Az orosz mintára létrehozott Szuverenitásvédelmi Hivatal újra aktivizálódott, ezúttal a 444.hu által nyílt pályázaton elnyert célzott uniós támogatást értékelték egy nemzetközi összeesküvés részének. A 444.hu szerint az anyag szórakoztató, de alapjaiban hamis és súlyosan félrevezető. A dokumentum egy állami szerv hivatalos anyaga, amelyben nincs feltüntetve a szerző, és hiányoznak a hivatkozások.
A Szuverenitásvédelmi Hivatal (SZvH) újabb írással értékelte egy nemzetközi összeesküvés részének azt, hogy az EU Kreatív Európa 2021–2027 programjának egyik nyílt pályázatán a 444.hu is nyert uniós támogatást.
A hivatal korábban is a hasonló megállapításaival vetette észre magát, például amikor a magyar közérdekű adatigénylést – tehát azokat az adatokat, információkat, amelyeket a magyar állam nyilvánosnak szán, és készen rendelkezésre állnak – veszélyes hírszerzési lehetőségként próbálta beállítani.
Ehhez kapcsolódóan: Gyorsított eljárást kért Brüsszel a SZvH ügyében az Európai Bíróságtól
A Szovjetunió megszűnése óta már ritkán előkerülő gondolat volt az a véleményük is, hogy amelyik korrupcióellenes szervezet külföldről is kap pénzt, az valójában nem a korrupció ellen dolgozik, hanem más államok fizetett ügynöke. Erről itt olvashat bővebben.
Nyílt pályázat a magyar kormány beleszólása nélkül = amerikai nyomásgyakorló módszer
Az SZvH szerző nélküli anyaga ezúttal is szokatlan logikát használ. Röviden összefoglalva ezúttal azzal volt problémájuk, hogy az Európai Unió Kreatív Európa 2021–2027 pályázati pénzeiből a TEFI (The Eastern Frontier Initiative) kiadói együttműködés is nyert uniós támogatást, utóbbinak pedig a 444.hu is partnere.
Az egész projekt nyilvános, ki van emelve a 444.hu oldalán, itt olvashatja. Röviden a részt vevő újságok, kiadók együttműködve foglalkoznak a közép-európai régió biztonságával, beszámolnak a fejleményekről. A kétéves projektre az EU nagyjából összesen egymillió euró támogatást adott öt ismert nemzetközi szereplőnek (a 444.hu mellett a holland Bellingcatnek, a lengyel Gazeta Wyborczának, a román PressOne-nak és a szlovák SME-nek).
Hiába deklarálták írásban a kiadók, hogy minden náluk megjelent állítás vagy vélemény a szerzők álláspontját tükrözi, nem feltétlenül felelnek meg az Európai Unió hivatalos véleményének, az SZvH pontosan az ellenkező állítást fogalmazza meg indoklás nélkül. „Az Európai Bizottság által finanszírozott cikkek, kiadványok egy Brüsszelben megfogalmazott geopolitikai stratégiát hirdetnek.”
A Szabad Európa amerikai, azaz teljesen külföldi finanszírozásból működik, még reklámok sincsenek az oldalon. Magyarországgal együtt huszonhárom olyan országban van jelen, ahol a szabad sajtó gyenge lábakon áll, vagy a kormány korlátozza a működését. Itt olvashat a küldetésünkről, a költségvetésünkről, a szervezetről, gazdasági és szakmai függetlenségünket biztosító szabályainkról: https://www.szabadeuropa.hu/rolunk
Az SZvH szerint a TEFI-projektben megjelent anyagoknak nem az objektív tájékoztatás, hanem „az Európai Bizottság által képviselt háborús stratégia kommunikációs támogatása” vagy a magyar közvéleménynek „az amerikai Demokrata Párt és üzleti körei érdekeinek megfelelő áthangolása” a célja. Az anyagból nem derül ki, hogy a hivatal ismeretlen szerzője szerint az utóbbi kettő egybeesik-e.
Ehhez kapcsolódik: Archív beszélgetés a III/III-as ügyosztály működéséről.
