Szorosabb Fico–Orbán-szövetség, ingadozó szlovák kormánykoalíció: marad-e a pragmatikus szlovák EU-politika? A magyar kormány a transzatlanti kapcsolatokat is veszélyezteti az állandó vétózásával. Magyar politikusok luxusnyaralásai, egzotikus munkahelyi útjai. A hét legfontosabb cikkeiből válogattunk.
Szorosabb Fico–Orbán-szövetség, ingadozó szlovák kormánykoalíció: marad-e a pragmatikus szlovák EU-politika?
Miután az ukrán elnök hétvégén végül beleegyezett az Európába irányuló gáztranzitba, hétfőn a szlovák és a magyar külügyminiszter is megszavazta az Oroszország elleni szankciók folytatását. Mégis – miközben a szerb Aleksandar Vučić, Orbán Viktor és Robert Fico hasonló lépéseket tesz (vagy készül tenni) civil aktivistákkal szemben, és a két szláv országban komoly kormányellenes tüntetések vannak – lehetséges, hogy Fico távolodik korábbi pragmatikus uniós politikájától, és beáll Orbán mellé botnak az Európai Unió kerekeinek küllői közé. Szlovákiának közben nem gáz-, hanem koalíciós gondjai vannak.
A magyar kormány a transzatlanti kapcsolatokat veszélyezteti az állandó vétózással
A tűzzel játszott Orbán Viktor, amikor ismét elment a falig az Oroszország elleni szankciók hat hónapos meghosszabbításának megszavazásával. Ha ezt az Európai Unió január 31-ig nem tudta volna megoldani, akkor automatikusan megszűntek volna, veszélyeztetve az eddig elért eredményeket.
Külön cikkben számoltunk be arról, hogy Orbán Viktor ígéretekért cserébe félreállt a szankciók útjából. A határozatot utolsóként lebegtető Magyarország jóváhagyásáért cserébe kapott egy, az EU kül- és biztonságpolitikai főképviselője által jegyzett nyilatkozatot, amely igyekszik eloszlatni a hazánk földgáz- és kőolajellátás-biztonságára vonatkozó kormányzati aggodalmakat.
Magyar politikusok luxusnyaralásai, egzotikus munkahelyi útjai
Akkor válnak érdekessé a politikusok nyaralásai, ha el akarják titkolni, mekkora luxusban pihennek, és pláne akkor, ha más fizeti a luxust. Összeszedtük a leghíresebbeket az elmúlt évek hazai eseteiből.
Gyengén teljesít a gazdaság, de legalább túl van a recesszión
A kormány négyszázalékos bővülést tervezett, 0,6 százalék lett belőle. Az idei évre is nagyon optimista előrejelzést adott a kabinet, szerintük három százalék felett nőhet a gazdaság, az elemzők ugyanakkor pesszimistábbak. Legfontosabb exportpiacunkon, Németországban éppen a héten jelentették be, hogy 1,1 helyett csak 0,3 százalékos GDP-növekedést várnak.
A magyar kormány nem nyújt be tervet a migrációs paktum végrehajtásáról
Újabb konfliktust vetít előre az EU és Magyarország között, hogy – mint Bóka János EU-ügyi miniszter kedden lapunknak megerősítette – a kormány a lejárt határidő ellenére sem tervezi a migrációs paktum végrehajtására vonatkozó nemzeti terv benyújtását Brüsszelben.
„Ebben a rendszerben van egy szisztematikus, rendszerszerű csalás” – Kovács Ágnes alkotmányjogász a bírói függetlenségről
Kovács Ágnes alkotmányjogász elsősorban a bírósági rendszerek immunrendszeréről beszélt a Szabad Európának adott friss interjújában. Szóba került az is, hogy milyen módszerekkel támadják a jogállam alapját jelentő bírói függetlenséget az autoriter populista kormányzatok, és hogy milyen szabályozás, bírói szerepfelfogás adhat védelmet ez ellen.
