alapvető szerepe volt a Polgári Körök megszervezésében, ezen kívül volt honvédelmi miniszter és nagyon sokáig fontos kapcsolattartó a Fidesz és a német kereszténydemokraták, a CDU között. Most azonban mennie kell.
A szomszéd várban, Győrben Kara Ákosra vár ugyanez a sors, pedig 2022-ben 60,3 százalékkal hozta a választókörzetét, amit 2010 óta mindig megnyert. Ő még csak 47 éves, 2014-2019 között fejlesztésekért felelős államtitkárként is dolgozott. Most a Fidesz városi frakcióvezetője, Fekete Dávid váltja. Baranya megye volt eddig az egyik kivétel, ami a választókerületi elnökökre és képviselőjelöltekre vonatkozott: itt Pécsett (Baranya 1-es választókerület) Őri László volt eddig is a választókerület elnöke, de 2022-ben nem ő indult, hanem Kővári János. Kővári ugyanakkor nem a Fidesz, hanem az Összefogás Pécsért Egyesület színeiben, de így is simán kikapott Mellár Tamástól. Jövőre viszont már Őri László próbálja megszerezni a mandátumot a Fidesznek a megyeszékhelyen.
Budapesti sorcsere
Az eddigi legradikálisabb változások Budapesten következtek be. Itt a 2022-es választások 18 választókerületének 17 indulója mondhat búcsút egyéni képviselői ambícióinak információink szerint. (Azóta némileg átrajzolták a fővárosi választókerületeket.) Ez persze összefügg azzal is, hogy a fővárosban már évek óta nem sok babér terem a Fidesznek. Nem véletlen, hogy tavaly a helyhatósági választások előtt – mint elsőként megírtuk – Orbán Viktor teljes sorcserét hajtott végre, aminek következtében egyetlen korábbi kerületi polgármester és kompenzációs listáról bejutott közgyűlési képviselő nem kapott mandátumot.
A három évvel ezelőtt a parlamenti választásokon indultak között egyetlen kivétel Dunai Mónika, aki nyert 2022-ben a 14. számú választókerületben (ami alapvetően a XVII. kerületet jelenti). Rajta kívül információink szerint mindenkinek mennie kell(ett). Szintén rendhagyó eset még Böröcz Lászlóé, aki ugyan kikapott három éve az 1. választókerületben Csárdi Antaltól, de tavaly polgármesterré választották az I. kerületben.
Itt a távozók között találjuk Németh Zsoltot (18. számú választókerület, XXII. kerület). Ő a Fidesz alapítója, 1990 óta képviselő, a tusnádfürdői találkozók állandó ceremóniamestere. Németh Zsolt sokáig volt meghatározó a Fidesz (és az ország) külpolitikájára, mára a kevés atlantista elkötelezettségű politikus egyike maradt a pártban. Zuglóban ugyanakkor a még csak 36 éves - és Hadházy Ákossal szemben alulmaradó - Borbély Ádám karrierje törhet meg.
Érden nem érdemes (lázadni)
Szintén nem indul Csepelen Németh Szilárd, Fidesz-alelnök, „rezsibiztos”. Ő polgármester is volt, de az utóbbi időben meghatározó szerepe volt abban, hogy a párt gyakorlatilag kinyírta magát a XXIII. kerületben azzal, hogy Németh Szilárd kiszorította a Fideszből Borbély Lénárd polgármestert. A nagy nevek között van még Sára Botond fővárosi főispán (VIII. kerület), Fürjes Balázs korábbi budapesti fejlesztésekért felelős államtitkár, a NOB tagja, vagy éppen Wintermantel Zsolt, aki Újpesten játszott sokáig (képviselőként, polgármesterként) meghatározó szerepet. Budán a jelek szerint Simicskó István KDNP-frakcióvezető, volt védelmi miniszter politikai karrierje kezd a végéhez érni. Bús Balázs III. kerületi elnököt nemrég váltotta Gyepesi Ádám, a 24.hu cikke szerint.
Bár a XIII. kerületben csak örökös „kamikaze szerepet” játszhatott az MSZP-vel szemben, de a jelek szerint erről is le kell mondania Harrach Péter fiának, Harrach Tamásnak, aki 2018 óta bukta a választásokat. A VII. kerületben Kovács Balázs Norberten az sem segített, hogy jelenleg is ő a fővárosi fejlesztésekért felelős kormánybiztos.
Érdekes eset Érdé; itt információink szerint a 68 éves Aradszki András szeretett volna újra indulni – ő 2010-től stabilan hozza a választókörzetét. Ennek ellenére jövőre az a Kardosné Gyurkó Katalin lesz a képviselőjelölt, aki nagyon kikapott tavaly a polgármester-választáson Csőzik Lászlótól, mindössze a szavazatok 32 százalékát szerezte meg. Úgy tudjuk, a helyi KDNP-ben kisebb lázadás is kitört, miután Pesti Imre regionális igazgató közölte velük a döntést, de ez sem számított, mivel – ahogy egy forrásunk fogalmazott – „Kardosné Gyurkó Katalint felülről nyomják”, vagyis személyesen Orbán Viktor választotta ki a posztra.