Annyi szerepel a szövegben, hogy „amerikai nyomásgyakorló” módszernek értékeli a Kreatív Európa program nyílt pályázatait, mivel ezekbe az uniós tagállami kormányok nem tudnak közvetlenül beleszólni.
A Kreatív Európa 2021–2027 uniós program pályázatairól egyébként itt tájékozódhat magyarul. Irodájuk van a budapesti XI. kerületben, ahol élőben is tudnak segíteni az érdeklődőknek, itt pedig nemsokára jelentkezhet a médiaműveltség előmozdítását célzó projektjeivel, illetve hamarosan lejár egy videójáték-fejlesztést támogató pályázati határidő is.
Megkerestük kérdéseinkkel az SZvH-t is, közreadjuk, ha válaszoltak.
444.hu: Szórakoztató, de alapállításaiban hamis
Hasonló véleménycikkek korábban is sűrűn szerepeltek a kormányközeli médiabirodalom sajtótermékeiben. A hivatal jelentése annyiban más, hogy ez egy állami szerv hivatalos anyaga. A 444.hu röviden reagált az egész jelentésre: szerintük az anyag szórakoztató, de alaptalan állításokat fogalmaz meg.
A részt vevő kiadók visszautasították a szerintük lejárató és megfélemlítő célzatú közleményt. Nekik sem világos, hogy miféle vizsgálatokra hivatkozva próbálják a munkájukat és nyilvános uniós pályázatokat homályos nemzetközi összeesküvés részeként leírni.
Uj Péter főszerkesztő véleménycikket írt a „szuverenitásvédelmi ávéhá” fellépéséről. „Teljesen törvényesen megpályázott és nyert pénzeinkről jódlizzák, hogy külföldi beavatkozás meg mittudomén, hogy befolyásoljuk az akármit. És persze, ezzel a csőprimitív, hivataloskodva gyalázkodó rágalmazással – a kormánysajtó nyomatja, mint süket a pattanást – nem lehet mit tenni.
Elmagyarázni saját olvasóinknak nem kell, hogy mi ebben a hazugság, hogy EU-s intézményekhez mindenki törvényesen pályázhat, az EU-nak tagjai vagyunk, fontos testületeiben mind ott ülnek a magyar kormány, azaz Orbán emberei, beleszólásuk van mindenbe, a mindenféle pénzek felhasználásába is. Erre úgy tenni, mintha valami ellenséges, illegális, államellenes szervezkedés volna – a nevetségesnél is nevetségesebb.”
Körvonalazódó célok
A SZvH célja és feladatai kezdettől fogva homályosak, leginkább az orosz külföldiügynök-törvényre hajaznak, amelynek alapján az orosz hatóságok külföldi ügynöknek nyilváníthatnak bárkit, aki szerintük külföldi befolyás alatt áll. Csakhogy ennek törvényi meghatározása nagyon pontatlan, ezért tulajdonképpen önkényes.
A fideszes Kocsis Máté képviselő 2023 végén nyíltan ki is mondta, hogy az egész célja annyi, hogy a kormány megbüntesse azt, akit ellenségnek jelöl ki, pontosabban hogy „borsot akarunk törni a baloldali újságírók, álcivilek és dollárpolitikusok orra alá”.
Tevékenysége alapján a Szuverenitásvédelmi Hivatal négy fő funkciót próbál átvenni a hasonló orosz szabályozásból:
- zaklatás, hátráltatás: amíg egy szervezet a hivatal kérdéseinek megválaszolásával foglalkozik, addig sem tud dolgozni a tényleges feladatain;
- megfélemlítés, elrettentés: nem lehet tudni, hogy mit vagy kit miért vizsgálnak, és mi lehet a következménye, különösen, ha megválaszolhatatlan kérdésekkel bombázzák;
- politikai kampányszerv: egy újabb állami intézmény adóforintokból dicsőíti a kormányt és gyalázza vélt ellenfeleit; ahhoz is minden adott, hogy aktívan beszálljon az orosz dezinformáció terjesztésébe;
- hivatkozási alap lehet későbbi büntetésekre: egy-egy kiadott anyaguk –bármilyen színvonalú – mégiscsak egy állami szerv hivatalos jelentése.