Orosz gáz: Orbán csak a kötelező minimumot ígérhette Ficónak
Ha Magyarországon múlik, akkor el is fog jutni a szerződött orosz földgázmennyiség Szlovákiába, amíg a Török Áramlat működik, viszont nem ingyen – ezt ajánlhatta fel Orbán Viktor miniszterelnök magát szorult helyzetbe manőverező szlovák kollégájának. Robert Fico számára más, könnyebb út is járható lett volna.
Újdonság Magyarország történetében: a bírók tüntetést szerveznek a bíróságok függetlenségéért
A Magyar Bírói Egyesület úgy döntött, hogy tüntetni fognak. A bírók és az igazságszolgáltatás szereplői a bíróságok függetlensége védelmében vonulnának utcára. A szervezők előtt főleg az öt évvel ezelőtti lengyelországi Ezer talár menetének példája lebeg, amely hatalmas szolidaritási hullámot indított az országban hasonló cél érdekében.
Bátonyi Péter volt kormányfőtanácsos a Pázmány-campusról: „Az egyháznál van az a lap, amivel mindent ütni lehet”
„Egyfolytában megy a játék a jogszabályokkal” – jelentette ki Bátonyi Péter művészettörténész, volt kormányfőtanácsos egy, a Magyar Rádió egykori épületeinek bontásáról rendezett beszélgetésen. A rendezvényen a Partizán műsorában tavaly novemberben kitálaló szakember mellett Józsa Árpád építészt, helyi lakost, a Rádió VIII. kerületi, bontás alatt álló épületegyüttese miatt évek óta küzdő Civilek a Palotanegyedért Egyesület képviselőjét kérdezte Rózsa Péter a budapesti, józsefvárosi Pacsi Kulturális Központban a műemlékvédelmi ügyekről.
Most épp 1700 milliárdból fakasztanának vizet a magyar félsivatagban, ahol korábban 2,1 milliárdot is sajnáltak rá
Mintegy két évvel ezelőtt 2,1 milliárdot ígért a kormány a magyar félsivatag megmentésére, aztán nem maradt rá pénz. Most épp 1700 milliárdból vinnének vizet oda, ahonnan a hatvanas évek óta elvezetik. Ígéretek mindig voltak a Homokhátság vízpótlására, de valahogy sosem lett belőle semmi.
Visszajár-e a fővárosnak 28 milliárd forint szolidaritási adó?
A bíróság nem mondta ki, hogy visszajár a fővárosnak a 2023-ra levont szolidaritási hozzájárulás, de azt igen, hogy az állam jogellenesen vonta le, mert nem folytatta le a közigazgatási eljárást. A pénzt egy új eljárásban követelheti a főváros, ha a kincstár magától nem fizet, de közben az állam is megpróbálhatja pótolni a hiányosságokat, bár a városháza főigazgatója szerint az jogi nonszensz lenne.
Miért valószínűtlen, hogy európai csapatok mennének Ukrajnába?
Donald Trump újbóli elnöksége tektonikus elmozdulást hoz az Egyesült Államok Ukrajna-politikájában, miután az elnök kinyilvánítottan béke- vagy tűzszüneti megállapodásra törekszik, és egyértelműen véget akar vetni országa elkötelezettségének. Az európai szövetségesek így eddig elképzelhetetlen ötleteket is tanulmányoznak; felmerült az is, hogy telepítsenek európai erőket Ukrajnába, ha megszületik a békemegállapodás. Ennek azonban politikai és katonai korlátai is vannak.
Megadták az új debreceni akkugyár engedélyét, majd a kormányhivatal leszedte a hirdetményt
Az engedélyezés nem felel meg a Magyarország által is elfogadott aarhusi egyezménynek, és a hatóság eljárása miatt sérül az érintettek információszabadsághoz fűződő joga – jelentette ki a Társaság a Szabadságjogokért a tervezett kínai EVE Power üzemre vonatkozó eljárás kapcsán. A Mikepércsi Anyák szerint a kormányhivatal elvette a jogi reagálás lehetőségét a civil szervezetektől, a lakossági kérdésekre adott válaszaiknál pedig megúszásra játszottak.