Több tízezer ember jelent meg az izraeli légcsapásban mintegy öt hónapja meghalt Haszan Naszr Alláh búcsúztatásán vasárnap egy bejrúti stadionban, amely felett átrepültek az izraeli légierő gépei is.
Egy libanoni tisztségviselő 450 ezer fősre becsült a stadionban és környékén megjelent tömeget. Egy Hezbollah-párti televíziós csatornán 1,4 milliós számról beszéltek. „Ez a hatalmas tömeg megerősíti, hogy a Hezbollah még mindig a legnépszerűbb párt libanoni szinten. Ennek következtében nem állják meg a helyüket azok a megállapítások, amelyek szerint a Hezbollah gyenge vagy leépült volna” – mondta Ali Fajjad, a csoport politikai szárnyának egyik tagja.
A vasárnapi esemény helyszíne felett izraeli vadászgépek repültek át. Jiszráel Kac, a zsidó állam védelmi minisztere szerint ezzel egyértelmű üzenetet küldtek: „Aki Izrael megsemmisítésével fenyegetőzik vagy csapást mér Izraelre, annak ez lesz a vége.” Az izraeli hadsereg nem sokkal korábban csapásokat mért több célpontra Libanon déli és keleti részein, illetve közzétett egy videót, amelyen a Naszr Alláhhal végző légitámadás látható.
A Hezbollah-vezérrel izraeli légicsapás végzett még szeptember végén a libanoni fővárosban; több mint nyolcvan bombát dobtak a búvóhelyére. A milíciát több mint harminc éven át irányító, régiószerte igen befolyásos és ismert Naszr Alláh kiiktatása súlyos csapást jelentett a szervezetre, ráadásul kijelölt utódja is gyorsan erre a sorsra jutott. A férfi a 2006-os libanoni háború után ikonná vált az arab világban, azonban sokat ártott a szervezet megítélésének, hogy beavatkoztak a 2011-ben kitörő szíriai polgárháborúba Bassár el-Aszad elnök oldalán.
Ehhez kapcsolódóan: Mi a Hezbollah, az Izrael ellen harcoló, iráni támogatású csoport?
Az egyszerre fegyveres szervezetként és politikai pártként működő Hezbollah az utóbbi hónapok során nagy veszteségeket szenvedett: Izrael likvidálta sok magas rangú parancsnokát, megsemmisítette katonai arzenálja egy részét, és a belső kommunikációját is sikerrel megzavarta. Bár az iráni támogatású milícia meggyengült, a szakértők szerint még nem szabad leírni.
Benjámin Netanjáhú izraeli miniszterelnök eközben megerősítette célját, hogy felszámolják a Hamász palesztin terrorszervezet uralmát a Gázai övezetben. „Gázát demilitarizálni fogják (…) és fel fogják számolni harcoló erőit. A győzelmet tárgyalás útján vagy más módon lehet elérni” – fogalmazott. Kijelentette, hogy országa bármikor kész visszatérni az intenzív harcokhoz, továbbá hangsúlyozta, hogy kivétel nélkül minden túszt ki fognak szabadítani.
A háború az 1200 emberéletet követelő, 2023. október 7-i izraeli terrortámadás után robbant ki, és eddig mintegy 48.300 halálos áldozattal járt. A január 19-én életbe lépő, többlépcsős tűzszüneti megegyezés keretében az első hathetes időszakban 33 izraeli túszt engednek haza cserébe 1904 palesztin fogolyért. A Gázai övezetben még mindig több mint hatvan embert tartanak fogva, akiknek nagyjából fele már vélhetően nem él.